Schimb ulei in regie proprie

Cum se rezolvă diverse probleme
mitzux
Posts: 149
Joined: 14 Jun 2008, 17:47
Auto: Ceed SW CRDi /VW Golf VI TDI
Location: Germany

Schimb ulei in regie proprie

Post by mitzux »

Salut la toata lumea.
Asa cum aminteam acum ceva vreme in jurnalul de bord mi am propus ca revizia actuala sa o efectuez in regie proprie. Motiveul este simplu: am un garaj cu groapa, masina a iesit din garantie si schimbul de ulei+consumabile nu este o operatiune asa complicata si drept urmare persoane fara cunostinte de mecanica foarte bune o pot efectua. Masina mea are avea in momentul schimbului de ulei 149976 km.
Pentru ca doresc sa ajut pe cei care doresc sa efectueze operatiunea asta tot in regie proprie o sa scriu exact toti pasii pe care i-am urmat+ greselile si invatamintele la care adaug cateva poze facute cu telefonul.
Pasul 1
Comandat piese: Filtru aer, ulei, diesel si habitaclu toate originale Kia, prin Unix Arad la un pret de ~100€, toate. Cineva care a venit in Germania mi l-ea adus. Off topic:In Germania ar fi costat 122€. Ulei cumparat de pe net in Germania (http://www.motoroel-direkt.de/cgi-bin/m ... =OEL-64228) ~41€ 6L. Pret total 141€.
Pasul 2
Incalzit motorul. O tura de 5 minute ca uleiul sa se incalzeasca iar uleiul sa aiba o viscozitate mai mare pentru a iesi mai usor.
Pasul 3
Desfacut capacul de plastic al motorului. Scule necesare o chesie de 10, sunt 2 suruburi. Desfacut busonul de ulei.
Pasul 4
Intrat sub masina, pe partea drepata in directia de mers se afla surubul de scurgere a uleiului care se desface cu o cheie de 17. Eu l-am desfacut usor cu mana apoi am tinut o galeata de 10l langa. Scursul a durat
cam 15 minute. Greseala care am facut-o a fost ca am desfacut scutul (8 suruburi de 10) dupa care am vazut ca nu era nevoie :). Consider totusi ca a fost bine sa l desfac pentru ca am aruncat o privire daca exista scurgeri de ulei sau alte defecte.
Pasul 5
Desfacut capacul de la filtrul de ulei cu o cheie de 27. Apoi am scos filtrul vechi, garniturile, una pe capc, una pe partea de jos a tijei si le am inlocuit cu cele din cutie, apoi am montat filtrul nou la loc.
Am strans apoi surubul de scurgere cu saiba noua ce se afla tot in cutia filtrului de ulei. Atentie la saiba veche care de obicei se lipeste de baia de ulei si trebuie fortata cu o surubelnita sa coboare.
Pasul 6
Am pus 5l de ulei din bidon, apoi 0.3l din bidonul de 1l. Apoi am strans busonul de ulei. Am schimbat filtrul de aer desfacand clemele de pe cutia acestuia scotandu l pe cel vechi si punand unul nou. Apoi am inchis cutia, am verificat
clemele.
Pasul 7
Am schimbat filtrul de aer interior cunform ghidului de aici de pe forum.
Pasul 8
Controlul nivelului de ulei pe joja.

Durata totala ~ 1h. Daca nu desfaceam scutul probabil ca economiseam 20 de minute. Oricum 1h mi se pare ok. A ramas de schimbat filtrul de motorina, care nestiind exact cum se face prefer sa l fac intr un service.
In Germania exista o campanie de rechemare cauzata de suportii rezervorului, am primit o invitatie de la Kia Motor De. sa merg sa fac asta la un service autorizat. Cred ca in urmatoarele saptamani o sa fac asta si atunci o sa schimb si filtrul de motorina.
In total operatiunea a costat 141 de € cu piese originale si ulei recomandat, si a mai costat 1h din timpul meu plus alte 2-3h necesare informarii.

m
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Cee'd SW (2007),LX+W+S, 115 CRDI, albastru baltic-Vandut 04.03.2016 la 196000km
Golf VI (2012), Style, 1.6 TDI, Tornadorot
ODO >63000 km

bosch
Posts: 621
Joined: 23 Jun 2007, 22:29
Auto: Cee`d, 1.6 GSL, vCity
Location: Iasi
Contact:

Re: Schimb ulei in regie proprie

Post by bosch »

Multumim pentru tutorial.
KIA CEE'D 1.4 GSL, KOMPASS BLUE -comanda 4.08.2007 / seria 15.10.2007 / LIVRARE 12.11.2007 R.I.P.
KIA CEE`D 1.6 GSL, CASSA WHITE

User avatar
Philbox
Posts: 186
Joined: 05 Mar 2008, 17:17
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimb ulei in regie proprie

Post by Philbox »

A facut cineva acelasi lucru dar la un motor pe benzina? Am incercat eu, fara succecs din cauza lipsei unei chei pt filtrul de ulei. Hilar, dar locul si pozitia filtrului la motorul pe benzina(cel putin la cel de 1.4) fac imposibila folosirea celor cu lant sau cu banda retractabila. Va trebui sa achizitionez o cheie cu 3 gheare, care cred ca aruncandu-ma putin in afara pot avea spatiu de manevrare a cheii.....revin dupa rezolvare....
cee'd HB, 1.4 GSL Best, Kompass Blue => BLUE THUNDER
Image

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Schimb ulei in regie proprie

Post by stenso »

Aduc o completare. Universala.

Puneti 2-3-5 sute de ml de ulei (cat va tine buzunarul) in motor cu busonul/saiba/ surub de la ulei scos. Pt "spalare" motor. Ieftina si eficienta.

Am facut ieri schimbul de ulei la o alta marca si am turnat 500 ml de ulei pt spalare si are un efect bun toata treaba...m.am bagat repede sub masina si am vazut cum la inceput curgea inca ulei negru...dupa care s.a limpezit...

Metoda am descoperit.o din gresala data trecuta cand la alta masina de voie de nevoie mi.am facut schimbul singur...in premiera...si de emotie...turnam uleiul nou...cu busonul scos...noroc ca mi.am dat seama la timp... :D si nu l.am turnat tot...si tot eu m.am consolat...lasa ca a mai curatat putin... Acum documentandu.ma putin pe youtube sa vad cum fac schimbul la noua masina...am vazut ca un americam facea schimbul in acelas mod intentionat...si punandu.le cap la cap(am asistat si la schimbul de lichid de frana unde la fel se toarna cel nou pana il da afara pe cel vechi pe la roata si curge limpede)...am zis gata...imi ramane metoda standard..

Kiar si acum in vara daca fac la kia la reprezentanta revizia 7...unde ei imi factureaza si imi pun standard 3.3 l vreau sa le zic de la inceput...nu..facturati.mi 3.6 l si 300 ml turnati.i in gol.. :D si daca nu inteleg le explic (motivul si utilitatea).

Bafta

Ps. Am vointa dar nu am aptitudini. Pacat. Pt ca vreau ce e mai bine pt masini. Implicit pt mine.

User avatar
Philbox
Posts: 186
Joined: 05 Mar 2008, 17:17
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimb ulei in regie proprie

Post by Philbox »

Revin asa cum am promis cu detalii pentru cei cu motor 1.4. Neaparat cheie cu 3 gheare sau gen capac cu prelungitor. "Artificii" gen gaurit filtrul vechi cu surubelnita, nu fac, nu am facut, si nu voi face never ever..... 30 lei cheia(am optat pt cea capac) + 10 lei prelungitorul in targ la vitan....astfel totul a devenit o bagatela. De acum in colo sa tot schimb uleiul.
Buna chestia cu cei 3-400 ml turnati cu busonul scos pt spalare, numai ca nu veti spala motorul ci malul depus pe fundul baii de ulei, parerea mea personala. Puteti verifica cat aveti depus si pe interiorul capacului de umplere....
P.S.- era sa uit: aveti grija ca sunt suficienti 3l de ulei, cu tot cu filtru, am pus 3.1 litri eu si am 3 mm peste semn maxim pe joja.
Eu am optat pt Castrol edge 5W30 iar filtrele sunt cele originale Mobis. Cost total fara manopera: 220 lei inclusiv filtrul de polen/habitaclu(no name15 lei)

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Re: Schimb ulei in regie proprie

Post by sonty »

poti, te rog, sa pui o poza cu cheia?
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

bosch
Posts: 621
Joined: 23 Jun 2007, 22:29
Auto: Cee`d, 1.6 GSL, vCity
Location: Iasi
Contact:

Re: Schimb ulei in regie proprie

Post by bosch »

Baia, nu se poate indeparta/demonta si curata/spala separat?
KIA CEE'D 1.4 GSL, KOMPASS BLUE -comanda 4.08.2007 / seria 15.10.2007 / LIVRARE 12.11.2007 R.I.P.
KIA CEE`D 1.6 GSL, CASSA WHITE

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimb ulei in regie proprie

Post by BAU »

Ba da , se poate , dar nu o face nimeni decit la demontarea motorului .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

bosch
Posts: 621
Joined: 23 Jun 2007, 22:29
Auto: Cee`d, 1.6 GSL, vCity
Location: Iasi
Contact:

Re: Schimb ulei in regie proprie

Post by bosch »

Am inteles, multumesc.
KIA CEE'D 1.4 GSL, KOMPASS BLUE -comanda 4.08.2007 / seria 15.10.2007 / LIVRARE 12.11.2007 R.I.P.
KIA CEE`D 1.6 GSL, CASSA WHITE

User avatar
Philbox
Posts: 186
Joined: 05 Mar 2008, 17:17
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimb ulei in regie proprie

Post by Philbox »

Pentru sonty si toti ceilalti: nu am nici o poza cu respectiva cheie, dar promit sa fac cateva cat mai curand si sa revin cu post. Mai greu cu upload-ul pe forum dar incercam....

User avatar
Philbox
Posts: 186
Joined: 05 Mar 2008, 17:17
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimb ulei in regie proprie

Post by Philbox »

Pozele pe care le-am promis. Cheia si prelungitorul. Sper sa puteti distinge.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
cee'd HB, 1.4 GSL Best, Kompass Blue => BLUE THUNDER
Image

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Re: Schimb ulei in regie proprie

Post by sonty »

multumesc. sa vad daca gasesc ceva similar pe undeva magazinele de piese ca targul vitan e cam departe :).
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

alexandru_dima82
Posts: 50
Joined: 07 Feb 2011, 13:16
Auto:

Re: Schimb ulei in regie proprie

Post by alexandru_dima82 »

Eu am 1.4 benzina. O sa fac si eu operatia aceasta cat de curand. Am inteles ca in Craiova nu mai avem reprezentanta pt revizii. Va rog recomandati un ulei bun si filtrul original si de unde.

Am vazut si doua tutoriale si pentru schimbare placute frane fata/spate ceed/i30 pe youtube.

Multumesc pt tutorial.

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Schimb ulei in regie proprie

Post by stenso »

Cum numai avem reprezentanta Kia? Numai sunt cei de la Rokor? Da detalii daca sti ceva nou... Daca vrei sa faci in regie proprie sunt ok cei de la Auto Pyo vis a vis de poarta stadionului. Cumperi ulei si filtre de la ei si ai schimbul gratis pe loc. Am facut ceva schimburi la ei la alte masini si au fost ok ca preturi.

User avatar
megaptera
Posts: 418
Joined: 22 Oct 2014, 09:19
Auto: Pro Cee'd 1.4 GSL
Location: Craiova
Contact:

Re: Schimb ulei in regie proprie

Post by megaptera »

Pai si in Craiova nu se poate merge la service-ul Hyundai, ca doar sunt sub aceeasi umbrela.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”