Zgomot Kia Pro Ceed

Cum se rezolvă diverse probleme
User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: Zgomot Kia Pro Ceed

Post by Stefan47 »

La km astia cred ca ar iesi din discutie problemele de cutie, ambreaj, distributie si ce s-a mai spus mai sus.....esti din Bucuresti? poate reusesti sa ajungi la vreo intalnire sa auzim si noi zgomotele. Eu totusi banuiesc acel racord flexibil...
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Zgomot Kia Pro Ceed

Post by BAU »

In acest caz nu ramane decat sa incerci varianta spusa cu citeva posturi mai sus .
Incearca sa asculti motorul cu capota ridicata accelerind usor spre 3000 rot. min si sa sesizezi de unde provine zgomotul ( distributie, cutie sau racordul flexibil).
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

circle04
Posts: 7
Joined: 21 Jan 2015, 21:59
Auto: abc

Re: Zgomot Kia Pro Ceed

Post by circle04 »

esti din Bucuresti?
Sunt din Alba Iulia.
In acest caz nu ramane decat sa incerci varianta spusa cu citeva posturi mai sus .
O sa fac asta cat mai repede :)

User avatar
Tucker
Posts: 4
Joined: 13 Apr 2015, 13:51
Auto: Kia Cee`d 1.4 CVVT

Re: Zgomot Kia Pro Ceed

Post by Tucker »

Buna, colegii!
Am tot cautat "zgomot" dar gasesc doar pe topicul ProCeed, asa ca imi cer scuze ca o sa ma refer la Ceed 2007:
Daca cineva are acel 1.4 benzina CVVT 109 CP, imi poate spune cum ii suna motorasul? Si auzit din habitaclu si din afara/ capota sus.
Pentru ca al meu se aude ca un "microdiesel" avand acest sunet subtil chiar daca e la temperatura de regim. Am studiat cateva filmulete pe Youtube despre acest 1.4 CVVT si se pare ca asa suna el in mod natural. Ce pot sa zic e ca o am de 2 luni, are 130K Km si am verificat-o la reprezentanta, e boboc. Lantul de distributie nu se aude, e OK.
Deci? ceva pareri?
Multam`

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Zgomot Kia Pro Ceed

Post by BAU »

Daca este vorba de acel " microdiesel " cum spui tu , si dupa incalzire , este zgomotul normal de injectoare ( si poate de tacheti) . La 130.000 km este normal sa se auda astfel iar daca spui ca motorul se comporta bine eu zic sa o lasi asa si sa nu o mai bagi in seama .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Tucker
Posts: 4
Joined: 13 Apr 2015, 13:51
Auto: Kia Cee`d 1.4 CVVT

Re: Zgomot Kia Pro Ceed

Post by Tucker »

Multumesc, BAU!
(Da, motorul trage bine, atat cat pot spune eu, care is venit de pe Matiz. Desi, sperand ca e normal, masina nu ma lasa sa o bruschez, acceleratia este usor progresiva, parca gandita sa nu rupi suruburile la scaune. Am avut ocazia sa o fugaresc putin, m-a convins ca prinde suta in timpul promis :)) ).
Noroc!

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”