Bucăţica de cauciuc de pe frîna de mînă

Cum se rezolvă diverse probleme
User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Buc??ica de cauciuc de pe fr?na de m?n

Post by bwo »

Sunt curios daca la ceed BEST , la frana de mana exista bucata aia de cauciuc sau nu exista la masina mea . O sa pun o poza ca sa se vada ce imi lipseste mie . Astept raspuns de la cei care au BEST . Multumesc

Image
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

Riky
Posts: 304
Joined: 04 Nov 2007, 05:00
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by Riky »

deci u nu ai bucatica aia de cauciuc acolo?:( hai c-o auzi si pe-asta....nu prea se vede bine poza ta,dar din cate imi dadui eu seama..este ceva lipsa acolo...eu unul am cauciuc acolo care pe mijloc este taiat(este impartit in doua parti egale)

deci exista la best acest cauciuc..si cred ca la toate modelele...ar tr sa dai o fuga la dealer sa-i prezinti problema...ar fi fost bine sa observi asta inainte de a pleca cu masina din curte de la dealer!
KIa Cee'd,1.4, 109CP--Cine n-are Cee'd sa-si cumpere!:)

http://picasaweb.google.com/rikyriky8/MasinutzaMea

gabz
wiiiiiii
Posts: 269
Joined: 12 Nov 2007, 00:47
Auto:
Location: Craiova

Post by gabz »

nici eu nu am pe best buacta de-aia de cauciuc. nici nu stiam ca ar trebui sa existe. a mea e produsa in sept 2007. poate are legatura cu lotul de productie :?:
_____________
1.4 GSL Best- Kompass Blue-nici un optional, ca doar am primit-o in 2 saptamani :p

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Post by bwo »

Exact bucata aia nu o am , se pare ca nu sunt singurul . Poate gasesc ceva asemanator sa pun acolo pt ca este cam inestetic fara bucata aia acolo .
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

eu azi m-am uitat si o am
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

Nick3i
Posts: 187
Joined: 09 Oct 2007, 17:40
Auto:
Location: Iasi / Vaslui

Post by Nick3i »

Normal ar fi sa o ai ... da nu cred ca e prea scumpa daca e sa o cumpreri .. problema e cum o pui .. banuiesc ca tre sa desfaci masca aia din mijloc ca sa poti sa il pui ceea ce e mai problematic
Kia Cee'd 1.4 LX BEST Kompass Blue B 75 WEU
Nick's Cee'd

Image

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

eu as fi curios sa vad cum arata fara acea bucata de plastic. ghinionistii sunt invitati sa faca poze sa vedem si noi
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Post by bwo »

Am descoperit ca bucata aia de cauciuc a cazut in compartimentul franei de mana , am reusit sa o recuperez de acolo dar nu pot sa o montez la loc fara sa desfac toata cotiera asa ca o sa ma gandesc la o alta varianta . Fara acel cauciuc se vede naspa petru ca este gol pe portiunea aia , o sa fac o poza .
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

mihail
Posts: 27
Joined: 22 Jan 2008, 00:32
Auto:
Location: Bacau
Contact:

Post by mihail »

Sfatul meu e sa incerci sa o lipesti. Ea s-a rupt de acolo...avea nicte papucei mici din cauciuc care probabil s-au rupt. eu am patit-o. am fost la service si mi-au lipit-o la loc. eu te sfatuiesc sa nu demontezi consola doar pt atat. la mine se pare ca au demontat ceva si mi-au cam zgariat-o in cateva locuri.
Best Pewter Beige

mihail
Posts: 27
Joined: 22 Jan 2008, 00:32
Auto:
Location: Bacau
Contact:

Post by mihail »

Ai gasit cumva si cadrul acela mic metalic pecare se fixa bucata de cauciuc. daca nu e o problema. banuiala mea e ca cei de la dealer sunt de vina...or fi sters-o la interior cu vreo carpa si au sters-o de tot.
Best Pewter Beige

boglaw
Moderator
Posts: 197
Joined: 11 Jun 2007, 10:35
Auto:
Location: Bucuresti

Post by boglaw »

bucata aia de cauciuc e o porcarie, eu o am dar am observat ca nu sta cum ar trebui, adica ea este despicata in doua si una dintre parti sta cuminte si acopera inceputul manetei de la frana, in timp ce a doua nu sta in locasul ei. am incercat s-o prind dar mereu iese. probabil ca este prost gandit mecanismul de prindere
Kia Cee'd GSL 1.4, b-67-VVI, 2008, ~110.000 km

Mihai Popescu
Posts: 15
Joined: 28 Jan 2008, 12:00
Auto:
Location: Cluj-Napoca

Post by Mihai Popescu »

Eu, ieri cand am ridicat masina de la dealer - Willy&Co Cluj - am observat bucatica respectiva ca statea aiurea. Tipa a luat-o zicand ca trebuie data jos. Nu am fost atent la ce anume foloseste. Cred ca trebuie sa o sun sa nu o arunce - vorba voastra - sa o lipesc la loc

boglaw
Moderator
Posts: 197
Joined: 11 Jun 2007, 10:35
Auto:
Location: Bucuresti

Post by boglaw »

exact, asta zic si eu, sta aiurea. dar asta nu inseamna k trebuie aruncata:P
Kia Cee'd GSL 1.4, b-67-VVI, 2008, ~110.000 km

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

Nici macar nu am fost atent la acest detaliu. Deseara am sa fac un drum si voi studia daca am sau nu acea bucata.
Este bine sa fii atent la detalii. Drum bun.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

spdblue wrote:Deseara am sa fac un drum si voi studia daca am sau nu acea bucata..i. Drum bun.
eu cred ca o ai, pt ca daca nu era...vedeai imediat ! :) bucatica aia de cauciuc nu are rol functional, ci doar estetic si subiect de topic(!)...acopera o ..gaura cu geometrie variabila, in functie de reglajul levierului de la frana de mana! adevarat ca este prost prinsa... :roll:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”