Led cazut in far

Cum se rezolvă diverse probleme
xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Led cazut in far

Post by xp »

Aveam montat pe pozitie leduri .De un timp sesizasem ca mai functionau doar 2-3 smd-uri asa ca astazi m-am hotarat sa le schimb .Unul avea 13 smd-uri ( vechime aproximativ 12 luni ) iar celalat 9 smd-uri ( vechime 18 luni ) .Pe cel de 13 smd-uri l-am schimbat fara probleme. Insa la cel cu 9 smd-uri .............problema . Cand am tras de el a iesit fasungul iar el a cazut in far :( :twisted: :evil: :twisted: Am incercat cu aspiratorul sa-l trang .....nici gand ..........am incercat cu un cablu sa-l dirijez ..........nici gand ....dupa vreo 90 de minute am hotarat sa dau jos farul . Cu grija si bagare de seama l-am dat si apoi prin miscari ale farului am reusit sa-l ghidez pe orificiul lui. :) Singura problema ce o am acum este faptul ca acele "dibluri" de plastic ce sustin masca de plastic le-am cam spart nestiind cum sa le scot . Farul se demonteaza foarte usor este prins in trei suruburi . Ca sa dai farul jos trebuie sa dai si acumulatorul jos ( pentru loc mai mult ). Cauza care a dus la picarea ledului in far a fost ca acel guler de ghidaj datorita caldurii degajate de becul de pe faza scurta s-a incalzit a devenit casant si s-a spart.Ghinionul meu a fost ca si fasungul a iesit din led. Asa ca nu voi mai monta niciodata leduri .Stie careva unde gasesc acele dibluri ? La Hyundai I30 sunt la fel ?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Led cazut in far

Post by BAU »

Punctul 1 :Nu stiu daca acele dibluri de care spui sint ceea ce cred eu ca sint .
Incearca la Norauto in Berceni , au un raion cu cleme si nituri de plastic , am impresia ca sint ceea ce ai tu nevoie. Numai ca sint destul de scumpe ,parca 10 sau 13 lei un pliculet cu 5 buc. Si eu am pierdut ( si de la masca fata si de la rama de plastic ce ascunde pirghiile stergatoarelor ) dar am folosit cu succes alte cleme si nituri de plastic ( ramase de la un Oltcit mai vechi).
Punctul 2: Si eu am vrut si inca vreau sa-mi montez pe pozitii leduri de acelasi fel asa ca spune-mi cum se vedeau ?
Probabil ca voi incerca sa fac ceva in asa fel incit sa nu se sparga acel ghidaj de plastic ( eventual o lipitura circulara cu rasina epoxidica .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Led cazut in far

Post by xp »

De vazut se vedeau bine . Dar dupa ce am patit cu ele, nu as mai recomanda .O sa incerc la Hyundai sa vad daca gasec .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Led cazut in far

Post by BAU »

Scuze , n-am fost prea atent ca esti din Braila.
Da, cam 90% din ce se gaseste pe I30 se potriveste si la Ceed , inclusiv acele dibluri de plastic.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Led cazut in far

Post by bogdan241 »

am patit-o si eu :))

luat un prieten bun caruia nu ii tremura mana, cumparat 4 beri, asezat pe bordura, stat de vorba, chinuit cu penseta si rezolvat problema. intrun final a trebuit sa scot si eu farul.
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Led cazut in far

Post by xp »

Daca "asezat pe bordura, stat de vorba, chinuit cu penseta si rezolvat problema", de ce "a trebuit sa scot si eu farul".?
Eu l-am dat pe cel de pe stanga , s-a demontat usor insa cu "victeme"colaterale ( dibluri de sustinere masca sparte ).
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Led cazut in far

Post by mrs »

Cred ca au mai luat 4......si l-au scapat :)
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Led cazut in far

Post by Ogy »

Voi nu aveti aspiratoare.... :lol:

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5232
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Led cazut in far

Post by Nesta3 »

Nu prea v-a dat prin cap sa il scoateti pe la becul de scurta nu? :mrgreen:
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Led cazut in far

Post by xp »

Ba da , dar nu iese. Locasul de la scurta este dreptunghiular cu dimensiuni mai mici decat ale ledului si nu iese prin acesta.
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5232
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Led cazut in far

Post by Nesta3 »

Eu pe acolo le-am scos.Dai becu jos si e ditamai gaura.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Led cazut in far

Post by bogdan241 »

rezolvat problema dupa ce am scos farul :)
nu ai citit cuvintele in ordinea care trebuia
xp wrote:Daca "asezat pe bordura, stat de vorba, chinuit cu penseta si rezolvat problema", de ce "a trebuit sa scot si eu farul".?
Eu l-am dat pe cel de pe stanga , s-a demontat usor insa cu "victeme"colaterale ( dibluri de sustinere masca sparte ).
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Led cazut in far

Post by xp »

xp wrote:De vazut se vedeau bine . Dar dupa ce am patit cu ele, nu as mai recomanda .O sa incerc la Hyundai sa vad daca gasec .
Am fost la Hyundai , pe stoc nu aveau.Mi-au solicitat codul :shock: Am lasat-o balta pana cand ajung la ENA Galati.
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Led cazut in far

Post by xp »

Despre aste este vorba
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: Led cazut in far

Post by bodo »

Traba la mine cand mi-a cazut ledul in far, a fost simpla si s-a rezolvat cu o sarma si o bucata de ~ 4x4 mm de magnet de HDD taiat in prealabil de mine . Agatat magnetul in varful sarmei si apoi agatat ledul din far.
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”