[Problema rezolvata] Martor EPS -inlocuit motoras servo...

Cum se rezolvă diverse probleme
icarus
Posts: 10
Joined: 12 Dec 2008, 15:57
Auto:
Location: Bucuresti

[Problema rezolvata] Martor EPS -inlocuit motoras servo...

Post by icarus »

Salutare,
Colegi forumisti, azi in interval de 1 ora - 1 1/2 am experimentat trecerea de la extaz la agonie ca nimeni altul.
La ora 13.30 eram cel mai fericit om de pe pamant cand mi-am ridicat masina de la Baneasa si in jurul orei 15 am
fost cel mai necajit om de pe pamant. Pe scurt problema sta in felul urmator: in drum catre casa mi s-a aprins
"martorul" EPS si aprins a ramas orice am incercat. De aici trageti singuri concluziile: directie asistata ioc. De
abia am reusit sa ajung cu masina acasa si nu va mai spun cat am tras de ea ca sa pot sa o parchez. Am sunat
dealerul si a trimis o platforma sa-mi ridice masina si sa o duca inapoi la service in baneasa. A mai avut cineva
probleme cu EPS-ul? Ma gandesc (nu stiu daca este posibil) sa cer sa-mi
inlocuiasca masina tinand cont ca nu am apucat sa merg cu ea nici macar 20 km si s-a defectat. Orice sfat este binevenit.
Kia Cee'd 1.6 DSL HP, Pewter Beige

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Martor EPS - de la extaz la agonie

Post by BAU »

Nu stiu daca merita sa o schimbi ptr acest lucru .(care oricum este neplacut tinind cont ca abia asteptai sa mergi cu o masina proaspata )
Se va repara in garantie ,si oricum are garantie mare.
Ai putea totusi sa le fortezi mina si in momentul cind te cheama sa o ridici, sa inchei un proces verbal in care sa specifici ca datorita situatiei intilnite, daca se va mai defecta intr-un timp cerut de tine (ESP-ul sau orice altceva ) sa ti-o inlocuiasaca definitiv sau sa-ti returneze banii.
Parerea mea este ca nu este un defect major , mai mult ca sigur ca vre-un conector sau fir de la alimentarea motorasului servodirectiei asistate electric ,nu face contact .
Testerul electronic le va arata de la inceput ce problema are . Cind te duci pe la ei cere-le lamuriri de ce s-a intimplat.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Costin_dsm12
Posts: 4
Joined: 03 Jul 2008, 16:20
Auto:
Location: Iasi

Re: Martor EPS - de la extaz la agonie

Post by Costin_dsm12 »

Daca produsul este reclamat ca defect in 24 de ore, atunci poti cere schimbarea; asta in conditia in care ai predat-o cu proces verbal de predare/primire si ai si specificat motivul.

In mod normal si logic schimbarea produsului nu se poate efectua pentru ca deja au fost intocmite actele(factura fiscala, carnet de garantie, KAR, carte de identitate a masinii si restul actelor interne).

Totusi pentru a se revansa dealer-ul iti poate oferi o revizie gratuita, o alarma, un set de cauciucuri de iarna, etc..

In situatia ta am fost si eu(cu alta marca) si am convenit cu dealer-ul ca defectiunea sa se remedieze pe garantie si reviziile pana la 30.000 de km sa fie asigurate de el cu nota de gratuitate. Pentru asta am facut un act aditional la contractul de vanzare cumparare si totul a fost ok. Pana la urma urmei trebuie sa ii intelegem si pe ei pentru ca nu au fabrica in spatele show-room-ului.

Bafta multa,

Riky
Posts: 304
Joined: 04 Nov 2007, 05:00
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Re: Martor EPS - de la extaz la agonie

Post by Riky »

Este inacceptabil....eu daca as fi in locul tau,sincer iti spun,nu as mai vrea masina respectiva.Cum este posibil ca masina dupa care am asteptat cat am asteptat...si pe care am platit-o cu bani munciti, sa nu-mi functioneze cum ar trebui s-o faca o masina NOUA.Nu as fi impacat cu gandul ca masina mea noua sa fie dusa la reparat dupa nici 20 de km...

cu parere de rau si cu respect pt cei care au postat mai sus..pt mine singura solutie ar fi inlocuirea masinii cu alta fara probleme....fiindca eu sunt stapan pe banii mei...si probabil ca deaceeea ai ales si o masina noua,sa nu ai probleme..ca daca ai fi vrut probleme iti luai una SH.

cu respect,
riky
KIa Cee'd,1.4, 109CP--Cine n-are Cee'd sa-si cumpere!:)

http://picasaweb.google.com/rikyriky8/MasinutzaMea

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Martor EPS - de la extaz la agonie

Post by Bonzai2 »

@Riky perfect deacord cu tine,dar tu ai mai astepta inca 3 luni pana sa-ti vina cealalta masina? E greu sa fii obiectiv cand nu esti in situatia repectiva.
Si pana la urma poate nici nu e cine stie ce problema,cel mai bine e sa astepte rezultatul testelor.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Martor EPS - de la extaz la agonie

Post by Ogy »

Te inregistrezi pe 12 faci primul topic pe 14...si acum vi cu asta..
Daca e adevarat e nasol si cred ca esti singurul ''norocos'' in acest sens (exceptand ce a patit idaoro).

cconiac
Posts: 135
Joined: 13 Jun 2008, 21:51
Auto:
Location: BRU
Contact:

Re: Martor EPS - de la extaz la agonie

Post by cconiac »

Bine ca problema nu s-a manifestat pe vreo serpentina...
Cee'd 1.4 Best - Black Pearl - 2008 - membru al ANTI-fan clubului Siemens-VDO

cconiac
Posts: 135
Joined: 13 Jun 2008, 21:51
Auto:
Location: BRU
Contact:

Re: Martor EPS - de la extaz la agonie

Post by cconiac »

Riky wrote:Este inacceptabil....eu daca as fi in locul tau,sincer iti spun,nu as mai vrea masina respectiva.Cum este posibil ca masina dupa care am asteptat cat am asteptat...si pe care am platit-o cu bani munciti, sa nu-mi functioneze cum ar trebui s-o faca o masina NOUA.Nu as fi impacat cu gandul ca masina mea noua sa fie dusa la reparat dupa nici 20 de km...
No offense but... Cu ce te incalzea daca aparea defectul dupa 6 luni sau 1 an ? E doar o chestie psihologica.
Riky wrote: cu parere de rau si cu respect pt cei care au postat mai sus..pt mine singura solutie ar fi inlocuirea masinii cu alta fara probleme....fiindca eu sunt stapan pe banii mei...si probabil ca deaceeea ai ales si o masina noua,sa nu ai probleme..ca daca ai fi vrut probleme iti luai una SH.
Nu exista lucruri perfecte, cu atat mai putin sisteme complexe cum sunt autoturismele care sa functioneze intotdeauna fara probleme.

http://www.ieseanul.ro/saptamanal/a-cum ... ta-2659961

Eu m-am desumflat cand am ramas la Clio cu butonul (de incuiat/descuiat usa spate) in mana dupa 1 luna.
Iar la Cee'd cateva butoane de la Siemens-VDO incearca sa ma convinga ca omuletul cu ochi oblici care le-a facut pe genunchi a mancat grafitul in lipsa de alte alimente. http://www.atzonline.com/index.php;do=s ... =1/id=6530
Cee'd 1.4 Best - Black Pearl - 2008 - membru al ANTI-fan clubului Siemens-VDO

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Martor EPS - de la extaz la agonie

Post by Ogy »

Vezi ca pe parte audio te adresezi la nemtia-siemens.

cconiac
Posts: 135
Joined: 13 Jun 2008, 21:51
Auto:
Location: BRU
Contact:

Re: Martor EPS - de la extaz la agonie

Post by cconiac »

Ogy wrote:Vezi ca pe parte audio te adresezi la nemtia-siemens.
Pana nu apare un defect major, nu las vreun angajat de service sa lase urme (zgaraieturi care se pare ca apar invariabil la lucrari de genul asta) pe bordul meu :D
Cee'd 1.4 Best - Black Pearl - 2008 - membru al ANTI-fan clubului Siemens-VDO

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Martor EPS - de la extaz la agonie

Post by ida01ro »

BAU wrote: Parerea mea este ca nu este un defect major , mai mult ca sigur ca vre-un conector sau fir de la alimentarea motorasului servodirectiei asistate electric ,nu face contact
1-..daca nici defectarea EPS nu este un defect major atunci care o mai fi ? NU are importanta daca cauza este un contact electric imperfect sau motorul electric! Rezultatul este acelasi si este foarte foarte periculos...!!

2- din diverse discutii pe la dealeri am inteles ca sunt multe masini pe stoc in tara...asa ca sansele sa iti schimbe masina repede sunt mari! evident ca vor incerca sa te santajeze cu oportunitatea pe care le-o ofera Sarbatorile de iarna, sau cu perioada in care se face noua livrare. Incerca sa faci presiuni si cu OPC ! Xcum, in conditiile de garantie din carnetul respectiv al masinii importatorul se spala pe maini in ce priveste efectele imobilizarii vehicolului asupra consumatorului...

3- cuplele electrice de la ceed sunt de calitate slaba...

4- va spune cele de mai sus unul care are la bord de 1000 x mai mult decat icarus, si a condus 300 km fara EPS :twisted: ...acum sunt in probe cu o coloana noua, sa vedem daca mai se repeta problema..

5- nu doresc nimanui senzatia avuta in timpul mersului cand dispare EPS.. #-o

6-Bafta si SARBATORI FERICITE !!
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Riky
Posts: 304
Joined: 04 Nov 2007, 05:00
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Re: Martor EPS - de la extaz la agonie

Post by Riky »

@cconiac---chestia este ca problema a aparut dupa nici macar o zi....masina avea 20 km....normal k imi doresc ca masina pe care am cumparat-o noua sa nu imi faca probleme din prima zi...asta este chestia...daca se intampla peste 6 luni,un an...era alta chestie...discutam din alt punct de vedere...dar masina nu avea 24 h...

sa fim seriosi!
respect.
KIa Cee'd,1.4, 109CP--Cine n-are Cee'd sa-si cumpere!:)

http://picasaweb.google.com/rikyriky8/MasinutzaMea

aries
Posts: 127
Joined: 10 Sep 2008, 12:03
Auto:
Location: Constanta

Re: Martor EPS - de la extaz la agonie

Post by aries »

1-..daca nici defectarea EPS nu este un defect major atunci care o mai fi ? NU are importanta daca cauza este un contact electric imperfect sau motorul electric! Rezultatul este acelasi si este foarte foarte periculos...!!

3- cuplele electrice de la ceed sunt de calitate slaba...

4- va spune cele de mai sus unul care are la bord de 1000 x mai mult decat icarus, si a condus 300 km fara EPS :twisted: ...acum sunt in probe cu o coloana noua, sa vedem daca mai se repeta problema..


Cum naiba, chiar atatea probleme are masina asta la coloana de directie? Ma sperii. Ma intorc la Logan?
cee'd ->1,4 best - machine silver * alarma * scut * CT -- AWE
http://www.sinvlex.blogspot.com - sindicate * învăţământ * lege

p3tr351
Posts: 52
Joined: 23 Aug 2008, 14:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Martor EPS - de la extaz la agonie

Post by p3tr351 »

eu m-as fi bucurat in locul tau. si asa multa lume spune ca servodirectia e prea moale...screw it!

ok, scuze daca te-am suparat. am facut si eu o glumita sa mai destind atmosfera
1.6 crdi hp
pro_cee'd kompass blue classic
nr 19 in coloana

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Martor EPS - de la extaz la agonie

Post by ida01ro »

aries wrote: Cum naiba, chiar atatea probleme are masina asta la coloana de directie? Ma sperii. Ma intorc la Logan?
sa nu exageram acum si sa fim mioritic fatalisti ...am povestit ce mi s-a intamplat si atat! asta nu inseamna ca toate or sa faca asa...am ezitat sa scriu mai demult despre asta tocmai pt a evita polemici nesfarsite

bafta

PS: sunt totusi interesat cum a rezolvat icarus..
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Locked

Return to “Tips & Tricks”