Cum se demonteaza comenzile volan ?

Cum se rezolvă diverse probleme
User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Cum se demonteaza comenzile volan ?

Post by bwo »

Salut, vreau sa demontez comenzile volan si am reusit doar sa dau jos airbag-ul de pe volan, mai departe de atat nu am reusit, am zis sa ma opresc ca sa nu stric ceva. Asa ca, daca a efectuat cineva operatiunea de demontare comenzi volan am rugamintea sa imi explice si mie cum a procedat. Multumesc anticipat.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Cum se demonteaza comenzile volan ?

Post by Nesta3 »

Sunt prinse cu suruburi.Desfaci suruburile si impingi butoanele(rama+ butoanele) spre exterior.Le-am desfacut eu,dar nu mai tin minte exact.Sau se desface rama frontala,care tine airbagul si pe urma comenzile.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Cum se demonteaza comenzile volan ?

Post by bwo »

Nesta3 wrote:Sunt prinse cu suruburi.Desfaci suruburile si impingi butoanele(rama+ butoanele) spre exterior.Le-am desfacut eu,dar nu mai tin minte exact.Sau se desface rama frontala,care tine airbagul si pe urma comenzile.
Se desface intai airbag-ul, care este prins in suruburi si este usor de dat jos, dar la comenzile volan nu am vazut cum sunt prinse, nu imi dau seama daca sunt prinse cu suruburi sau daca stau in cleme si am zis sa nu trag de ele ca poate rup ceva de acolo. Poate stie careva exact cum se dau jos, eventual cei care au imbracat volanul in piele, ca banuiesc ca trebuie sa demontezi si comenzile volan pt acest lucru.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Cum se demonteaza comenzile volan ?

Post by Nesta3 »

Fa o poza comenzilor,pe dinauntru,ca asa imi aduc aminte cum le-am dat jos.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Cum se demonteaza comenzile volan ?

Post by bwo »

O sa demontez din nou saptamana viitoare, ca o sa fie mai cald afara si o sa revin cu poza.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Cum se demonteaza comenzile volan ?

Post by bwo »

Poate pana atunci ne ajuta cineva de pe acest forum. :)
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Cum se demonteaza comenzile volan ?

Post by bwo »

Am demontat din nou airbag-ul si am observat ca in afara de cele patru suruburi care se vad si in poza (doua jos la baza volanului si doua in partea de sus a volanul) si care se dau usor jos mai sunt doua suruburi in spatele comenzilor volan, partea nasoala este ca nu poti sa ajungi la aceste doua suruburi decat daca demontezi volanul. Cum nu am avut o tubulara asa mare pt a demonta volanul am abandonat aceasta operatiune. In cazul in care cumva ma insel si exista o alta metoda de a demonta comenzile volan astept sa imi spuna careva.

Nesta, tu ai demontat si volanul cand ai dat jos comenzile volan ?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cum se demonteaza comenzile volan ?

Post by BAU »

Ca sa demontezi blocurile de lumini trebuie sa demontezi volanul .

INTAI SE DECUPLEAZA BATERIA PENTRU A NU-TI SARI IN OCHI AIR-BAG-ul

Se decupleaza conectorul portocaliu de la cablul din poza pusa de tine , se desface piulita volanului si daca ai putin noroc ar trebui sa iasa prin tragere. Daca este blocat in caneluri ar trebui o presa ce intra in cele doua gauri stinga - dreapta din bratul orizontal al volanului cu un surub ce preseaza in ax . Nu se bate in axul volanului pentru a nu distruge coloana EPS.
Dupa demontarea volanului , se scot : carenajul de plastic ( are trei suruburi unul in partea de jos si doua sub volan) apoi mecanismul de determinare a unghiului de rotatie (are un conector in partea de jos). Se ajunge la blocurile de lumini ce se scot prin apasarea unei sigurante de la baza lor , asemanatoare celei de la lamelele stergatoarelor.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Cum se demonteaza comenzile volan ?

Post by Nesta3 »

Gata....desfa rama aia de plastic,care e prinsa in suruburile cruce,4 la numar....Pe urma comenzile ies usor....Bafta
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cum se demonteaza comenzile volan ?

Post by BAU »

@Nesta: Eu nu am demontat niciodata volanul sau blocurile de lumini DAR , din postul anterior al tau inteleg ca nu ar trebui demontat volanul ?

Explicatiile mele de mai sus sunt luate din instructiunile de schimbare a coloanei volanului care arata cum se ajunge la blocurile de lumini .

Daca s-ar scoate carenajul de plastic ( eu am vazut ca ar avea doar trei suruburi , nu 4 ) fara a scoate volanul ar fi o munca mult mai usoara .

Atasez schema (importante doar primele doua pagini ), poate este de folos :
REMOVAL.doc
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Cum se demonteaza comenzile volan ?

Post by Nesta3 »

4 sunt...2 sus si 2 jos.Si da,asa poti da comenzile bolan jos,doar cu demontarea carenajului acela.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Cum se demonteaza comenzile volan ?

Post by bwo »

Nesta3 wrote:4 sunt...2 sus si 2 jos.Si da,asa poti da comenzile bolan jos,doar cu demontarea carenajului acela.
Am încercat sa dau jos rama de plastic dar așa cum îți ziceam mai sunt 2 șuruburi in afara de cele 4 care se vad in poza, cele doua șuruburi sunt in spatele comenzilor volan unul in stânga si unul in dreapta si ca sa ajung la ele trebuie sa demontez si volanul.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cum se demonteaza comenzile volan ?

Post by BAU »

Aici nu te putem ajuta #-o

Nesta spune ca sunt 4 suruburi , in schema de demontare pe care ti-am trimis-o eu vad doar 3 .

Lucrul foarte important , Nesta spune ca se poate da carenajul de plastic fara demontarea volanului , EXCELENT , pentru ca schema trimisa de mine se refera la demontarea blocurilor de lumini pentru schimbarea coloanei volanului .

Aici cred ca Nesta are dreptate .

Dar mai spui ca tu mai gasesti doua suruburi in spatele blocurilor de lumini .

Sigur acestea tin carenajul ? Ma indoiesc , nu cred ca puneau Koreenii atit de multe suruburi pentru o masca de plastic . Cred ca acelea tin altceva , poate planseul de sub bord .
Sau poate tu vrei sa demontezi alta masina , nu un Ceed ? :D :D

Am verificat si eu , daca rotesti volanul stanga- dreapta , poti avea acces las uruburile de sub volan ( aici Nesta are iar dreptate ) , iar la cele de jos de tot ( daca sunt 4 si nu 3 ) se ajunge usor .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Cum se demonteaza comenzile volan ?

Post by bwo »

Bau, apreciez implicarea ta si iti multumesc, dar eu vreu sa demontez comenzile audio de pe volan.

Intradevar, ca sa ajungi la blocul de lumini si la contact trebuie sa demontezi carcasa de plastic care le acopera, aceasta sta in trei suruburi si poti sa o demontezi si fara sa dai volanul jos. Eu am demontat-o crezand ca ma ajuta sa ajung in spatele volanului ca sa pot sa desfac cele doua suruburi care strang comenzile de pe volan, dar m-am inselat.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cum se demonteaza comenzile volan ?

Post by BAU »

IDIOTENIE , acum vad de fapt despre ce este vorba , vad ca vorbim despre lucruri diferite. De ce ma lasati sa bat campii ?

Daca mai puneai vre-o intrebare cred ca iti trimiteam schema de demontare a intregii masini . #-o :( :(
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”