Problema a treia lampa stop

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Problema a treia lampa stop

Post by bwo »

Salut, am o problema si poate reuseste cineva sa ma ajute.
Am cumparat din Vitan o pereche de leduri albe pt stopuri (BAY15D), pana aici nimic spectaculos, le-am montat si am constatat ca in momentul cand aprind pozitiile sta aprins stopul de pe haion (a 3 lampa stop), normal stopul de pe haion nu sta aprins cand aprind pozitiile, ce am mai observat este ca in momentul cand apas frana se aprinde si mai tare stopul de pe haion.
Intrebarea mea este daca trebuia sa cumpar un anume tip de leduri sau asa este construita masina noastra si orice as face nu pot sa pun leduri pe stopuri. Apelez la cei care se pricep la asa ceva, eu sunt praf la acest capitol.

Mentionez ca am schimbat ledurile imediat ce am observat acest lucru si nu am apucat sa merg asa cu ele. :)

P.S. : pentru cei care se intreaba de ce vreau sa schimb becurile din fabrica cu leduri le spun ca am pus folie neagra pe stopuri si cand bate soarele puternic din spate si pun frana am impresia ca nu se mai vad asa de puternic cum se vedeau in momentul cand nu aveam folie.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Problema a treia lampa stop

Post by kTL »

singura explicatie.. desi nici eu nu ii gasesc logica.. este ca sistemul s-a dat cumva peste cap gasind tot smd-uri pe pozitii :).. asa ca se activeaza la intensitatea initiala (de pozitii) atunci cand le aprinzi pe cele cumparate acum.. si la cea maxima atunci cand calci frana, deci in mod egal cu cele pe care tocmai le-ai montat.. :) weird.. dar, plauzibil :) ca intrebare de siguranta, toate ledurile smd de pe becurile cumparate se aprind la pozitie, iar cand apesi frana nu se aprind unele suplimentare ( de pe alta latura a "becului" sa zicem) ci aceleasi dar la intensitate mai mare.. right?
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Problema a treia lampa stop

Post by Dannyboy »

Becurile cumparate de tine creeaza contact de pozitie pe lampa suplimentara. Vad 2 variante. Una, sa inversezi pozitia becurilor in fasung, si a doua, aceste becuri sa nu fie compatibile cu tipul de circuit.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Problema a treia lampa stop

Post by bwo »

kTL wrote:singura explicatie.. desi nici eu nu ii gasesc logica.. este ca sistemul s-a dat cumva peste cap gasind tot smd-uri pe pozitii :).. asa ca se activeaza la intensitatea initiala (de pozitii) atunci cand le aprinzi pe cele cumparate acum.. si la cea maxima atunci cand calci frana, deci in mod egal cu cele pe care tocmai le-ai montat.. :) weird.. dar, plauzibil :) ca intrebare de siguranta, toate ledurile smd de pe becurile cumparate se aprind la pozitie, iar cand apesi frana nu se aprind unele suplimentare ( de pe alta latura a "becului" sa zicem) ci aceleasi dar la intensitate mai mare.. right?
Ledurile cumparate merg perfect, stiu ca este ciudat.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Problema a treia lampa stop

Post by bwo »

Dannyboy wrote:Becurile cumparate de tine creeaza contact de pozitie pe lampa suplimentara. Vad 2 variante. Una, sa inversezi pozitia becurilor in fasung, si a doua, aceste becuri sa nu fie compatibile cu tipul de circuit.
Cand spui sa inversez pozitia becurilor in fasung te referi la schimbatul becului din stopul stang in cel drep si viceversa ?
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

User avatar
bogdan.citescu
Posts: 463
Joined: 11 Nov 2010, 15:37
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++
Location: Sibiu

Re: Problema a treia lampa stop

Post by bogdan.citescu »

Nu ai cum sa inversezi pozitia ledurilor ca nu se mai aprind ( sunt diode, deci au plus si minus ). Cat despre schimbat ledul de pe stanga cu cel de pe dreapta iti dau seama ca e "frectie la picior de lemn" :)

O chestie destul de interesanta am observat-o si eu cand am schimbat becurile din plafoniere cu placute cu leduri. Acestea fiind tot timpul foarte putin aprinse, chiar daca cheia este scoasa din contact, usile inchise (raman 5V in circuit care sunt de ajuns sa aprinda foarte usor ledurile, in cazul becurilor cei 5v nu avea cum sa inroseasca filamentul becului) Pe mine nu ma deranjeaza acest lucru pentru ca sunt in interior.

Ai putea incerca sa folosesti leduri cu Can-bus (chiar daca masina nu are prevazut sistem de bec ars) aceste leduri au niste rezistente suplimentare in paralel prin care disipa o anumita putere (diferenta intre consumul becului si al ledului)
Inainte de a cumpara leduri cu can bus, incearca sa montezi pe o parte led si pe o parte bec, daca nu mai apar probleme s-ar putea sa le rezolvi cu led can-bus.
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Problema a treia lampa stop

Post by bwo »

bogdan.citescu wrote:Nu ai cum sa inversezi pozitia ledurilor ca nu se mai aprind ( sunt diode, deci au plus si minus ). Cat despre schimbat ledul de pe stanga cu cel de pe dreapta iti dau seama ca e "frectie la picior de lemn" :)

O chestie destul de interesanta am observat-o si eu cand am schimbat becurile din plafoniere cu placute cu leduri. Acestea fiind tot timpul foarte putin aprinse, chiar daca cheia este scoasa din contact, usile inchise (raman 5V in circuit care sunt de ajuns sa aprinda foarte usor ledurile, in cazul becurilor cei 5v nu avea cum sa inroseasca filamentul becului) Pe mine nu ma deranjeaza acest lucru pentru ca sunt in interior.

Ai putea incerca sa folosesti leduri cu Can-bus (chiar daca masina nu are prevazut sistem de bec ars) aceste leduri au niste rezistente suplimentare in paralel prin care disipa o anumita putere (diferenta intre consumul becului si al ledului)
Inainte de a cumpara leduri cu can bus, incearca sa montezi pe o parte led si pe o parte bec, daca nu mai apar probleme s-ar putea sa le rezolvi cu led can-bus.

Am montat pe o parte led si pe cealalta becul original si surprinzator ledul nu se aprinde.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

User avatar
bogdan.citescu
Posts: 463
Joined: 11 Nov 2010, 15:37
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++
Location: Sibiu

Re: Problema a treia lampa stop

Post by bogdan.citescu »

Nu, e ceva in neregula aici. Sigur ledul e montat corect? plus la plus, minus la minus?, Incearca sa il inversezi in sochet
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Problema a treia lampa stop

Post by bwo »

bogdan.citescu wrote:Nu, e ceva in neregula aici. Sigur ledul e montat corect? plus la plus, minus la minus?, Incearca sa il inversezi in sochet

Este montat corect, deoarece nu am alta varianta (este BAY15D, nu se poate monta decat intr-un singur fel) :)
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

User avatar
bogdan.citescu
Posts: 463
Joined: 11 Nov 2010, 15:37
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++
Location: Sibiu

Re: Problema a treia lampa stop

Post by bogdan.citescu »

Da, acum am vazut cum arata becul.
Ia un aparat de masura si vezi ce iti indica, cu pedala ridicata si apoi apasata.
Daca nu ai. Vino la o intalnire duminica la Polivalenta si vedem acolo.
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: Problema a treia lampa stop

Post by bodo »

Nu va mai chinuti mintile..:) problema este de la leduri si eu am patit ceva asemanator. Este vorba de curent rezidual care intra de la pozitie pe circuitul de stop singura rezolvare ,daca vrei sa pastrezi ledurile alea este sa montezi o dioda de 4A pe fiecare fir de + de la circuitul de frana care duce la leduri.
La mine era invers de pe frana imi venea curent rezidual pe pozitie dar nu se observa decat foarte slab in bord si numai cand aveam pozitiile oprite si calcam frana.
Sfat: nu va mai luati leduri albe pentru frana deoarece majoritatea au 6000+ k si stopurile o sa aiba o tenta verzuie :mrgreen: ,se recomanda rosii sau galbene
Topic closed.
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Problema a treia lampa stop

Post by Dannyboy »

Am inteles. Nu ne mai chinuim mintile. A mai zis unul ceva cu closed...
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Problema a treia lampa stop

Post by bwo »

bodo : iti multumesc pentru sfat, insa ledurile care le am eu se vad exact ca becurile originale doar ca sunt mai luminoase, nu au nici o tenta verzuie stopurile.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”