Unde se afla busonul de umplere cu ulei cutia de viteze

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
claudiu daniel
Posts: 5
Joined: 02 Sep 2016, 09:05
Auto: kia ceed sw

Unde se afla busonul de umplere cu ulei cutia de viteze

Post by claudiu daniel »

Buna ziua, sunt nou pe form si proaspat posesor de KIA CEED SW 1.4 2008 SH, si vreau sa ii schimb uleiul la cutia de viteze si nu gasesc busonul de umplere, pe cel de golire l-am gasit. Am cautat pe forum dar nu am gasit nici o explicatie unde s-ar afla acest buson de umplere. Masina are 92000km, si 8 ani, si ar trebui schimbat. Va rog sa imi explicati si mie unde este pozitia acestui buson, am cumparat ulei 75w-85 GL4 de la MANNOL si am citi in carta ca intra 1.9 litri. Va multumesc.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Unde se afla busonul de umplere cu ulei cutia de viteze

Post by BAU »

Cine ti-a spus ca trebuie schimbat ?

In cutia manuala uleiul este " for life" se schimba doar daca se demonteaza cutia .

In documentul atasat , in josul primei pagini , busonul notat cu A
SERVICE ADJUSTMENT PROCEDURE.doc
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Re: Unde se afla busonul de umplere cu ulei cutia de viteze

Post by mr_wizard »

@BAU are dreptate!
La cutiile manuale nu se schimbă uleiul!
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

User avatar
catalin
Posts: 495
Joined: 06 Aug 2007, 17:22
Auto:
Location: Oradea

Re: Unde se afla busonul de umplere cu ulei cutia de viteze

Post by catalin »

Nu-l schimbati ca patiti ca mine, cand l-am dat jos sa-l masur am constatat ca lipseste peste 300 ml,parerea mea indiferent ca se spune ,orice ulei isi pierde din proprietati in timp.
Golf 7 1.5 Tsi

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Unde se afla busonul de umplere cu ulei cutia de viteze

Post by BAU »

Uleiul nu este apa sa se evapore si nu este ars decat in motor , nu in cutia de viteze.
O lipsa de 300 ml este mult , inseamna ca s-a pierdut pe undeva . Cutia , scutul trebuiau sa fie murdare, sa-ti arate pe unde pierde.

Verificarea se face foarte usor .

Se desface busonul " de umplere " se introduce degetul mic si uleiul trebuie sa fie la nivelul busonului .

Daca nu se simte uleiul , se verifica pe unde s-a pierdut , daca cutia este curata se completeaza pana uleiul da pe afara, pe la buson .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

claudiu daniel
Posts: 5
Joined: 02 Sep 2016, 09:05
Auto: kia ceed sw

Re: Unde se afla busonul de umplere cu ulei cutia de viteze

Post by claudiu daniel »

La cutia cu 5 trepte care echipează motorul de 109CP model G4FA .Am găsit busonul de umplere sus pe cutie sub filtrul de aer iar în carte ascrie odată ca este pe viață și încă o dată că se schimbă la 90000km si se recomandă 75w 85 GL4, 1,9 litri, adevărul este că după o zi întreagă în aglomerația din București devine puțin zgomotoasă. Așa că vreau informații de la cineva care are acelaș tip de motor și cutie si știe exact cum se procedează. Va multumesc

claudiu daniel
Posts: 5
Joined: 02 Sep 2016, 09:05
Auto: kia ceed sw

Re: Unde se afla busonul de umplere cu ulei cutia de viteze

Post by claudiu daniel »

Cătălin te rog daca îmi poți spune pe unde ai pus uleiul in cutia de viteze. Am înțeles că tu ai fost nevoit să îl schimbi ca ai avut pierderi. Si BAU multumesc pentru poze dar în acea poziție la mine pe cutie nu este nici un buson , doar jos sub cutie busonul de golire si astăzi am dat jos suportul de la filtrul de aer si am găsit acolo un buson. Dar ca să îl pot desface trebuie să dau jus suportul de cutie ca nu am loc să bag cheia. De aceea mai întreb o dată să fiu sigur dacă este acela busonul

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Unde se afla busonul de umplere cu ulei cutia de viteze

Post by quelloo »

claudiu daniel wrote:La cutia cu 5 trepte care echipează motorul de 109CP model G4FA .Am găsit busonul de umplere sus pe cutie sub filtrul de aer iar în carte ascrie odată ca este pe viață și încă o dată că se schimbă la 90000km si se recomandă 75w 85 GL4, 1,9 litri, adevărul este că după o zi întreagă în aglomerația din București devine puțin zgomotoasă. Așa că vreau informații de la cineva care are acelaș tip de motor și cutie si știe exact cum se procedează. Va multumesc
ma uit acum la manual si zice ca pentru manuala se schimba uleiul la 90 dar in conditii severe de exploatare (sa te uiti la alea normale cu o pagina inainte)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

claudiu daniel
Posts: 5
Joined: 02 Sep 2016, 09:05
Auto: kia ceed sw

Re: Unde se afla busonul de umplere cu ulei cutia de viteze

Post by claudiu daniel »

quelloo wrote:
claudiu daniel wrote:La cutia cu 5 trepte care echipează motorul de 109CP model G4FA .Am găsit busonul de umplere sus pe cutie sub filtrul de aer iar în carte ascrie odată ca este pe viață și încă o dată că se schimbă la 90000km si se recomandă 75w 85 GL4, 1,9 litri, adevărul este că după o zi întreagă în aglomerația din București devine puțin zgomotoasă. Așa că vreau informații de la cineva care are acelaș tip de motor și cutie si știe exact cum se procedează. Va multumesc
ma uit acum la manual si zice ca pentru manuala se schimba uleiul la 90 dar in conditii severe de exploatare (sa te uiti la alea normale cu o pagina inainte)
Si Bucureștiul ti-se pare a fi condiții normale?!?
Nu iv

User avatar
catalin
Posts: 495
Joined: 06 Aug 2007, 17:22
Auto:
Location: Oradea

Re: Unde se afla busonul de umplere cu ulei cutia de viteze

Post by catalin »

Busonul de umplere,se gaseste in partea din spate a cutiei,exact ca in prima poza atasata in buletinul sevice pus de colegul nostru, mai sus pozitionat,nu trebuie demontat nimic, este cu cap hexagonal mai mare zici ca este un surub ce intra in cutie.
Am bagat ulei de la motul 75w90 gl 4-5,este foarte ok ,al am de 3 ani,iarna se comporta ca si vara,inainte am avut ceva de la fuchs dar nici nu exista termen de comparatie intre cele doua,drept dovada nu l-am tinut decat cate sute de km.Daca mai tin masina si la anul iar ai fac schimb de ulei in cutie.
Golf 7 1.5 Tsi

claudiu daniel
Posts: 5
Joined: 02 Sep 2016, 09:05
Auto: kia ceed sw

Re: Unde se afla busonul de umplere cu ulei cutia de viteze

Post by claudiu daniel »

catalin wrote:Busonul de umplere,se gaseste in partea din spate a cutiei,exact ca in prima poza atasata in buletinul sevice pus de colegul nostru, mai sus pozitionat,nu trebuie demontat nimic, este cu cap hexagonal mai mare zici ca este un surub ce intra in cutie.
Am bagat ulei de la motul 75w90 gl 4-5,este foarte ok ,al am de 3 ani,iarna se comporta ca si vara,inainte am avut ceva de la fuchs dar nici nu exista termen de comparatie intre cele doua,drept dovada nu l-am tinut decat cate sute de km.Daca mai tin masina si la anul iar ai fac schimb de ulei in cutie.
Multumesc Cătălin o să mai caut inca o data in spatele cutiei. Sper sa il găsesc.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Unde se afla busonul de umplere cu ulei cutia de viteze

Post by quelloo »

claudiu daniel wrote:
quelloo wrote:
claudiu daniel wrote:La cutia cu 5 trepte care echipează motorul de 109CP model G4FA .Am găsit busonul de umplere sus pe cutie sub filtrul de aer iar în carte ascrie odată ca este pe viață și încă o dată că se schimbă la 90000km si se recomandă 75w 85 GL4, 1,9 litri, adevărul este că după o zi întreagă în aglomerația din București devine puțin zgomotoasă. Așa că vreau informații de la cineva care are acelaș tip de motor și cutie si știe exact cum se procedează. Va multumesc
ma uit acum la manual si zice ca pentru manuala se schimba uleiul la 90 dar in conditii severe de exploatare (sa te uiti la alea normale cu o pagina inainte)
Si Bucureștiul ti-se pare a fi condiții normale?!?
Nu iv
Bucurestiul la fel ca orice alt oras in zona de climat temperat o sa fie mereu exploatare normala. pagina la care te uiti tu se refera la zone aproape de cercul polar sau in zonele desertice mai aproape de ecuator.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Unde se afla busonul de umplere cu ulei cutia de viteze

Post by BAU »

Fratilor , ce atata discutie .

DA , este bine sa schimbi uleiul la cutie mai devreme chiar si la motor .

DAR: Daca constructorul a indicat aceste termene , durate , km , inseamna ca intr-o exploatare " normala " nu trebuie sa le schimbi . A o face mai devreme inseamna pentru constructor , costuri suplimentare .

Fiecare are dreptul sa faca ceea ce doreste.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

adi2727
Posts: 32
Joined: 09 Jan 2009, 00:13
Auto: KIA Ceed Best
Location: Bucuresti

Re: Unde se afla busonul de umplere cu ulei cutia de viteze

Post by adi2727 »

Cu ocazia schimbarii ambreiajului, am intrebat mecanicii de la IMG cand/daca se schimba uleiul la C.V. manuala la o Kia Ceed HB 2008.
In manualul lor service cica se prevede pe la 90.000 km. Au zis ca e foarte OK si 75w90.
In manualul de utilizator vad ca zice ca e "lifetime".
Sincer nu cred ca un lichid isi poate pastra proprietatile la infinit. Probabil ca lifetime se refera la cei 7-10 ani, dupa care masina cam incepe sa cedeze fizic si moral.
KIA Cee'd 1,4 BEST
Image

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”