Boxe fata Kia Proceed

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Boxe fata Kia Proceed

Post by bwo »

Salut, astazi am constatat ca boxa de pe fata dreapta a inceput usor sa gajaie, o sa trebuiasca sa le schimb cel putin pe cele de pe fata. Va rog sa imi spuneti ce boxe sa imi iau pt ca la audio nu am nici o treaba si nu stiu.
Vreau doar sa le demontez pe cele de pe fata si sa le inlocuiesc cu altele noi si nu stiu nici dimensiune ca sa fie la fel, ca nu vreau sa modific nimic, nu stiu ce sa caut. Vreau sa imi iau niste boxe care sa fie peste cele care sunt din fabrica, dar nu vreau ceva foarte scump, vreau sa fie niste boxe care se aud bine si sa fie rezonabile la pret.
Ca sistem audio am pe masina cel venit din fabrica fara nici o modificare. Masina este Kia Proceed 2009.
Astept variante. Multumesc
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Boxe fata Kia Proceed

Post by bwo »

Din ce am gasit eu pana acum cam astea ar fi informatiile de care am nevoie :
- dimensiune 16,5 cm
- 2 cai
- impedanta 4 ohm
- putere nu stiu
- adancime nu stiu

Daca mai sunt si alte informatii de care am nevoie va rog sa imi spuneti.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Boxe fata Kia Proceed

Post by bwo »

Chiar nimeni nu a schimbat boxele la Ceed ?
Din ce vad in poze boxele impreuna cu acele inele din plastic sunt nituite, trebuie sa cumpar alte inele sau se pot folosii cele existente ?
Din ce vad boxele au o mufa, eu credeam ca sunt pe papuci .........
Pot sa pun orice fel de boxe de dimensiunea 165 mm ?
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Boxe fata Kia Proceed

Post by Nesta3 »

Îți trebuie inele adaptoare.Ori din mdf făcute la comanda după difuzorul original, ori din plastic.Am văzut ca sunt pentru Sportage și Soul, probabil că se potrivesc și pe cred.
La difuzoare trebuie sa alegi un sistem component de 165mm.Component înseamnă difuzor + tweeter separat.
Montajul nu e foarte dificil daca ai mai meșterit pe la mașina.Singura chestie e că la mufa originala, cea care intra în boxe, va trebui sa improvizezi că să poți lega alimentarea boxelor noi.Ori pui cate un papuc mic pe + și minus și le conectezi pe papucii mufei originale, ori tai mufa originala și faci legătura directa.
Că și boxe AM sunt multe de recomandat.Multi au mers pe Hertz DSK, eu am avut powerbass, unii mai recomandă și niște boxe de la Excursion care cică ar merge super bine pe sistem original al mașinii și care acoperă foarte bine toate frecvențele:
https://powerbass.ro/index.php?route=pr ... &filter=23
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Boxe fata Kia Proceed

Post by bwo »

Multumesc Nesta pentru informatii.
Inele adaptoare am gasit pe la 50-60 lei.
Montajul nu ar trebui sa fie o problema, trebuie sa decid daca le leg pe direct sau folosesc mufa originala.
Eu dupa ceva cautari am ramas la Hertz DSK, referitor la tweeter, trebuie sa le schimb si pe acelea de pe masina cu cele de la Hertz ? Merita inlocuirea la tweetere ?
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Boxe fata Kia Proceed

Post by panzer »

Sa nu te duci prea sus cu boxele daca nu le amplifici. Risti sa obtii exact revers-ul.
Hertz Dieci sunt super ok. O sa obtii si un pic de calitate in plus, dar limitarea este de la HU mai degraba.

Am si eu, dar versiunea superioara Energy cu amplif. (vezi prin semnatura, mai sunt si poze).
Nu iti face griji de adancime. Energy-urile sunt sensibil may adanci decat Dieci si au intrat fara probleme.

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Boxe fata Kia Proceed

Post by bwo »

O sa revin dupa ce fac operatiunea. Merita sa schimb si tweeter-ele ? Se schimba usor ?
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Boxe fata Kia Proceed

Post by Nesta3 »

Tweterele merita cel mai mult.
De schimbat: ele sunt prinse pe triunghiul ala și ca sa le dai jos trebuie sa le tai din suportul ala.Tweterul nou îl bagi acolo și îl fixezi cu pistol cu baton pentru lipit.Mai departe, tragi firele prin spatele fetei de usi, îl conectezi la crossover, boxa tot la crossover iar crossover -ul la cablajul mașinii, prin tăierea mufei originale sau cu adaptor daca găsești.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Crisss
Posts: 62
Joined: 15 Mar 2020, 16:48
Auto: Kia Ceed 1.6 GLS MT
Location: Bucuresti

Re: Boxe fata Kia Proceed

Post by Crisss »

Eu am schimbat difuzoarele originale cu niste JBL CS-762 (toate patru). Tweeterele le-am lasat ca sint ok. Cand am scos difuzoarele am recuperat acele inele, dar am distrus complet difuzoarele plus mici improvizatii, dar a iesit ok. Usile, hayonul si toata podeaua portbagajului le-am tapetat cu Aluband (e o chestie cu aluminiu pe o fata si pe cealalta parte cu bitum). De doi ani nu a mirosit urat, nu s-a topit etc. Partea de tabla unde am lipit banda asta daca ciocani in ea se aude misto, infundat, parca e lemn :D
La Ceed ar fi nevoie de niste difuzoare mici de medii cam o palma sub tweetere dar necesiat modificata fata de usa. Altceva fara un amplificator decent si refacuta polita din spate (ceva mdf si sa inchida ermetic) nu merita deranjul.
Negrilica mea: KIA Ceed 1.6 GLS MT 122 CP, 2008, benzina. ODO 79000km.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”