piese kia ceed de la rotstar

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
dragosv
Posts: 387
Joined: 01 Jul 2010, 21:27
Auto:
Location: braila

piese kia ceed de la rotstar

Post by dragosv »

a cumparat cineva piese de la rotstar?sunt originale asa cum spun ei?mi se par preturile f mici comparativ cu ce gasesc pe la alte magazine ,nu mai spun fata de service-uri autorizate.asa ca astept pareile voastre
kia ceed 1.6 DSL HP city oil blue decembrie 2008(proprietar iulie 2010 )

danny95fs
Posts: 77
Joined: 03 Apr 2009, 16:01
Auto:

Re: piese kia ceed de la rotstar

Post by danny95fs »

am cumparat astazi :
filtru polen= 26,5 ron
filtru aer = 14,5 ron
placute fata = 70 ron
placute spate =60,5 ron

filtrele le-am schimbat eu, placutele urmeaza.
1,6 sw gsl city 2009= 53.000 km

dragosv
Posts: 387
Joined: 01 Jul 2010, 21:27
Auto:
Location: braila

Re: piese kia ceed de la rotstar

Post by dragosv »

Am fost la Rotstar Buzau si am cumparat toate filtrele (aer,polen,motorina si ulei) la aproximativ 100 de lei.
kia ceed 1.6 DSL HP city oil blue decembrie 2008(proprietar iulie 2010 )

fuji
Posts: 138
Joined: 18 Mar 2008, 23:33
Auto: Kia ceed
Location: Bucuresti

Re: piese kia ceed de la rotstar

Post by fuji »

Am cumparat si eu toate filtrele si placutele de frana fata-spate. Sunt dezamagit de calitatea filtrului de aer. Pasla aceea alba prezinta multe scame care se desprind si pot intra in motor iar garnitura este de proasta calitate, cu asperitati. Nu cred ca o sa-l instalez pe masina....oricum a costat 13 lei. In schimb, sper sa fie ok placutele HI TEC.
1.4 GSL Best Black Pearl

flendurica
Posts: 34
Joined: 21 Jan 2008, 13:36
Auto:

Re: piese kia ceed de la rotstar

Post by flendurica »

Vreau sa fac comanda de placute frana HI-TEC de la ROTSTAR, dar se pare ca lasa de dorit calitatea. Sunteti de aceeasi parere? Codul pentru placute spate este 58302-1HA00 sau 58302-1GA00?
KIA CEE'D, Mars Red, 1.4 GSL LX BEST, 2008

fuji
Posts: 138
Joined: 18 Mar 2008, 23:33
Auto: Kia ceed
Location: Bucuresti

Re: piese kia ceed de la rotstar

Post by fuji »

Nu stiu ce sa zic. Eu inca nu le-am montat, insa, din ce am mai citit pe diverse forumuri de masini asiatice, lumea ar fi multumita de placutele hi tec.
Sunt bune ambele coduri.
1.4 GSL Best Black Pearl

flendurica
Posts: 34
Joined: 21 Jan 2008, 13:36
Auto:

Re: piese kia ceed de la rotstar

Post by flendurica »

Azi au venit placutele de la Rostar. Am atasat doua imagini cu ele!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KIA CEE'D, Mars Red, 1.4 GSL LX BEST, 2008

danny95fs
Posts: 77
Joined: 03 Apr 2009, 16:01
Auto:

Re: piese kia ceed de la rotstar

Post by danny95fs »

danny95fs wrote:am cumparat astazi :
filtru polen= 26,5 ron
filtru aer = 14,5 ron
placute fata = 70 ron
placute spate =60,5 ron

filtrele le-am schimbat eu, placutele urmeaza.
1,6 sw gsl city 2009= 53.000 km

am schimbat placutele la un prieten( service) si am parcurs cm 500 km; sunt ok, revin cu detalii dupa ceva mai multi km.
am schimbat si filtrele polen si aer ( intr-adevar cel de aer parca nu e asa bine finisat pe margini-la imbinarea materialuui cu rama de plastic, iar cel de polen in afara de coduri ?! ce sa zic la banii astia mie mi se par super ok!!!

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: piese kia ceed de la rotstar

Post by Stefan47 »

Salut, probleme ceva cu placutele hi-tec? cel tarziu luna viitoare trebuie sa le schimb si eu si as vrea sa stiu impresii....se comporta normal? exista scartaieli sau ceva de genul?
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

danny95fs
Posts: 77
Joined: 03 Apr 2009, 16:01
Auto:

Re: piese kia ceed de la rotstar

Post by danny95fs »

Stefan47 wrote:Salut, probleme ceva cu placutele hi-tec? cel tarziu luna viitoare trebuie sa le schimb si eu si as vrea sa stiu impresii....se comporta normal? exista scartaieli sau ceva de genul?
eu nu am constatat nici o problema. nici vorba de scartaieli.le-am schimbat cam de o luna si ceva, o sa plec in concediu peste o saptamana si am sa fac ceva km prin tara si am sa revin cu detalii. am sa fac Transalpina si mai mult ca sigur si Transfagarasan. deci vor fi testae din plin :roll:

fuji
Posts: 138
Joined: 18 Mar 2008, 23:33
Auto: Kia ceed
Location: Bucuresti

Re: piese kia ceed de la rotstar

Post by fuji »

Am schimbat si eu azi placutele, pe spate, cu cele coreene. Nu am vazut nicio diferenta fata de cele originale. Cele vechi mai aveau 5 mm pe dreapta si 3 mm pe stanga. Nu inteleg de ce nu s-au uzat uniform :?: .
E bine ca atunci cand schimbati placutele sa gresati cele doua tije (nu am gasit alt cuvant mai potrivit :) ) care asigura mobilitatea etrierului (cele acoperite de acele burdufuri de cauciuc). Trebuie folosita o vaselina rezistenta la temperaturi inalte, care nu se intareste in timp. Am inteles ca cea pe baza de litiu este buna. Eu am folosit una de la MOBIL.
1.4 GSL Best Black Pearl

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: piese kia ceed de la rotstar

Post by eugenflorinmanea »

Mai oameni buni unde e magazinul ala Rotstar din Timpuri Noi? Ca l-am cautat de mi-a venit acru...nici urma de Rotstar pe Spl Unirii 162!
SAAB 9-5

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: piese kia ceed de la rotstar

Post by Stefan47 »

salut Eugen, nu e buna adresa aia, si eu l-am tot cautat si nu-l gaseam :)

Daca vii dinspre Mihai Bravu fa dreapta spre Polivalenta si ia-o pe Calea Vacaresti catre Facultatea Dimitrie Cantemir, cum treci intersectia care desparte B-dul Tineretului de Calea Vacaresti e pe stanga magazinul, vis a vis de un local unde opresc multi taximetristi...
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: piese kia ceed de la rotstar

Post by eugenflorinmanea »

multam!
SAAB 9-5

hippy_aaylex
Posts: 6
Joined: 22 Aug 2008, 11:08
Auto:

Re: piese kia ceed de la rotstar

Post by hippy_aaylex »

Salut,
Stie cineva daca mai exista magazin in Bucuresti, in zona timpuri noi?
cee'd 1.4 Best Compas Blue

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”