Schimbare volan

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
Vladts
Posts: 2
Joined: 15 Feb 2017, 13:45
Auto: Kia Ceed SW

Schimbare volan

Post by Vladts »

Salut !

Am o KIA CEED SW 1.4 2010 fara comenzi pe volan( cruise control, apeluri telefonice) si as vrea sa mi le montez . Ma gandeam sa cumpar un volan cu airbag-ul sarit, dar cu comenzile pe care le doresc si sa il inlocuiesc. Acum vine partea pe care nu o cunosc..
Se poate face asa ceva, sa scot airbag-ul de pe volanul vechi si sa il montez pe cel cu noile comenzi ?(bineinteles volan de kia ceed 2010, acelasi model)
Daca reusesc sa fac asta vor fi functionabile comenzile ?
Este nevoie se interventie pe softul masinii ?

Multumesc

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Schimbare volan

Post by Nesta3 »

Salut
Airbag-ul se potriveste fara probleme.Are aceeasi forma,prindere si conectica.
La comenzile volan e foarte posibil sa fie precablata.Cel mai bine suni la reprezentanta, le dai seria de sasiu si o sa iti zic a tot ce trebuie
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Vladts
Posts: 2
Joined: 15 Feb 2017, 13:45
Auto: Kia Ceed SW

Re: Schimbare volan

Post by Vladts »

Am inteles, mersi de informatii :D

User avatar
Sailor Popeye
Posts: 4
Joined: 09 Feb 2017, 01:56
Auto: Kia Cee'd

Re: Schimbare volan

Post by Sailor Popeye »

Vladts wrote: 15 Feb 2017, 14:32 Am inteles, mersi de informatii :D
Buna
M-ar interesa foarte mult sa stiu care a fost reactia reprezentantei, daca au fost de treaba sau nu.
Pana la urma s-a montat cruise controlul sau nu?
Cu stima

Daxy
Posts: 2
Joined: 05 Oct 2021, 14:39
Auto: Kia Sportage SLS
Location: Bucuresti

Re: Schimbare volan

Post by Daxy »

Buna seara,
Va rog daca imi poate spune si mie cineva cum arata capetele suruburilor cu care se prinde airbagul de volan la Kia Sportage 2014, pentru a-l putea schimba si va multumesc ?!!

Mircea Dorian
Posts: 13
Joined: 01 Aug 2019, 10:15
Auto: Kia C'eed
Location: Brasov

Re: Schimbare volan

Post by Mircea Dorian »

Salutare. Stie cineva sau a incercat careva sa puna pe un Kia ceed primul model acest tip de volan? Se potriveste instalatia electrica? Eu am masina din 2009. Volanul care as vrea sa il pun este de la modelul facelift din 2010. Mecanic ar trebui sa fie ok dar elecrica ma ingrijoreaza. Multumesc
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Schimbare volan

Post by bwo »

Mircea Dorian wrote: 06 May 2022, 10:44 Salutare. Stie cineva sau a incercat careva sa puna pe un Kia ceed primul model acest tip de volan? Se potriveste instalatia electrica? Eu am masina din 2009. Volanul care as vrea sa il pun este de la modelul facelift din 2010. Mecanic ar trebui sa fie ok dar elecrica ma ingrijoreaza. Multumesc
Am incercat si eu acum ceva 6-7 ani si cand am intrebat la Mit Motors la service mi-au spus ca nu se potrivesc deoarece pasul la piulita sau cum se numeste de la volan este mai mare. Piulita este situata in mijlocul volanului si este zimtata, vezi poza.
Nu am verificat asta, dar am luat de bun ce au zis cei de la Mit Motors.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

Mircea Dorian
Posts: 13
Joined: 01 Aug 2019, 10:15
Auto: Kia C'eed
Location: Brasov

Re: Schimbare volan

Post by Mircea Dorian »

Multumesc frumos de raspuns. Deci cu alte cuvinte nu se potrivesc. Asta este. :(

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”