Sunet vant peste 60km\h

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
Man0204
Posts: 44
Joined: 19 Jan 2015, 08:47
Auto: Sportage PHEV GT Line
Location: Bucharest

Sunet vant peste 60km\h

Post by Man0204 »

Buna ziua!

Detin o kia pro ceed din 2008 1.4 109cp.

Poate ma puteti ajuta, acu ~1an jumatate am avut un accident frontal si am reperat masina la kia baneasa. De atunci se aude un sunet de vant la viteze de peste 60 km/h. Am fost cu mai multi oameni in masina ca sa isi dea cu parerea si toti au zis ca se aude de sus.

Am fost si la service dar nici ei nu au reusit sa isi dea seama de pe unde vine (au zis ca cel mai probabil nu au fost piesele montate bine). Dar m-am uitat, nu au spatii mari, nu se misca, totul arata ok.

M-am uitat pe internet si am vazut mai multi care ziceau sa pun banda in exterior in diferite puncte (pe la geam, usa, capota etc.) am incercat tot si se aude la fel, sunetu devine enervant dupa 30 min chiar si cu muzica :)

Am atasat si doua poze cum arata parbrizu la ambele colturi. Eram sigur ca la cum arata poate veni de acolo (chedere), parea ca si cum a ruginit sub geam, dar am acoperit cu banda si a fost la fel.
https://ibb.co/GM1yRp9
https://ibb.co/4NGmTGG

Mai are cineva idei sau poate au patit la fel?

Va multumesc!

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sunet vant peste 60km\h

Post by Ogy »

Posibil forma chederului in sine sa nu fie aerodinamic. Eu am patit ceva asemanator (un fluierat cum depaseam 110Km/h) era de la carcasa oglinzii laterale, era desfacuta la un colt si am presat-o pana a intrat la loc.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sunet vant peste 60km\h

Post by ionutp »

E doar o idee care poate fi tampita, dar poti incerca, daca ai posibilitatea, sa dai cu un furtun cu jet de apa subtire si puternic din fata pe parbriz din mai multe unghiuri si sa vezi daca se loveste de ceva. Sau daca se aude cumva ciudat in anumite locuri (din interior).
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Man0204
Posts: 44
Joined: 19 Jan 2015, 08:47
Auto: Sportage PHEV GT Line
Location: Bucharest

Sunet vant peste 60km\h

Post by Man0204 »

Ogy wrote:Posibil forma chederului in sine sa nu fie aerodinamic. Eu am patit ceva asemanator (un fluierat cum depaseam 110Km/h) era de la carcasa oglinzii laterale, era desfacuta la un colt si am presat-o pana a intrat la loc.
O sa ma mai uit la oglinzi, mersi.
Last edited by Man0204 on 14 Apr 2020, 07:46, edited 1 time in total.

Man0204
Posts: 44
Joined: 19 Jan 2015, 08:47
Auto: Sportage PHEV GT Line
Location: Bucharest

Re: Sunet vant peste 60km\h

Post by Man0204 »

ionutp wrote:E doar o idee care poate fi tampita, dar poti incerca, daca ai posibilitatea, sa dai cu un furtun cu jet de apa subtire si puternic din fata pe parbriz din mai multe unghiuri si sa vezi daca se loveste de ceva. Sau daca se aude cumva ciudat in anumite locuri (din interior).
O sa incerc si asta :) mersi

Bog1_7
Posts: 142
Joined: 03 Mar 2008, 17:16
Auto: Kia Cee'd 1.4 2008
Location: Iasi

Re: Sunet vant peste 60km\h

Post by Bog1_7 »

Salut,

Eu as incerca sa acoper cu banda de mascare sau ce banda adeziva ai pe acasa rosturile dintre elementele caroseriei care intra in contact cu fluxul de aer din fata. Cand spun sa acoperi ma refer sa pui o bande de pe un element pe altul nu sa umpli golul ca sa fie m fluida trecerea aerului si sa poti identifica unde e problema.

As incepe cu imbinarea dintre aripa fata, capota si stalpul fata(pe care vine prins parbrizul) este pe acolo si un plastic care mascheaza un gol intre arpa si geam cred. Verifica sa fie prins ok ala si etanseaza zona cu banda. E posibil sa se transmita sunetul prin stalp in zona de sus a caroseriei.

Al doilea lucru la care m-as gandi sunt sinele de platic care vin pe lateralele cupolei care mascheaza locul de prindere al barelor de transport de pe cupola. Vezi sa nu fie cumva trasa spre in spate si sa ramana un gol m mare intre ea si cupola. Poti sa aplici si aici banda.

Cam asta imi vine in cap. Spor la teste
Cee'd 1.4 White + esp,jante16(tip A),scaune incalzite+reglaj lombar si inaltime, proiectoare, cheie pliabila, tetiere active, volan piele, suport ochelari

Galerie foto http://profile.imageshack.us/user/bog17/
Jurnal de bord viewtopic.php?t=1847

Man0204
Posts: 44
Joined: 19 Jan 2015, 08:47
Auto: Sportage PHEV GT Line
Location: Bucharest

Re: Sunet vant peste 60km\h

Post by Man0204 »

Bog1_7 wrote:Salut,

Eu as incerca sa acoper cu banda de mascare sau ce banda adeziva ai pe acasa rosturile dintre elementele caroseriei care intra in contact cu fluxul de aer din fata. Cand spun sa acoperi ma refer sa pui o bande de pe un element pe altul nu sa umpli golul ca sa fie m fluida trecerea aerului si sa poti identifica unde e problema.

As incepe cu imbinarea dintre aripa fata, capota si stalpul fata(pe care vine prins parbrizul) este pe acolo si un plastic care mascheaza un gol intre arpa si geam cred. Verifica sa fie prins ok ala si etanseaza zona cu banda. E posibil sa se transmita sunetul prin stalp in zona de sus a caroseriei.

Al doilea lucru la care m-as gandi sunt sinele de platic care vin pe lateralele cupolei care mascheaza locul de prindere al barelor de transport de pe cupola. Vezi sa nu fie cumva trasa spre in spate si sa ramana un gol m mare intre ea si cupola. Poti sa aplici si aici banda.

Cam asta imi vine in cap. Spor la teste
Multumesc pentru idei! Am acoperit cu banda deja toate gaurile posibile, dar la bucatile acelea de plastic (unde stau barele transversale) nu m-am gandit. O sa ma uit la ele, multumesc!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”