Cum pot sa vad ce fel de alarma am montata pe masina?

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
nes
Posts: 57
Joined: 18 Feb 2008, 09:48
Auto:
Location: Botosani

Cum pot sa vad ce fel de alarma am montata pe masina?

Post by nes »

Salutare. Pun aceasta intrebare deoarece am dubii cu privire la tipul de alarma montat pe masina. Precizez ca alarma ar trebui sa fie Maat 679, si este montata in service-ul dealerului de la care am achizitionat masina.
In al doilea rand aveti idee unde ar putea fi montat "blestematul" ala de senzor? Alarma nu reactioneaza decat daca deschid usa masinii cu cheia si nu din telecomanda. A avut ceva tentative de reactie chiar in primele zile, in momentul in care pliam oglinda din partea soferului , dar de atunci liniste si pace. In concluzie undeva pe acolo ar trebui sa fie si senzorul :shock: . In rest pot sa ii fac orice si nu schiteaza nici un "gest".
Am cautat pe net' modelul...dar nu prea seamna telecomanda cu modelul gasit, iar in manual ( gasit tot pe net) spune ca aceasta telecomanda ar avea mai multe functii decat cea descoperita de mine pana acum, adica inchis deschis usi :D .
Kia Cee'd 1.4 Best, Oil Blue.

nes
Posts: 57
Joined: 18 Feb 2008, 09:48
Auto:
Location: Botosani

Post by nes »

Rog un moderator sa mute topicul la probleme...ca aici nu prea intra lumea :)))
Hai fratilor...nimeni cu Maat 679?
Kia Cee'd 1.4 Best, Oil Blue.

aktymel
susuletz'
Posts: 553
Joined: 02 Feb 2008, 11:09
Auto:
Location: Pitesti
Contact:

Post by aktymel »

si eu am instalat un MAAT 675. am stat langa masina si am strans din dinti la fiecare miscare a elctricianului..(cand am vazut masina dezmembrata :shock: am zis ca fac infarct... dar a fost reasamblata cu succes si lucrarea este de calitate)
Vezi ca se poate modifica sensibilitatea senzorului. La mine senzorul este pus undeva sub panoul de sigurante , (ca reper) pe undeva prin stanga sub volan. Sau mai bine zis cum deschizi portiera in prelungirea bordului pe dedesubt ai o "usulita"... acolo ar trebui sa fie .. pt ca este destul loc.
P.s La mine isi face cu succes treaba chiar daca ating o roata mai tare sau daca o lovesc putin mai tare in orice zona a caroseriei/plafonului..etc...
Kia Cee`d 1.4 16 V , 109 Hp, piston gray Best + optionale after market--> ODO 32.000+

Image

ImageImageImageImageImageImageImageImage

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”