Senzori PIRANHA

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
gigi.ionescu
Posts: 71
Joined: 28 Mar 2010, 09:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Senzori PIRANHA

Post by gigi.ionescu »

Buna ziua! Detin un Ceed 1 FL din 2010, cumparat de la MIT Motors Baneasa. La achizitioanrea masinii, am primit, drept cadou, un set de senzori de parcare Pirania de care sunt foarte multumit. Merg ireprosabil pe orice vreme in orice anotimp. Problema este ca, in luna mai, un italian preocupat mai mult de Facebook decat condusul masinii m-a lovit, din spate, destul de rau. In urma impactului am ramas cu 2 senzori sparti si care nu mai lucreaza. De la reprezentanta mi s-a spus ca sunt senzori laser (nu ma pricep deloc la capitolul asta, asa ca le dau dreptate). Am cautat, cu Google, sa vad unde pot gasi sa-i cumpar sau sa iau sistemul cu totul, insa fara rezultat. Daca printre cei care cititi acest post se intampla sa aveti astfel de senzori si ati avut problema asemanatoare, va rog sa imi spuneti cum ati rezolvat. Aveti idee de unde pot cumpara senzori Pirania? La reprezentanta nu am reusit sa aflu mai nimic. Va multumesc.
[b]Kia Ceed 1.4 GLS, Silver Machine, City+ ( B 100 KIA)
http://picasaweb.google.ro/gigi.ionescu/KIaCeed#
KIA CEED 2020, 1,4 TGDI 7 DCT

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Senzori PIRANHA

Post by Ogy »

Eu cred ca ti-au montat o alarma auto piranha si un tip de senzori de la o alta marca. Poti sa pui niste poze cu afisajul si cu senzorii? Ce cod au senzorii? Poate ii gasesti dupa cod (aia care au montat sistemul ar trebui sa stie).

User avatar
gigi.ionescu
Posts: 71
Joined: 28 Mar 2010, 09:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Senzori PIRANHA

Post by gigi.ionescu »

Nu, nu am alarma de niciun fel pe masina, doar senzorii. Am sa caut manualul de la senzori si vad si ce cod au. Cu siguranta, insa, senzorii sunt Piranha si au fost montati la MIT Motors inainte de a-mi livra masina.
[b]Kia Ceed 1.4 GLS, Silver Machine, City+ ( B 100 KIA)
http://picasaweb.google.ro/gigi.ionescu/KIaCeed#
KIA CEED 2020, 1,4 TGDI 7 DCT

cristianst85
Posts: 48
Joined: 03 Dec 2017, 22:12
Auto: Kia Pro Cee'd
Location: Bucharest

Re: Senzori PIRANHA

Post by cristianst85 »

@gigi.ionescu,

Cum te ruga și @Ogy, poti pune o poză cu afișajul de la senzorii de parcare?
Kia Pro Cee'd 1.6 GSL 93kW 126cp (2009) Black Pearl
Anvelope de vară: Michelin Pilot Sport 4 215/40 ZR17 (87Y) XL

cristianst85
Posts: 48
Joined: 03 Dec 2017, 22:12
Auto: Kia Pro Cee'd
Location: Bucharest

Re: Senzori PIRANHA

Post by cristianst85 »

Într-adevăr există și senzori PIRANHA montați pe Ceed. Modelul este KT 1202.

Atașez un scan al fișei tehnice.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Pro Cee'd 1.6 GSL 93kW 126cp (2009) Black Pearl
Anvelope de vară: Michelin Pilot Sport 4 215/40 ZR17 (87Y) XL

banderas_232003
Posts: 39
Joined: 07 May 2009, 10:28
Auto:

Re: Senzori PIRANHA

Post by banderas_232003 »

Salut. Ati reușit să cumpărați senzorii Piranha? Am nevoie de unitatea de comanda-nu îmi merge un slot indiferent care senzor este conectat toți fiind funcționali și caut un dealer, vanzator în România. Vreau să o schimb singur. Mulțumesc.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”