Benzina premium/fara plumb

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
kia_man
Posts: 11
Joined: 19 Apr 2008, 01:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Benzina premium/fara plumb

Post by kia_man »

E noapte si e tarziu, si in loc de benzina fara plumb pun benzina premium... Am intrebat vanzatoarea si mi-a spus ca oricum toata benzina e fara plumb. Intreb si aici: cat rau pot face 12 litri de benzina premium intr-un motor de 1.4?

costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Benzina premium/fara plumb

Post by costelo »

Pentru linistea ta eu cred ca daca completezi cu benzina fara plumb de 100 lei nu are nimic
Am vazut si eu la Petrom benzina Premium fara Pb - asa scria pe toate pompele
C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Benzina premium/fara plumb

Post by eugenflorinmanea »

De curiozitate... La Logan gatul pe unde bagi benzina e prea ingust si nu incape pompa care are benzina cu plumb...tocmai sa nu le incurci.

La Logan nu e la fel?
SAAB 9-5

alcatraz

Re: Benzina premium/fara plumb

Post by alcatraz »

pentru linistea ta, nu se mai fabrica benzina cu plumb.

Ric0
Posts: 71
Joined: 10 Jul 2008, 09:33
Auto:
Location: Cluj-Napoca

Re: Benzina premium/fara plumb

Post by Ric0 »

NU FOLOSIÞI NICIODATÃ BENZINÃ
CU PLUMB. Aceasta dãuneazã
convertorului catalitic si va avaria
senzorul de oxigen al sistemului
de control al motorului, afectînd
controlul emisiilor. Nu adãugati niciodatã
vreun agent de curãtare a
combustibilului în rezervor, altul
decît cel specificat de Kia.

P.S. conform manualului
KIA CEE':D ,black pearl,1.4---> 109 HP CJ 11 HXJ

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Re: Benzina premium/fara plumb

Post by .indie. »

Benzina premium este benzina fara plumb (ca benzina cu plumb nu se mai face de ceva vreme), doar ca are CO mai mare.
Este de ex Carrera 100.

Deci nu ai stricat nimic, din contra, masina merge mai bine cu ea decat cu Carrera95
(fiecare benzinarie are denumirile ei, de ex la MOl cea normala e 95 si cea premium e EVO5)

Eu nu am mai vazut la benzinarii benzina cu plumb de ani buni. E drept ca nu am alimentat niciodata de la benzinarii no-name :)

kia_man
Posts: 11
Joined: 19 Apr 2008, 01:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Benzina premium/fara plumb

Post by kia_man »

La Petrom, aia la care trebuie sa apesi pe tasta inainte sa alimentezi, au fara plumb 95, fara plumb 98 si premium.

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Re: Benzina premium/fara plumb

Post by .indie. »

Premium ar trebui sa fie denumita <fara plumb 99> sau <fara plumb 99+> dar nah, isi diferentiaza si ei produsul cel mai scump.

mihaita1988
Posts: 384
Joined: 10 Jul 2008, 14:13
Auto:
Location: Valcea Bucuresti

Re: Benzina premium/fara plumb

Post by mihaita1988 »

kia_man wrote:E noapte si e tarziu, si in loc de benzina fara plumb pun benzina premium... Am intrebat vanzatoarea si mi-a spus ca oricum toata benzina e fara plumb. Intreb si aici: cat rau pot face 12 litri de benzina premium intr-un motor de 1.4?

Stai linistit...premium e peste 95 sau 98...
Kia Cee'd 1.4 GSL 109 CP Black Pearl
Daewoo Nubira II SX 1.6 105 CP - 2002

ID Messenger : mihaita_baloteanu

crys_bb
Posts: 193
Joined: 29 Feb 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Benzina premium/fara plumb

Post by crys_bb »

deci cu alte cuvinte e mai buna benzina premium?(e un fel de carerra 100 numai k mai ieftina) sau pana la urma uzeaza motorul(sau cine stie ce mai face pe acolo) sa imi zica si mie cine a fol asa ceva si dak au fost efecte secundare(sunt curios nu....k as vrea sa alimentez numai cu premium)
Fericitul detinator al unei KIA C'EED dakar yellow(alias motanul mustar)-1.4 - 109cp B-XX-YCR
aftermarket - statie + subwoofer

- pleoape + faruri negre....(originalele modificate)

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Benzina premium/fara plumb

Post by scubli »

Benzina cu plumb nu se mai fabrica de mult timp, Premium este doar o denumire pt. o benzina cu cifra octanica mai mare.
Lukoil-ul a mai avut un timp benzina cu plumb, probabil ramasa de cand se fabrica, restul benzinariilor dau o sticluta de aditiv pt. masinile care merg pe benzina cu plumb, adititv ce se adauga in benzina.

PS. Detinem o masina de colectie in familie care merge pe benzina cu plumb, asa ca le-am cam invatat :)

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Benzina premium/fara plumb

Post by shpid3r »

mah ... in manual zice sa alimentam NUMAI cu benzina fara plumb cu cifra octanica 95+, iar codul (color) al acestui tip este verde. din cate stiu eu benzina premium are codul color rosu-visiniu ... sa fie in manual spus asta doar ca sa descurajeze umflarea pretului la premium ? mira-m-as...
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Re: Benzina premium/fara plumb

Post by .indie. »

Aveti grija, la Agip inca mai au benzina cu plumb.
Am vrut sa imi pun eu de acolo pentru ca ramasesem fara si dau sa iau pompa pe care scria pe fond rosu PREMIUM (caci eu numai benzina MOL EVO5 sau Carrera 100 bag in masina) si ma vede un angajat si imi zice 'nu puneti din aia, ca e cu plumb'
Atunci am luat pompa pe care scria pe fond verde nu mai stiu ce si am pus de 20 de lei din fericire, ca doar atat cash aveam, restul era pe card si nu le mergea cardul.

Bine ca am pus doar de 20 de lei ca a fost cea mai proasta benzina pe care am pus-o vreodata.


Deci: benzina fara plumb are scris tipul ei pe fond VERDE. Benzina premium este benzina fara plumb cu cea mai mare CO si cu aditivi, este cea mai scumpa (cum e Carrera 100, MOL EVO 5, TopPremium99+,etc)
Motorul meu cat si al vostru merge bine cu toate benzinele fara plumb, insa evident, cel mai bine merge cu cea premium (CO 99 sau 100)

E un mister de ce la Agip scrie PREMIUM pe benzina CU plumb.
Dar oricum nu alimentez deloc acolo si nu imi bat capul :D

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”