Carlig tractare semiremorca

Cum se rezolvă diverse probleme
MosNicolae
Posts: 238
Joined: 24 Jun 2008, 10:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by MosNicolae »

Se pare ca a aparut o oferta mai ieftina: carligeauto.ro (acum 3 luni, de cand caut, nu aveau model pt Ceed)

Pentru un Ceed SW mi-au dat un pret de vreo 550 lei (tva si instalatie electrica inclusa. 1600 kg tractiune - greutate pe carlig - 75 kg). Montajul la ei- parca vreo 170 lei (nu am mailul deschis - cifrele sunt din memorie). Am cerut niste adrese din Bucuresti unde as putea sa le montez (cu tariful cerut de cei de aici) insa respectivii nu prea stiau cu ce se mananca... (se pare ca au inceput colaborarea foarte de curand)

Probabil voi merge la Brasov sa-l montez (pentru garantie / service autorizat). Dupa ce-l montez, anunt preturile pe forum. Cei de la service kia mi-au dat urmatoarele preturi 225 euro carlig fix / 448 euro carlig demontabil / 105 instalatia electrica + TVA. Montajul il face altcineva (nu m-a mai interesat pretul).

Pe mine ma intereseaza carligul pentru un suport de biciclete.
membru al clubului SpiteColorate.ro

BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by BogdanTimisoara »

Nu ar fi exclus sa existe o oarecare diferenta de pret si intre carligele pentru Cee'd HB si cele pt Cee'd SW. Eu am intrebat numai pentru SW, asta ma interesa pe mine (tot pentru suport de biciclete).
Pe carligeauto.ro vad ca apare un singur model (nu scrie daca pt HB sau SW) fabricat de Autohak. vad ca este singurul carlig de remorcare facut de autohak, toate celelalte din gama Kia sunt de Bosal si Auguszt (astea din urma sunt unguresti dupa ortografie).
Cei de la Salonta aduc Bosal. Sincer, nu stiu ce diferente de calitate exista, dar Bosal este cred cea mai cunoscuta firma producatoare.
Plus ca de cand am avut neplacuta surpriza de a nu putea pleca de pe loc, pentru ca masina din spate era parcata "bara la bara" cu mine, iar carligul meu de remorcare se tinea bine de bara lui (a trebuit sa ma ajute cineva sa ridic acea masina si sa apas pe a mea, ca sa se desparta), ma gandesc la varianta cu carlig detasabil, pe care sa il pun doar atunci cand am nevoie.
Oricum, e bine ca avem mai multe variante decat cea - piperata - de la Kia.
Kia Cee'D SW Pyston Grey, 1.4 GSL Best
TM 74 KIA ODO +86.000 km

MosNicolae
Posts: 238
Joined: 24 Jun 2008, 10:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by MosNicolae »

Pentru Kia Ceed SW 2007- pretul carligului este 548 lei cu KIT electric si TVA inclus.Garantie 2 aniOmologat RAR.Atasat descriere tehnica.

Acesta e mesajul primit de la ei (nu pot sa pun si atasament? in pdf scrie undeva "Bosal" ...)
membru al clubului SpiteColorate.ro

BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by BogdanTimisoara »

Ti-am dat mesaj privat
Kia Cee'D SW Pyston Grey, 1.4 GSL Best
TM 74 KIA ODO +86.000 km

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by Teddy »

La Valcea si-a montat un vecin a lui @mihaita 1988 pe un Cee`d un carlig.Pretul final(piesa+tva+manopera) 1500 ron.
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

MosNicolae
Posts: 238
Joined: 24 Jun 2008, 10:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by MosNicolae »

BogdanTimisoara wrote:Ti-am dat mesaj privat
Am trimis PDFul. Nedumerirea mea este acest raspuns pe care l-am primit de la ei (am cerut sa-l montez in Brasov, la ei - Probabil voi veni in Brasov (dupa o programare prealabila) pentru montarea carligului. Va rog sa-mi transmiteti programul de lucru in care as putea monta acest carlig si durata estimativa, pentru a gasi o fereastra in programul meu si al dvs. Va rog sa-mi precizati daca montajul este executat de un service autorizat pentru astfel de lucrari. ):

La masinile in garantie trebuie sa aveti acceptul dealerului pentru conditiile de garantie.Orarul nostru este L-V 8-16.

Intre timp iata si al 2 lea raspuns:
Suntem in proces de autorizare, inca nu au iesit actele, avem colaboratori in brasov care este autorizat RAR si poate sa vil monteze el.Dar la autoturisme IN GARANTIE aveti nevoie de acceptul dealerului, nu toti dealerii de autoturisme accepta sa se monteze la alt service chiar si autorizat RAR.
membru al clubului SpiteColorate.ro

BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by BogdanTimisoara »

In ce priveste acceptul dealer-ului, are dreptate. Pot fi probleme cu garantia. Asa ca e mai bine sa stii dinainte. Poate accepta montarea carligului (mai ales ca e Bosal din cate am vazut in pdf - apropos, multumesc pentru mail), insa numai la service-urile Kia Motors.
Kia Cee'D SW Pyston Grey, 1.4 GSL Best
TM 74 KIA ODO +86.000 km

MosNicolae
Posts: 238
Joined: 24 Jun 2008, 10:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by MosNicolae »

Am facut programare la dealer (service). Pretul montajului 125 Euro + TVA. / fata de 170 lei la Brasov (daca nu aveam masina in garantie)

Asta e... Bine macar ca am injumatatit pretul carligului.

Peste 10 zile, pun poze. Proba o s-o fac dupa ce cumpar suportul de biciclete.
membru al clubului SpiteColorate.ro

BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by BogdanTimisoara »

Eu am un suport de biciclete, ramane sa imi pun si la Kia carlig. Vezi pe http://www.eufab.de ca sunt mai multe modele de suport pt biciclete si incep de pe la 100 euro si sunt foarte bune. Uite oferta lor:
http://www.eufab.com/de/site/shop/anhae ... 7&subid=26
Kia Cee'D SW Pyston Grey, 1.4 GSL Best
TM 74 KIA ODO +86.000 km

User avatar
alexxed
Posts: 118
Joined: 16 Sep 2008, 18:41
Auto:
Location: Timșoara
Contact:

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by alexxed »

BogdanTimisoara wrote:Eu am un suport de biciclete, ramane sa imi pun si la Kia carlig. Vezi pe http://www.eufab.de ca sunt mai multe modele de suport pt biciclete si incep de pe la 100 euro si sunt foarte bune. Uite oferta lor:
http://www.eufab.com/de/site/shop/anhae ... 7&subid=26
Èši-ai pus pînă la urma cîrlig È™i suport ? Mă interesează È™i pe mine acelaÈ™i lucru.
Cee'd 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige | Jurnal de bord

BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by BogdanTimisoara »

Doar la Matiz. Am sa imi pun si pe Kia. Pana la urma se pare ca la Brasov e cea mai buna oferta, insa ei nu asigura si montajul.
Kia Cee'D SW Pyston Grey, 1.4 GSL Best
TM 74 KIA ODO +86.000 km

MosNicolae
Posts: 238
Joined: 24 Jun 2008, 10:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by MosNicolae »

Am montat, in sfarsit carligul de remorcare. Cost total pentru un Ceed SW 1.4 - carligul Bosal - 548 lei + 30 transportul. Montajul la Mit Motors - 350 lei TVA (initial au spus 120E + TVA, insa factura au facut-o pe 350 lei cu TVA. Suportul de biciclete - 550 lei (thule pt 4 biciclete cu prindere pe carligul de remorcare iar prinderea bicicletelor doar pe cadru). Cost total: 928 carligul + 550 suportul de biciclete.

Minusuri: Probabil m-as fi gandit mai mult daca sa-mi pun carligul daca as fi stiut ca e asa de greu (cred ca are peste 25 Kg).

alexxed - multumesc pt pont. cei de la eufab au, intradevar, niste produse ok si ieftine. Insa n-am gasit pe nimeni sa le aduca si am preferat sistemul de la thule pt ca este mai usor (stau la et 10 iar depozitarea cutiei de portbagaj, este deja o problema). Inca nu am facut proba sistemului (cu biciclete pe el), dat sper sa nu fie probleme. Acum trebuie sa cumpar biciclete. :D
membru al clubului SpiteColorate.ro

User avatar
alexxed
Posts: 118
Joined: 16 Sep 2008, 18:41
Auto:
Location: Timșoara
Contact:

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by alexxed »

MosNicolae wrote:Am montat, in sfarsit carligul de remorcare.
Pune niÈ™te poze să vedem cum arată. Dacă se poate È™i cu suportul de biciclete.
Suportul cîte kg are ?
O bicicletă are pînă la 20kg, dacă pui 4 rezistă cîrligul ?

La SW parcă cîrligul e pe stînga, nu central, nu e nicio problemă pentru suport ?
Cee'd 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige | Jurnal de bord

BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by BogdanTimisoara »

Carligul de remorcare este central, la toate masinile. A nu se confunda cu acea piesa cu inel si filet, pe care in mod pompos cei de la Kia o numesc "Carlig de remorcare". Bicicletele au maxim 15 kg, la greutatea asta deja e o bicicleta grea (ma refer la MTB-uri). Nu stiu suportul lui Mos Nicolae cat cantareste, al meu are 15 kg si suporta doua biciclete a cate 15 kg (ceea ce nu e cazul, a mea si a sotiei au impreuna 24 kg). Deci un total de 45 kg, iar carligele de remorcare au uzual 50 sau 75 kg sarcina verticala. Unele chiar mai mult.
Kia Cee'D SW Pyston Grey, 1.4 GSL Best
TM 74 KIA ODO +86.000 km

User avatar
alexxed
Posts: 118
Joined: 16 Sep 2008, 18:41
Auto:
Location: Timșoara
Contact:

Re: Carlig tractare semiremorca

Post by alexxed »

BogdanTimisoara wrote:Carligul de remorcare este central, la toate masinile. A nu se confunda cu acea piesa cu inel si filet, pe care in mod pompos cei de la Kia o numesc "Carlig de remorcare". Bicicletele au maxim 15 kg, la greutatea asta deja e o bicicleta grea (ma refer la MTB-uri). Nu stiu suportul lui Mos Nicolae cat cantareste, al meu are 15 kg si suporta doua biciclete a cate 15 kg (ceea ce nu e cazul, a mea si a sotiei au impreuna 24 kg). Deci un total de 45 kg, iar carligele de remorcare au uzual 50 sau 75 kg sarcina verticala. Unele chiar mai mult.
Tu È›i-ai pus? La service pe strada Ardealul? Cît te-a costat (montajul)? N-ai niÈ™te poze cu el?
Cee'd 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige | Jurnal de bord

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”