Banda leduri frana

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Banda leduri frana

Post by bogdan-alin »

Stie cineva cum pot sa ajung la acea banda de leduri? Cand calc frana nu se mai aprinde si sunt curios sa vad ce e pe acolo sau daca se pot inlocui ledurile?

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Banda leduri frana

Post by BAU »

Ledurile nu prea se pot inlocui . Poti sa-ti dai seama daca ar fi intrerupt firul sau conectorul oxidat.

Se scoate capitonajul gri din partea superioara a hayonului, din dreptul lampii.
Pur si simplu se trage de el , introducandu-se degetele in partea suprerioara , spre luneta . Este prins in 4 nituri de plastic .

Cu o cheie tubulara de 10 cu maner mai lung , se desfac cele 4 piulite ce tin lampa pe hayon .

Se desface conectorul electric apoi prin rasucire se desface duza stropitorului de parbriz . Atentie la duza , are doua garnituri foarte mici, O-ring, ce se pot pierde.

Se verifica cu un aparat de masura sau cu un bec daca ajunge tensiune la lampa.

ATENTIE la remontare : S-ar putea sa observi ca garnitura de etansare ( care este foarte subtire) este uscata , stramba , poate rupta cu pericol de a intra apa in hayon dupa montare.

Este bine sa folosesti un cordon subtire de silicon pe garnitura pentru a nu risca sa o desfaci din nou daca intra apa .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Banda leduri frana

Post by bogdan-alin »

Multumesc BAU. Se pare ca o sa am ceva de lucru :) sper sa nu fac toata treaba asta degeaba deoarece pe interior prezinta cateva picaturi de apa. Eu ma rog sa fie un fir problema dar cred ca acele leduri au dat de apa...

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Banda leduri frana

Post by BAU »

Nu prea are cum sa ajunga apa la leduri, apa intra numai in Hayon dar daca ajungi la concluzia ca lampa este de vina ori o inlocuiesti , pentru ca nu ai ce face , ori incerci sa o repari .
Daca nu poti sa o repari , oricum va trebui inlocuita. Vezi ca mai nou , au schimbat garniturile de la lampa , s-ar putea sa fie mai bune dar eu tot as folosi silicon .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Banda leduri frana

Post by bogdan-alin »

La IMG pretul la o lampa este 800 lei :lol: :lol: :lol:
O sa incerc sa o repar :)
posibil sa fiu eu exceptia de la regula, o sa fac o poza cand plec de la birou sa vezi, si eu m-am mirat initial am crezut ca este de la acea stropitoare dar se pare ca nu e de acolo.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Banda leduri frana

Post by BAU »

Iti garantez " garantat" :D ca este de la garnitura .

Fugi de aici cu 800 lei . Nu se poate sa nu o gasesti la dezmembrari , pe e-bay sau in China la un pret acceptabil.

Pentru mine ar fi placerea cu atat mai mare sa incerc sa o repar.

Dar trecand la punctul 2 , eu dupa ce am lipit aceasta lampa, am fost nevoit sa lipesc si blocurile de lumini spate pe unde inca intra apa. Acum este etans peste tot .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Banda leduri frana

Post by bogdan-alin »

Pai asta o sa incerc acum in weekend, sa o repar....800 de lei lampa aia :lol: :lol: :lol: :lol:
Multumesc mult BAU pentru ponturi.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”