A J U T O R

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
cristioprea
Posts: 69
Joined: 29 Dec 2010, 20:06
Auto: kia ceed
Location: Bucuresti/Pitesti

A J U T O R

Post by cristioprea »

Salutare tuturor
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
- astazi mi-a inghetat lichidul de parbriz si nu stiu ce solutie sa mai folosesc. Greseala mea a fost ca am folosit lichid de parbriz de iarna dar de anul trecut.imi ramasese un bidon de 5 litri.
Problema mai gravă este ca circul in fiecare zi cu ea și nu stiu cum o sa reusesc sa curat parbrizul mai ales pe vremea asta
Orice sfat este binevenit
Va multumesc [-o<

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: A J U T O R

Post by mortymer »

cristioprea wrote:Salutare tuturor
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
- astazi mi-a inghetat lichidul de parbriz si nu stiu ce solutie sa mai folosesc. Greseala mea a fost ca am folosit lichid de parbriz de iarna dar de anul trecut.imi ramasese un bidon de 5 litri.
Problema mai gravă este ca circul in fiecare zi cu ea și nu stiu cum o sa reusesc sa curat parbrizul mai ales pe vremea asta
Orice sfat este binevenit
Va multumesc [-o<
las-o o zi intr-o parcare inchisa... am patit si io asemenea anul trecut, si desi am badat spirt etc... pana nu s-a incalzit sa se dezghete traseul...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: A J U T O R

Post by BAU »

@cristioprea : Vedem ca nu ai trecut in semnatura nici ce masina ai nici de unde esti . Sfatul de mai sus este foarte bun. Pune in rezervorul de lichid o sticla de 1l alcool tehnic ( costa vre-o 8-9 lei parca dar se gaseste mai greu ) sau o sticla de spirt sanitar poate chiar 2 ,(minim 45 grd. costa in jur de 5 lei, 1/2 l). Apoi , daca ai in preajma un mall cu parcare inchisa , lasa masina citeva ore intr-o zona mai incalzita si ar trebui sa se dezghete , apoi nu ar trebui sa ai probleme toata iarna.
Eu intotdeauna inainte de a da inghetul pun in lichidul de racire 1/2 l alcool sanitar peste 1- 1,5 luni mai pun inca o sticla si nu mai am probleme toata iarna . Pina acum nu mi-a inghetat niciodata lichidul chiar la -20 grd C si nu am folosit decit lichid ieftin .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
cristioprea
Posts: 69
Joined: 29 Dec 2010, 20:06
Auto: kia ceed
Location: Bucuresti/Pitesti

Re: A J U T O R

Post by cristioprea »

va multumesc pentru sfaturi
locuiesc in bucuresti si am masina anului 2008 in Romania

User avatar
cristioprea
Posts: 69
Joined: 29 Dec 2010, 20:06
Auto: kia ceed
Location: Bucuresti/Pitesti

Re: A J U T O R

Post by cristioprea »

REZOLVAT. Solutia cu spirt a fost cea mai eficienta.
Raman dator de cinste
O SEARA BUNA

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: A J U T O R

Post by Ogy »

Acum goleste repede instalatia si baga lichid de parbriz de iarna!!!!
Am un prieten care folosea spirt in loc de lichid parbriz.... Iarna trecuta avea batmobil... Ii ramasesera in afara inghetate si stropitoarele de la faruri.
I-am bagat lichid de la mine si a mers. Dupa o tentativa nereusita cu sprayuri de dezghet etc...
Un lichid bun incepe de la 25-30lei

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: A J U T O R

Post by BAU »

@Ogy: Fenomenul de care spui tu se intimpla atunci cind in lichidul de spalare se afla si alte substante (deobicei grase , ca samponul ) in afara de alcool (spirt) si apa.
Aceste substante , la temperaturi scazute se transforma in centrii de condensare (inghet) ,care obtureaza duzele de spalare si fac o pelicula opaca pe parbriz.
Exista pe piata un spirt (alcool sanitar ) care in afara de alcool ,albastru de metil sau violet de gentiana mai contine si extras de galbenele si chiar glicerina . Acesta trebuie evitat deoarece produce usor cristale de gheata , chiar daca solutia nu ingheata total.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

dragosv
Posts: 387
Joined: 01 Jul 2010, 21:27
Auto:
Location: braila

Re: A J U T O R

Post by dragosv »

recomand orice lichid de parbriz care sa contina teflon(protejeaza stergatoarele) ,eu am luat de la rompetrol :5L cu 30,09 lei
kia ceed 1.6 DSL HP city oil blue decembrie 2008(proprietar iulie 2010 )

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: A J U T O R

Post by eugenflorinmanea »

Eu de cand am masini (2004) am folosit intotdeauna lichide parbriz de 10 lei de la Real Kaufland etc si nu am avut niciodata probleme.Poate am fost eu mai norocos :)

La Kaufland au unul acum care pute a spirt de te scoate din masina- banuiesc ca e apa cu spirt :)
SAAB 9-5

User avatar
cristioprea
Posts: 69
Joined: 29 Dec 2010, 20:06
Auto: kia ceed
Location: Bucuresti/Pitesti

Re: A J U T O R

Post by cristioprea »

Culmea culmilor. A inghetat si lichidul de parbriz de iarna care l.am luat akum 2 saptamani din Auchan. la pretul de numai 7 lei.
Reala vorba putin dai putin face
Cred ca imi cumpar alcool tehnic si mi/l prepar eu k in ritmul asta ajung cu rezervorul spart

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5232
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: A J U T O R

Post by Nesta3 »

Mergi la Petrom si cumpara lichid de iarna.Cel mai bun din cate am folosit.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
cristioprea
Posts: 69
Joined: 29 Dec 2010, 20:06
Auto: kia ceed
Location: Bucuresti/Pitesti

Re: A J U T O R

Post by cristioprea »

Nesta3 wrote:Mergi la Petrom si cumpara lichid de iarna.Cel mai bun din cate am folosit.
Nesta ce sa mai cumperi k au ramas benzinariile fara lichid de iarna. Am fost la Petrom, MOL și AGIP si nimic.

User avatar
catalin
Posts: 495
Joined: 06 Aug 2007, 17:22
Auto:
Location: Oradea

Re: A J U T O R

Post by catalin »

ceau.de 2 ani nu mai cumpar lichid pt.iarna din real,billa sau altceva,am renuntat,tot din cauzele enumerate de voi.cumpar ceva foarte concentrat si adaug apa,fabricat in belgia sau germania,
http://www.colindetailing.ro/images/med ... 5L_MED.jpg
Golf 7 1.5 Tsi

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”