Carlig tractare semiremorca

Cum se rezolvă diverse probleme
BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Carlig de remorcare

Post by BogdanTimisoara »

Imi cer scuze daca mai exista un topic pe aceasta tema, eu am cautat, dar nu am gasit.
Asadar: si-a montat cineva carlig de remorcare pe Kia Cee'd? In special ma refer la Sporty Wagon. Carlig cu omologare RAR si internationala, cu instalatie electrica si tot ce mai e necesar ca sa fie un carlig cu toate actele in regula.
Daca da, la ce pret si unde? Mentionez ca nu ma intereseaza carligul pe care il ofera Kia, la pretul de 400 si ceva de euro + TVA, ci la alte variante la preturi mai accesibile.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri

cconiac
Posts: 135
Joined: 13 Jun 2008, 21:51
Auto:
Location: BRU
Contact:

Carlig tractare semiremorca

Post by cconiac »

A montat cineva carligul pentru tractarea semiremorcii la Kia Cee'd ?

Nu intentionez sa car ceva in viitorul apropiat insa e util pentru sanatatea spoilerului cand ai in spate persoane mai putin talentate in arta soferiei.

Johnny27

Post by Johnny27 »

Chestia cu carligul montat numai pentru protectie mi se pare un taransim (FARA VREO REFERIRE LA CINEVA ANUME. PARERE PROPRIE SI PERSONALA). Spun asta, pentru ca moda a fost data de daciile 1310 conduse pe la tara. Si daca este sa ai ghinion si sa fi lovit in spate de ceva mai mare (dubitza, 3,5 tone, sau camion) unde este protectia? Asa ca daca este numai pentru protectie, nu mi-as monta nici daca mi-ar da cineva bani :P :lol: DAR REVIN SI MENTIONEZ: NU A FOST VREUN ATAC LA PERSOANA CI DOAR PAREREA MEA.

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Mai bine taran cu "fundu" intreg decit domn cu "fundu" spart :lol: parerea mea
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

cconiac
Posts: 135
Joined: 13 Jun 2008, 21:51
Auto:
Location: BRU
Contact:

Post by cconiac »

Nu e nici o problema. Nu m-am simtit atacat.
Doar ca am vazut prea des situatii cand domnisoare blonde nu reuseau sa aprecieze unde se termina masina si stricau plasticul si vopseaua celui din fata.
Chiar si eu am patit-o in tinerete, in calitate de agresor. La o intersectie eram prea ocupat sa ma asigur in stanga asa ca nu am observat ca ma apropii incet si sigur de dacia din fata. Nu apasasem complet pe ambreiaj si masina mea si-a continuat drumul in carligul celui din fata.
Asa ca i-am dat de o bere respectivului pentru ca nu avea avarii iar eu mi-am indreptat bara si am invatat o lectie.

Oricum este pentru prevenirea micilor neplaceri care iti fac viata amara, mai ales la o masina noua.

Johnny27

Post by Johnny27 »

Acestea le inteleg, se pot intampla. DAr ce facem cu partile laterale in parcare, cu acele colturi de bara care se pot zgaria la orice parcare a noastra sau a celor din blocul vecin, etc? Imbracam toata masina cu bare de fier, asa cum au masinile offroad pt stopuri si faruri?

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

ceed

Post by BAU »

Asa cum arata si cum functioneaza cirligul de Cee'd ,nu are nici un efect 'nici chiar de descurajare ,in cazul loviturii in spate .
Este prea mic si subtire ,este pozitionat prea in stinga si are si o forma rotunda .(nici nu se observa bine in mers)
In plus ca nici nu arata prea bine bara cu cirligul montat.
Si apoi ,din constructie ,bara este facuta sa preia socul ,sa se deformeze si chiar sa se sparga .
Inlocuirea ei se face mai repede si mai ieftin decit sa se umble si la traversa spate care se poate deforma daca are insurubat cirligul.

cconiac
Posts: 135
Joined: 13 Jun 2008, 21:51
Auto:
Location: BRU
Contact:

Post by cconiac »

Ma refeream la carligul pentru semiremorca, nu cel pentru tractat prietenii ghinionisti :D

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

ceed

Post by BAU »

Scuze , nu am inteles bine .
Oricum o parte din raspuns se poate aplica si ptr cirligul de semiremorca

PUIU
Posts: 20
Joined: 20 Jun 2008, 20:24
Auto:
Location: Iasi

de ai noroc nu treb nimic

Post by PUIU »

Arnold12 wrote:Mai bine taran cu "fundu" intreg decit domn cu "fundu" spart :lol: parerea mea

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

Johnny27 wrote: ...DAr ce facem cu partile laterale in parcare, cu acele colturi de bara care se pot zgaria la orice parcare a noastra sau a celor din blocul vecin, etc? ....

ihi, uite cam asa:

[img=http://img386.imageshack.us/img386/5474 ... lc9.th.jpg]
[img=http://img380.imageshack.us/img380/7421 ... eh7.th.jpg]

:D
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Johnny27

Post by Johnny27 »

Buna ideea :P :lol: Dar aceleas ,montaj trebuie si pe mijloc, laterale, capota, plafon, etc Si uite asa ajungem sa avem masini ca in Mad Max :P :lol:

BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Post by BogdanTimisoara »

Mie nu pentru protectie imi trebuie, si nici ca sa tractez ceva. Posed un suport de biciclete nemtesc, care se monteaza in spate, pe carligul de remorcare. Are blocuri de lumini, loc pentru numar etc., si poate transporta doua biciclete. E foarte practic, pentru ca nu iti agatzi bicicletele prin toti copacii de pe drumurile judetene si comunale, nu influenteaza consumul (poate doar nesemnificativ) si nu impune limitari de viteza, ca suporturile care se monteaza pe pavilion.
Astept in continuare un raspuns, daca il are cineva.

BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by BogdanTimisoara »

Pentru toti cei interesati de carlig de remorcare. Am gasit firma care aduce asa ceva si asigura si montajul. Preturile sunt mult mai bune decat cei aproximativ 700 euro cat costa la Kia carligul si montajul si instalatia electrica.
Firma are toate acreditarile RAR si carligele sunt omologate RAR si international (produse de Bosal) si sunt in doua variante, cu sfera detasabila si fara sfera detasabila. Personal mi-am facut la ei mai demult, in regim de unicat, un carlig la Matiz (unicat pentru ca la Matiz nu este permisa tractarea a nimic, insa am avut voie sa il folosesc pentru un suport de biciclete cu montaj pe carligul de remorcare). La dealerul din Timisoara am intrebat daca este vreo problema sa imi montez la ei carligul, si mi s-a raspuns ca daca firma are acest obiect de activitate si detine toate avizele si acreditarile si omologarile pentru carligele de remorcare comercializate si pentru manopera, este OK si nu pierd garantia. Este insa pozibil ca alti dealeri sa priveasca altfel lucrurile.
Iata asadar raspunsul pe care l-am primit de la http://www.autoflex.ro care au sediul in Salonta:


Buna ziua,



Prin prezenta va trimit oferta de pret pentru cirligul de remorcare Kia Cee'd Sporty Wagon 2008

-cod produs (cel cu sfera fixa) 044311 la pretul de 539 RON+TVA

-cod produs (cel cu sfera detasabila) 044314 la pretul de 719 RON+TVA

-cod produs instalatia electrica (indiferent de model) 010178 la pretul de 21.20 RON+TVA



Pentru mai multe detalii tehnice va rog sa dati un click pe link-ul de mai jos:



http://www.catalogue.bosal.com/pages/to ... &year=2008



Daca doriti si montarea dispozitivului va rog sa sunati la Nr.de telefon 0259 373403 sau 0728 931324



Sc.Autoflex SRL Salonta

Sos.Aradului km 75.3

RO-415500 Salonta-Bihor

Tel: 0259-373495

Fax: 0259-406748

Web: www.autoflex.ro

Mail: clienti@autoflex.ro

vanzari@autoflex.ro



Cu stima

Meszaros Zoltan
Last edited by BogdanTimisoara on 30 Sep 2008, 11:55, edited 1 time in total.
Kia Cee'D SW Pyston Grey, 1.4 GSL Best
TM 74 KIA ODO +86.000 km

BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by BogdanTimisoara »

Veti descoperi pe site ca au colaboratori in diverse orase ale tarii. In principiu, trebuie vazut daca dealerii accepta ca montajul sa se asigure de catre acei colaboratori. Mai exista si varianta sa cumparati carligul cu toate declaratiile de conformitate si omologari s.a.m.d. si sa mergeti cu el in brate la service-ul acreditat de Kia sa il monteze, si atunci chiar nu vad ce problema ar mai putea exista, cu garantia la masina.
Kia Cee'D SW Pyston Grey, 1.4 GSL Best
TM 74 KIA ODO +86.000 km

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”