Geam

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
clrandrei
Posts: 556
Joined: 10 Apr 2011, 19:33
Auto:

Geam

Post by clrandrei »

Salut,

Dimineata am deschid geamul sa se curete de roua creata azi noapte.
De coborat a coborat, cam chinuit parerea mea, cand am dat sa urce automat singur sus la un sfert s-a oprit si s-a dus iar in jos.
Ca sa il inchid a trebuit sa tin eu apasat pe buton.

Mi-a dat senzatia ca ceva il tine sa urce...cand ajunge la sfert si apoi trece si merge bine..

Aveti idee ce poate fi?
Andrei
B-812-ANW - Virginia :)
Kia Cee'd 1.6 CVVT 126CP
An fabricatie: 2010 Iunie - 47.000km
[url=https://picasaweb.google.com/Andreicalarasanu/Virginia06012013]Virginia's Pics[/url]
Working: [url=http://premiotravel.com/ro/]www.premiotravel.ro[/url]

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Geam

Post by RaiMaN »

Salut. Din cand in cand mai patesc si eu asa, dar nu m`am speriat... Geamul are un sistem de protectie, in cazul in care simte ceva impediment la urcare se opreste si coboara putin. Daca nu mai urca automat tine butonul ridicat 10 secunde sa faci un reset la motoras.
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Geam

Post by Ogy »

Se merge in service (daca nu te pricepi sau nu ai chef singur) se demonteaza si se curata/schimba chederul-mecanismul.

80sti
Posts: 21
Joined: 31 Oct 2009, 20:45
Auto: kia ceed fl 1,4 109 cp

Re: Geam

Post by 80sti »

Am pățit și eu aceeași chestie dar am insistat sa.l inchid pana ce am scos chederul afară. Așteptate sa nu.l mai poți inchide, rezolvarea este sa.l înlocuiești.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Geam

Post by alimos »

Cel mai simplu remediu: pudra de talc.Rezultatul: mers impecabil minim 12 luni.Durata operatiune:5 minute.
Alegi o zi linistita,fara vant,sau garaj inchis.
Necesar:doua cersafuri si un tub de pudra de talc pentru bebelusi.
Cu un cersaf se acopera tot bordul.Se da geamul maxim jos si se pune pe fata de portiera cel de-al doilea cersaf.Adica sa acopere total fanta in care intra geamul si fata interioara a portierei.
Cersafurile au rol strict de protectie impotriva surplusului de talc.
Tubul de talc are mai multe gaurele.Se acopera toate cu leucoplast/scoch/banda de izolat,lasandu-se libera numai una,maxim doua alaturate.
Cu geamul ,cum spuneam,dat maxim in jos se pudreaza energic tot chederul pe partile lui laterale,plecand de sus,si insistand in zonele in care chederul intra in portiera.adica jos stanga si jos dreapta.Dati din abundenta.
Dupa aplicare se ridica/coboara geamul de cateva ori pentru a prelua si a duce cat mai jos in portiera talcul pe cheder.
Excesul se sufla cu plamanul propriu.
Urmele inevitabile de talc in exces de pe portiera se elimina extrem de usor cu o carpa moale umeda.

Efect garantat si experimentat!
Mai vorbim...!!!
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”