Semnale acustice marsarier

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
cosmin22
Posts: 5
Joined: 04 May 2018, 08:53
Auto: Cee'd
Location: Iasi

Semnale acustice marsarier

Post by cosmin22 »

Buna
Am o întrebare. Nu am găsit răspunsul nicăieri.
Cum dezactivez sunete de avertizare când merg in marșarier? Înainte nu mă deranjau că nu prea mergeam in marșarier dar acum trebuie sa parchez in alta parte și deranjez vecinii dimineața. Precizez că nu mai am telecomanda originala de la alarma, am o telecomanda copie făcută după pentru închiderea centralizata

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Semnale acustice marsarier

Post by alexcrist »

Dacă deranjezi vecinii, presupun că te referi la semnale acustice în exterior, nu la senzorii de parcare (cu care n-ai cum să deranjezi pe cineva). Așa ceva nu are și nu a avut Ceed din fabrică. Dacă ai, e montat ulterior.

De asemenea, dacă ai "telecomandă de alarmă", iar e ceva montat ulterior. Alarma de fabrică de pe mașinile Kia nu au telecomandă separată.

Ca atare, probabil semnalele acustice sunt ale alarmei montate ulterior. Cum n-ai spus nici ce alarmă ai, răspunsul poate fi unul singur: mergi la un centru care se ocupă de alarme și își dau seama băieții.

cosmin22
Posts: 5
Joined: 04 May 2018, 08:53
Auto: Cee'd
Location: Iasi

Re: Semnale acustice marsarier

Post by cosmin22 »

Da. Exact la semnalele acustice de marsarier. Nu are senzori masina. De când am cumpărat mașina a venit cu 2 chei simple și două telecomenzi din care acționau închiderea centralizata și alarma. Alarma a fost tot timpul dezactivata. In timp telecomenzile s-au stricat și le-am înlocuit cu altele aftermarket care au doar 2 butoane pentru închidere. Mă gândeam că e ceva simplu prin care pot dezactiva semnalele acustice de marsarier (care sunt combinate cu aprinderea automata a avariilor când bag in R)

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Semnale acustice marsarier

Post by alexcrist »

O fi simplu. Dar dacă tu nu spui ce sisteme ai pe mașină, ținând cont că nu sunt originale ci aftermarket, n-are nimeni de unde să știe. Vorba aia, globurile de cristal sunt la reparat. :)

Dacă vrei răspuns simplu și universal: identifică de unde vine sonorul și bagă șurubelnița în difuzor (sau taie-l cu cleștele, dacă n-ai șurubelniță). :)

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”