Cum am rezolvat problema cu cheia briceag la Best

Cum se rezolvă diverse probleme
aalinfls
Posts: 1
Joined: 20 Jan 2009, 22:55
Auto:
Contact:

Re: Cum am rezolvat problema cu cheia briceag la Best

Post by aalinfls »

Salut fsgmarius!
as dori si eu te rog numele sau numarul de telefon al domnului care te-a ajutat cu instalarea modulului de inchidere pe masina. Doresc sa imi pun si eu :D
kia cee'd 1.6 DSL 115 CP
B-83-YXN

fsgmarius
Posts: 106
Joined: 09 Sep 2008, 20:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cum am rezolvat problema cu cheia briceag la Best

Post by fsgmarius »

Daniel 0724203253.
1.4 Best, Black Pearl + cheie briceag si piele aftermarket

nick
Posts: 31
Joined: 19 Nov 2007, 19:58
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cum am rezolvat problema cu cheia briceag la Best

Post by nick »

@fsgmarius iti merge separat deschiderea portbagajului? Geamurile se ridica singure cand incui masina?
Cee'd 1.4 Best ->> PISTON GREY ->> 78.ZRX

fsgmarius
Posts: 106
Joined: 09 Sep 2008, 20:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cum am rezolvat problema cu cheia briceag la Best

Post by fsgmarius »

Nu se deschide separat portbagajul intrucat masina nu a fost gandita asa (nu ai vreun buton de deschidere portbagaj in masina, el se deschide o data cu toate usile dupa cum stii). Geamurile nu se ridica singure, nu am avut aceasta functie din fabrica si nu o am nici acum. Si nu, nu am avut nici o problema pana acum si sper ca nici de acum inainte
1.4 Best, Black Pearl + cheie briceag si piele aftermarket

filip010
Posts: 6
Joined: 17 Jun 2008, 13:42
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cum am rezolvat problema cu cheia briceag la Best

Post by filip010 »

O intrabare am si eu ce este un modul?
Kia Ceed

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: Cum am rezolvat problema cu cheia briceag la Best

Post by mikey_VS »

@fsgmarius - ti-ai schimbat ambele chei? Intreb pentru ca, asa cum banuiesti, imi pun problema garantiei... Ma gandesc la faptul ca va trebui, pana la urma, sa merig intr-un service autorizat kia... unde se pot lega de aceasta cheie. Mai mult, cred ca abia asteapta sa gaseasca cat de mici motive ca sa anuleze garantii.
Ce parere ai?
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

ddirectorul
Posts: 226
Joined: 22 Oct 2008, 08:09
Auto:
Location: Husi --> Vaslui
Contact:

Re: Cum am rezolvat problema cu cheia briceag la Best

Post by ddirectorul »

Nu cred sa se lege careva de chestia asta cu modificarea cheiei. In primul rand ei (mecanicii) nu stiu ce dotare a avut masina ta cand ai luat-o, deci habar nu au ce fel de cheie ai tu. In al doilea rand, eu am fost la 2 revizii pana acum la RoDAV si nu a zis nimeni nimic de cheie. Eu am cheie briceag dupa primul model de prelucrare aparut pe forum (alarma pusa in briceag .....), cred ca weekendul asta reusesc sa scot alarma vreche si sa montez modulul ala care e pe www.auto100.ro (briceag + alarma MAAT) la care sa ii mai adaug 2 senzorii in plus. Nu cred sa am probleme la garantie, atata timp cat nu ma duc sa reclam ca nu imi merge alarma sau mai stiu eu ce....

O vara frumoasa :)
cee'd sw 1.4 GSL BEST-black pearl + opt + stiker + cheie briceag
ODO 151000 +
VS-04-ASF
http://picasaweb.google.com/ddirectorul ... birx4e6sQE#

fsgmarius
Posts: 106
Joined: 09 Sep 2008, 20:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cum am rezolvat problema cu cheia briceag la Best

Post by fsgmarius »

@filip010 "modulul" e asta http://www.auto100.ro/products.php?id=1503 . La revizie am mers cu cealalta cheie, nemodificata, pentru a evita orice fel de altercatie. Oricum nu cred ca aveau cum sa stie ca nu aveam ca optiune de la inceput, dupa cum a spus si colegul nostru mai sus.
1.4 Best, Black Pearl + cheie briceag si piele aftermarket

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: Cum am rezolvat problema cu cheia briceag la Best

Post by mikey_VS »

@ddirectorul si fsgmarius: e adevarat, mecanicii care schimba uleiul, filtrele si alte "chestii" nu au de unde sa stie ce masina au in fata (sau deasupra, sau dedesubt :lol: )... mai mult chiar, in mod normal nici nu au de ce sa vina in contact cu cheia masinii. Dar, exista acel dispecer, sau sef de service, sau... ma rog, persoana desemnata sa preia masinile clientilor. Omul asta mai poate sa stie ceva mai mult despre masina. De fapt, e destul sa stie ca e best (acolo unde e cazul, normal), pentru a stii exact despre ce e vorba: nici o optiune! Adaugati asta la o atitudine destul des intalnita de tendinta de anulare a garantiei pe diverse motive, si o doza de ghinion din partea aceluia ce preda masina.... Va spun toate astea cu un gust amar: am avut ieri o discutie cu o persoana care s-a interesat la "forurile superioare" Kia din Bucuresti. Raspunsul m-a dezamagit total: e destul o zgarietura cat de mica la acel cip pentru a-l strica (asta e discutabil... innafara unui coleg de forum care sustinea ca l-a tinut in vecinatatea unei baterii, si apoi a avut probleme pentru o perioada scurta de timp, n-am mai auzit pe nimeni sa-si fi stricat cipul). Si, in cazul in care ei descopera ca ti-ai stricat o cheie/cip, practic pot sa iti anuleze garantia masinii, pe motiv ca acest cip este "in legatura" cu comp. masinii!!!!! :shock: Nu vreau sa intram in detalii, cum am mai spus, toate se pot discuta, dar chiar sa spuna ca se pierde garantia masinii - nu doar a partii electrice...
Ce m-a dezamagit mai tare este faptul ca, in acele "foruri superioare kia" din Bucuresti se gandeste in acest fel, obtuz as putea spune... practic, montarea modulului respectiv inseamna montarea unei parti (modul) dintr-o alarma, deci... care o fi problema lor? In plus, a cam inceput sa ma enerveze atitudinea asta: cum aude cineva ca te intereseaza cheia pliabila, cum incep sa-ti spuna ca sunt mofturi, ca daca-ti trebuia vw :shock: , de ce nu ti-ai luat vw, ca, in fine, vrei doar sa te falesti cu ea... se pierde din vedere aspectul practic si comfortul dat de acest tip de cheie... care, dealtfel e destul de urata pentru a NU te fali cu ea (ce chestie, dom'le, sa ajungi sa te falesti cu o cheie de masina... [-X )
Oricum, vad ca si tu, fsgmarius, te-ai gandit ca ar putea exista altercatii. Si eu ma gandeam ca, daca o sa ma hotarasc sa-mi fac cheie briceag (spun "daca" avand in vedere posibilitatea de a pierde garantia masinii) o sa-mi modific doar una din cele doua chei.
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

ddirectorul
Posts: 226
Joined: 22 Oct 2008, 08:09
Auto:
Location: Husi --> Vaslui
Contact:

Re: Cum am rezolvat problema cu cheia briceag la Best

Post by ddirectorul »

Singura problema pe care eu o vad la aceasta modificare a cheiei nu este pierderea garantiei . Atata timp cat masina asta e garantata la partea electrica nujtiu cate luni, inseamna ca a fost gandita sa nu se strice. Plus ca nu jtie nici makar omul care tia vandut masina ce fel de chei ai putut comanda aftermarket de la un alt dealer ..... xcum discutia asta se poate lungi .............

Problema cea mai mare ar fi la CASCO unde s-au pozat cheile, iar in caz de furt trebuie predate amandoua la fel. Aici e buba cea mai mare... Sper sa nu fie cazu la nimeni ...

Eu unu m-am cam saturat de garantie la aia , garantie la ailalta, etc....... Eu prima modificare la masina (pe partea electrica) a fost montarea a doua GOARNE de la Bosch (inlocuit claxon original), deci asta insemna mufe taiate , fire lipite, etc. Am fost la revizie unde din neatentie inginerul sef a apasat pe volan (e o diferenta enorma de la claxonul original al masinii la ce am montat eu , referitor la sunetul scos) si nu a schitat nimic precum ca ......(se intelege ce vreau sa zic)
cee'd sw 1.4 GSL BEST-black pearl + opt + stiker + cheie briceag
ODO 151000 +
VS-04-ASF
http://picasaweb.google.com/ddirectorul ... birx4e6sQE#

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: Cum am rezolvat problema cu cheia briceag la Best

Post by mikey_VS »

"xcum discutia asta se poate lungi ............." -ai dreptate, chestia cu garantia poate sa ne duca in alte topicuri, sa discutam pana la anul si sa nu epuizam subiectul! Nu e rostul si nici locul... e doar pacat ca se pune problema asa. Oricum, remarc ca apar tot mai multi detinatori care se cam satura de conditiile de garantie sustinute de un dealer sau de altul...Deocamdata sunt razleti, e adevarat, dar apar. Sunt curios ce o sa urmeze.
Ddirectore, asa cum te rugam si pe pm, tine-ma la curent cu modificarile facute.
Succes!
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

ddirectorul
Posts: 226
Joined: 22 Oct 2008, 08:09
Auto:
Location: Husi --> Vaslui
Contact:

Re: Cum am rezolvat problema cu cheia briceag la Best

Post by ddirectorul »

Momentan am comanda sosita acasa. Doar timpul e potrivnic si nu ma lasa sa imi fac treaba :evil: .
Cred ca vineri noaptea sau sambata cel tarziu o rezolv :mrgreen: .
cee'd sw 1.4 GSL BEST-black pearl + opt + stiker + cheie briceag
ODO 151000 +
VS-04-ASF
http://picasaweb.google.com/ddirectorul ... birx4e6sQE#

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: Cum am rezolvat problema cu cheia briceag la Best

Post by mikey_VS »

Ceva noutati? Si-a mai "operat" careva cheia originala de pe "best"? Si, pentru cei care si-au facut deja aceasta operatie, cum se prezinta "briceagul" lor? - ma refer la aspecte practice (de genul: se tine bine, nu mi se desface carcasa cheii in buzunar sau in mers, nu a trebuit legata cu scotch, samd), nu la aprecieri estetice...
Multumesc.
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

User avatar
bijj
Posts: 164
Joined: 09 Feb 2009, 15:57
Auto:
Location: Braila

Re: Cum am rezolvat problema cu cheia briceag la Best

Post by bijj »

KIA Cee`d 1.4 GSL BEST, red mars

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Re: Cum am rezolvat problema cu cheia briceag la Best

Post by dre_andrei »

probabil ca se potriveste, nu vad de ce nu.
doar ca va trebui sa iei cip-ul din cheia ta si sa il pui in noua telecomanda.
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”