Schimb ulei

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Schimb ulei

Post by patton »

Ma apropii de 3000km (masina are 1 luna), si inca nu m-am hotarat intr-o problema.
Din cate am mai citit si intrebat, cam asta se intampla in primii km de viata ai unui motor: datorita procesului de fabricatie (turnare, frezare, strunjire etc.) a componentelor in miscare relativa (cilindru, pistoane, biele, arbori etc.), suprafetele acestor componente nu sunt perfect netede ci prezinta niste bavuri (vizibile la microscop). Bavurile se vor toci/rupe uniform si vor fi colectate de ulei si retinute in filtru. In trecut era recomandat un prim schimb de ulei la cateva sute de km, apoi ceva mai rar, tocmai pentru a elimina acele bavuri (atunci rodajul era ceva de ordinul 5000 km) pe a evita mai tarziu probleme de compresie, consum ulei, consum mare benzina. Din cate am auzit (nu sunt f sigur) la hyundai, la aceleasi motoare se face acel prim schimb de ulei inainte de revizie.
Intrebarea mea este: a facut cineva asa? adica, a schimbat uleiul inaintea primei revizii, la 1000-3000 km.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

L P
Posts: 156
Joined: 22 Sep 2007, 19:05
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimb ulei

Post by L P »

Se pare ca nu a facut nimeni ,dar nimeni nu te impiedica sa o faci tu .
Numai ca nu va fi decit un cost suplimentar.(tinind cont ca fabricantul recomanda acest lucru la 15.000-20.000 km)
Deoarece din fabrica ,uleiul este introdus pentru rodaj ,(mineral), la schimbare se recomanda unul sintetic 5w30 ,sau 5w20 mai recomandat la temperaturi joase ,tinind cont ca se apropie iarna.
Dar daca o s-o faci ,obligatoriu trebuie schimbat si filtrul de ulei.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, ESP, CLIMATRONIC, 225/45 R17W, Piston Gray, 15.000 km

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Schimb ulei

Post by iulian2007 »

atata timp cat constructorul garanteaza 7 ani (in limita celor 150k de km ce-i drept), nu stiu de ce ai face treaba asta?
daca era o problema, ne chemau ei din proprie initiativa mai devreme pt. un schimb de ulei intermediar
eu unul asa consider
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”