Cum se demonteaza stergatoarele?

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
klawz
Posts: 160
Joined: 30 Aug 2007, 12:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Cum se demonteaza stergatoarele?

Post by klawz »

De fapt nu vreau sa le demontez de tot, vreau doar sa le schimb pozitia, pentru ca, dupa ce mi-au montat parbrizul, baietii de la MitMotors Baneasa le-au lasat atit de sus, ala lung iese de pe parbriz si sterge si montantu din stinga.
Nu prea am experienta la stergatoare (nici la suruburi, in general), m-am uitat putin la ele, am tras un pic, dar nu vreau sa stric ceva, la Dacie parca imi amintesc ca le stringeam cu patentu, astea au vrun capac ceva?
Deci vreau sa le slabesc putin ca sa le asez mai jos, atita tot, cum se face?

aktymel
susuletz'
Posts: 553
Joined: 02 Feb 2008, 11:09
Auto:
Location: Pitesti
Contact:

Post by aktymel »

pai de ce sau cine ?? sau cum ?? de ce t-i s-a demontat parbrizul ??? ai avut probleme ??
P.s ! du-te peste cei care au facut lucrarea... nu te stresa tu cu ca poate strici ceva ... :D
Kia Cee`d 1.4 16 V , 109 Hp, piston gray Best + optionale after market--> ODO 32.000+

Image

ImageImageImageImageImageImageImageImage

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

trebuie slabit un surub cred, pozitia lamelei pe brat nu ai cum sa o modifici, adica nu cred. deci se modifica pozitia bratului sus - jos. Mergi la service ca ti-o rezolva in 10 minute. Mergi in acelasi loc unde ti-au umblat la parbriz.

Nici eu nu te sfatuiesc sa te bagi singur. poate strici ceva.
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

klawz
Posts: 160
Joined: 30 Aug 2007, 12:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by klawz »

Mersi pentru raspunsuri.
Parbrizul mi l-a spart gheatza de pe acoperis, vedeti lajurnal de bordtoata povestea.
O sa ma duc la servis, da e tocma la mama dracu in baneasa, de-aia nu ma grabesc.

klawz
Posts: 160
Joined: 30 Aug 2007, 12:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by klawz »

le-am reglat singur, dupa cum urmeaza:
1. Indepartat capacelele rotunde de cauciuc de la baza, unde sunt prinse stergatoarele (cu unghia sau o surubelnita);
2. desurbuat saiba de dedesubt cu o cheie tubulara de 16;
3. tras afara stergator, cu ajutorul unei surubelnite pe post de pirghie; trebuie insistat putin, nu iese chiar din prima
4. asezat in pozitia dorita si repetat actiunile de mai sus in ordine inversa.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”