Proiectoare ceata pe varianta Best.

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
Boby

Re: Faruri de ceata pe 1.4 Best ?

Post by Boby »

mariannistorfinete wrote: Mie miau zis de la MIT Baneasa sa am rabdare ca o sa apara ca piese de schimb si or sa fie mai ieftine caci pana acum sint trecu8te la optiuni
[/b]
Sa stii ca sunt trecute ca piese de schimb din cauza ca se sparg foarte des. Din experienta altor posesori, desi s-a discutat subiectul mai demult, se sparg foarte usor de la pietricelele de pe drumurile patriei si atunci nu merita sa arunci cu bani, tot la 2-3 ani sa le inlocuiesti. De aceiasi bani se pot monta xenoane sau mai ieftin becuri Philips care vor face fata cu succes situatiilor de ceata. Parerea mea.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Faruri de ceata pe 1.4 Best ?

Post by Ogy »

Stati linistiti va spune unul care are pe masina proiectoarele....nu pot sa zic ca nu ajuta dar pana acum doar de design au stat acolo ...le-am aprins si eu la inceput sa vada lumea ca am dar cand am vazut si la alte masini (alt tip) si am vazut ca deranjeaza de atunci le folosesc foarte rar.
Va inteleg ca este ceva psihologic ca si eu ma gandesc ca nu am primit reglare intensitate lumini bord, incalzire parbriz etc (alea doua cel putin stiu ca le-am cerut) dar asta este trebuie sa ne multumim cu ce avem.
Cand am vazut ce covorase poate avea cee'd-ul pe link-ul expus de baieti am inebunit numai gandul la ele imi sta...si nu ma las pana nu le am pe masina chiar daca le am pe cele de la dealer.
Valabil si pentru alte cateva lucruri asta este, asa suntem noi vrem mai mult ...dar pe rand si cu calm o sa vina.

Orlando_LR
Pro_ceed-ar
Posts: 203
Joined: 14 Jul 2008, 01:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Faruri de ceata pe 1.4 Best ?

Post by Orlando_LR »

A venit sezonul cetii si totodata am inceput sa folosesc proiectoarele si sunt foarte eficiente.
Cel putin mie mi se par foarte ok!
Am condus destule masini pe ceata cu proiectoare si pot spune ca sunt facute cu cap(taie ceata foarte bine) si sunt destul de puternice.
Pro_ceed Classic+optionale.Comandata pe 10 iulie.Primita pe 29 septembrie.Mars red. 1.4 poze: http://gonzo.fotohost.ro/gonzo_pro_ceed_mars_red
R.I.P. Micutzu :cry:

tcapote
Membru de Onoare
Posts: 259
Joined: 11 Jun 2007, 00:49
Auto:
Location: Bukarest

Re: Proiectoare

Post by tcapote »

sunt bune, sunt bune la "necaz si la durere" :) ... mai ales cand te "lasa" vreun bec de faza scurta... cum mi s-a si intamplat acum vreo doua luni... nu atat d.p.d.v. ca ar avea fasciculul nu stiu ce bataie... cat mai mult pentru a te observa ceilalti colegi de trafic... ca esti autoturism si nu motocicleta...

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Tutorial Proiectoare ceata Kia Ceed Best

Post by Joco »

A montat cineva xenon in farurile de ceata? Pareri?

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Tutorial Proiectoare ceata Kia Ceed Best

Post by Joco »

Ok :) va povestesc eu in cateva zile. Le-am comandat.

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

weeezer
Posts: 234
Joined: 02 Feb 2008, 01:05
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Tutorial Proiectoare ceata Kia Ceed Best

Post by weeezer »

Si la cati bani duce toata investitia asta?
Nu de alta dar montarea proiectoarelor pe BEST in service KIA, costa 16 milioane de lei vechi, pret in care sunt incluse piesele si manopera. Evident garantia masinii nu este afectata.
Kia Cee'd 1.4 LX BEST, 2008, ODO 60.000 km

Skoda Octavia 3 1.0 TSI 2016, ODO 70.000 km

Waiting: Sportage PHEV GT Line

bobbo1981
Posts: 350
Joined: 16 Jun 2007, 08:19
Auto:
Location: Galati

Re: Tutorial Proiectoare ceata Kia Ceed Best

Post by bobbo1981 »

weeezer wrote:Si la cati bani duce toata investitia asta?
Nu de alta dar montarea proiectoarelor pe BEST in service KIA, costa 16 milioane de lei vechi, pret in care sunt incluse piesele si manopera. Evident garantia masinii nu este afectata.
Din cate i-mi dai seama Joco nu are Best, adica are deja proiectoare, vrea doar sa schimbe becurie cu xenoane.
Astept si eu impresiile Joco.

weeezer
Posts: 234
Joined: 02 Feb 2008, 01:05
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Tutorial Proiectoare ceata Kia Ceed Best

Post by weeezer »

Ah scuze ca nu m-am facut inteles, prin investitie ma refeream la instalarea proiectoarelor, conform tutorialului, pentru un Best ;)
Kia Cee'd 1.4 LX BEST, 2008, ODO 60.000 km

Skoda Octavia 3 1.0 TSI 2016, ODO 70.000 km

Waiting: Sportage PHEV GT Line

dario
Posts: 133
Joined: 11 Jun 2007, 20:25
Auto:
Location: Giurgiu

Re: Tutorial Proiectoare ceata Kia Ceed Best

Post by dario »

eu am montat xenon in proiectoare(HB4) si clar este o diferenta atat dpv al luminii cat si estetic;foarte important este ca dupa montare sa fie reglate proiectoarele pentru ca lumina sa fie proiectata identic;exista o rotita plasata daca tin bine minte chiar pe 'corpul' proiectorului de care se roteste pentru a ridica sau cobori raza de lumina
Ex:Cee'd 1.4 Machine Silver+optionale
Hyundai I30 1.4 140cp 6mt

flaviu
Posts: 177
Joined: 25 Nov 2008, 12:32
Auto: Kia pro_cee'd/hyundai i40
Location: Baia Mare/Târgu Mures

Re: Proiectoare

Post by flaviu »

daca imi pun faruri de ceata imi expira garantia?

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Proiectoare

Post by Bonzai2 »

Daca iti pui la un service kia,nu.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

Shadow
Posts: 176
Joined: 18 Oct 2007, 13:44
Auto:

Re: Proiectoare

Post by Shadow »

Eu vreau sa va spun, vis-a-vis de ce discutati voi mai sus. Ca nu ma derenajeaza deloc cei cu farurile de ceata aprinse cand nu e ceata.Chiar am mers in fata unuia care avea si farurile de ceata aprinse si nu m-a deranjat absolut deloc. Nu stiu de ce va plangeti asa de tare.... Dar in alta ordine de idei, ma deranjeaza cei cu stopul de ceata aprins cand stau al stop...care de cel mai multe ori iti scoate ochii, daca mai e si-un stop lung, te-a aranjat :)
2008 KIA Cee'd 1.4 Best

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Proiectoare

Post by misuspita »

Shadow wrote:ma deranjeaza cei cu stopul de ceata aprins cand stau al stop...care de cel mai multe ori iti scoate ochii, daca mai e si-un stop lung, te-a aranjat :)
Asta face parte din aceeasi categorie a celor care merg cu farurile special proiectate pentru ceata si in conditiile in care acestea nu sunt necesare. Pot intra daca vrei in categoria celor care merg cu faza lunga noaptea cand e trafic din fata, desi nu e nici pe departe asa de deranjant. Iar daca e vorba de deranjant, la semafor, seara e mai deranjant cei care raman cu piciorul pe frana, desi nu e nevoie de asa ceva (panta, rampa, denivelari, etc...) Mai ales stoupul central, montat sus, chiar iti scoate ochii
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Proiectoare

Post by Joco »

Toti cei care conduc masini cu transmisie automata tin piciorul pe frana.

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”