Inscriere masina in Finlanda

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
mariussto
Posts: 2
Joined: 05 Oct 2009, 09:01
Auto:

Inscriere masina in Finlanda

Post by mariussto »

Buna ziua,

Am o Kia Ceed din 2008 cu care am plecat in Finlanda. Incerc s-o inregistrez aici si pe langa detaliile care se regasesc in talon si in cartea masinii mi se mai cere un cod format din 6 litere si cifre pe care nu-l gasesc nicaieri. Am sunat si la ROMAUTO si dar am dat peste un domn care mi-a spus : "Nu stiu si nici nu stiu la cine sa va indrum"!!!
Cei din Finlanda au nevoie de Tipul de masina (care se regaseste in cartea masinii, respectiv B5D41) dar mai au nevoie de "VERSIO" care este un cod format din 6 litere si cifre. Ca exemplu : M61DZ1.

Multumesc!!!

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Inscriere masina in Finlanda

Post by BAU »

Nu am inmatriculat nici o masina in Finlanda insa Cartile de identitate ar trebui sa fie daca nu unice , cel putin asemanatoare .

VERSIO , este un cuvant aproape universal , se poate traduce versiune , tip ,model

Am in fata mai multe documente :

La taloanele mai vechi ( 1995-2000 ) cred ca ar trebui sa fie vorba de pozitia 9 . Exemplu : Dacia NOVA - Varianta (Versiune - Tip ) R52319
La taloanele mai noi (2010-2015) ar trebui sa fie la pozitia D.2 Exemplu : Opel Astra - Varianta PJBD11 - In CIV este la poz. 4

DAR : in documentele de la noi ( Civ-uri si Taloane ) aceste variante de versiuni nu sunt obligatoriu din 6 caractere desi pe talonul meu am Varianta EDB5P4 ( la poz 9.)


Asa ca tot ei ar trebui sa iti spuna la ce se refera aceasta Versiune ( Varianta ) , este Versiune de caroserie , de motor , etc . ? Daca este o grupare obligatoriu de 6 caractere ar trebui sa fie ceva universal , cunoscut in toata Europa si tot ei ar trebui sa-ti explice unde se gaseste .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Inscriere masina in Finlanda

Post by surfer »

Sau macar sa te indrume catre RAR-ul lor sa identifici acest numar.

La o reprezentanta locala Kia ai intrebat?

Poti incerca o inregistrare si aici, poate descoperi ceva folositor:

https://www.kia-hotline.com/euro5/login.tiles

E util si pt repere de piese.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Inscriere masina in Finlanda

Post by Ogy »

La ala de sub scaunul pasagerului s-au uitat?

Rybok2018
Posts: 15
Joined: 30 Oct 2018, 16:01
Auto: Kia Rio 1.1 2013
Location: Brasov

Re: Inscriere masina in Finlanda

Post by Rybok2018 »

Incearca sa mergi la un dealer kia local sau poate mai sigur suna la Kia Finlanda !
Poti merge iarasi ka o statie pentru ITP , ar putea sa te ajute si ei ! Aici unde sunt eu la ei se fac omologari , poti lua sau lasa placute de inmatriculare, etc.
Eu sunt cu o kia ceed 1.4 din 2007 in Danemarca , am avut ceva probleme cu masina ,iar comunicarea a fost foarte buna!
Succes!

Bitza
Posts: 73
Joined: 13 May 2009, 10:29
Auto:
Location: Valcea

Re: Inscriere masina in Finlanda

Post by Bitza »

Cred ca este vorba despre tip motor din CIV, la dieselul din 2006-2009 este D4FB-U.
1.6 DSL HP City, Machine Silver
Image

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”