a inghetat capacul de la rezervor

Cum se rezolvă diverse probleme
calculatoru
Posts: 87
Joined: 02 Sep 2007, 01:37
Auto:
Location: Bucuresti

a inghetat capacul de la rezervor

Post by calculatoru »

salutare !
azi,orele 9.30,ma duc la o statie de benzina,dau sa deschid capacul de la rezervor.....ioc!!!!trag,trag!!!nik......cobor din masina,ma duc sa deschid manual...n-a vrut!..asa,m-am kinuit fro juma' de ora,dar fara rezultat....
problema era ca nu mai aveam ni "gaz".....ma duc la ce mai apropiata spalatorie....si o spal cu apa calda masiam..in fine,"dupe' spalare, finally, s-a deschis....ati mai patit si voi asa? pe viitor cum pot preveni astfel de incidente???
multumesc
Kia Cee'd 1.4 Best Mars Red B-70-AHY comanda 20.08.07.......spre 95.000 km

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

simplu, sa nu fie nici o picatura de umezeala / apa pe acel buson (banuiesc ca asa e la ceed). Mai ales apa cu care ai spalat zona, sa o stergi absolut pe toata, ca altfel mai rau ai facut .... Benzina nu ingheata (adica nu cred) deci ce se cobaltzaie pe interior nu ar trebui sa afecteze.
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

omului i-a inghetat capacul, nu busonul ... din cate inteleg eu, iar asta se plate intampla tuturor. solutia ar fi dupa mine lubrifierea zonei de contact dintre capac si caroserie, insa cu siguranta ca dupa prima spalare serioasa a masinii, operatia trebuie erfacute. o alta solutie ar fi sa mergeti cu mai multa benzina in rezervor :))
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

-A L E X-
Moderator
Posts: 448
Joined: 23 Nov 2007, 16:26
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by -A L E X- »

Cel mai corect e sa iti stergi de fiecare data apa de la capac (asta dupa ce o speli) chestia asta e valabila si pt chederele de la usi , hayon....
VW Golf 4 Variant 2003 Tdi Highline
VW Golf 3 Hatchback 1995 1.6i GL
ex:Hyundai i30 1.4 Dohc 16v Classic 2009
KIA CAPITAL 1.5 GLX
VW GOLF 4 Tdi 1999
Rover 600 1997 2.0i 131HP
Dacia 1410

ciprianeagu
Posts: 394
Joined: 31 May 2008, 23:28
Auto:
Location: Pitesti

Re: a inghetat capacul de la rezervor

Post by ciprianeagu »

Ca sa nu mai inghete, stegeti chederel cu antigel...cel mai ieftin, dar antigel sa fie...inmuiati o carpa si dati pe ele...si gata :)
Pro_Cee'd 1,4 Dakar Yellow

alaexus
Posts: 203
Joined: 17 Nov 2007, 18:56
Auto:
Location: Bucuresti

Re: a inghetat capacul de la rezervor

Post by alaexus »

Nu te jena sa ceri de la benzinarie un pahar cu apa calda sa topesti gheata formata. Eu m-am chinuit acu fo' 2 ani cu un spray de dezghetat (la solenza, unde trebuia sa descui busonul cu cheia) si pana la urma a venit un nene si mi-a adus apa calda si am rezolvat imediat....
1,4 GSL EX CLASSIC, OIL BLUE
B-73-POW
Album foto: http://picasaweb.google.ro/alaexus/

AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: a inghetat capacul de la rezervor

Post by AlinC. »

Ca proaspat posesor de diesel in Romania am constatat ca, spre deosebire de benzinari, dizelarii sunt niste oameni mai murdarei. Asta pentru ca, cu foarte rare exceptii, oriunde as alimenta caneaua de motorina e mulrdara de combustibil (probabil asa fac si benzinarii, dar benzina se evapora mai repede). Asa ca, dupa fiecare alimentare, ma sterg pe labe cu servetelele alea de hirtie de la pompa. Cu acelasi servet cu care m-am sters pe maini indepartez din zona capacului de rezervor eventualele scurgeri de motorina si apa. A devenit aproape un reflex si va ia fix 15 secunde.
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

mihaita1988
Posts: 384
Joined: 10 Jul 2008, 14:13
Auto:
Location: Valcea Bucuresti

Re: a inghetat capacul de la rezervor

Post by mihaita1988 »

Spray pt dezghetat din Carrefour si nu o sa mai aveti aceasta problema....la nubira din semnatura devenise un obicei sa inghete sistemul de deschidere al portierelor + capacul de la rezervor impreuna cu busonul...problema remediata cu un spray de vreo 9 RON ( cel mai ieftin....:P)
Kia Cee'd 1.4 GSL 109 CP Black Pearl
Daewoo Nubira II SX 1.6 105 CP - 2002

ID Messenger : mihaita_baloteanu

alcatraz

Re: a inghetat capacul de la rezervor

Post by alcatraz »

ciprianeagu wrote:Ca sa nu mai inghete, stegeti chederel cu antigel...
tot la fel de bine merge cu glicerina sau vaselina siliconica

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: a inghetat capacul de la rezervor

Post by Joco »

Chederul NU se starge cu antigel! Pe langa faptul ca este otravitor ( rinichi!!!) nici materialul chederului nu se simte bine!
Daca totusi se doreste tratarea suprafetelor de cauciuc utilizati talc. Nici produsele pe baza de silicon nu se mai folosec, sunt daunatoare la sanatate.

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

ciprianeagu
Posts: 394
Joined: 31 May 2008, 23:28
Auto:
Location: Pitesti

Re: a inghetat capacul de la rezervor

Post by ciprianeagu »

Nu neg faptul ca, in esenta, antigelul este otravitor...tot asa e si plumbul, aluminiul si multe altele de care nu ne mai sinchisim....dar nu trebuie sa atingi/lingi/mirosi chederul de fiecare data cand te urci in masina...iar in privinta chederului, cred ca ii este mai bine cu un pic de antigel decat sa inghete si dimineata cand deschizi usa sa ti se rupa...parerea mea, hic! :D

De metoda cu talc nu stiu nimic... :?: ...daca ne poti totusi detalia...
Pro_Cee'd 1,4 Dakar Yellow

AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: a inghetat capacul de la rezervor

Post by AlinC. »

Pai... iei cu talc si dai pe cheder, nu? :D
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: a inghetat capacul de la rezervor

Post by ida01ro »

ihi...asa se face, il freci cu putin talc... devine moale si pufos! :wink:

in general, atunci cand vreti sa pastrati garnituri din cauciuc, membrane , etc...acestea se talcuiesc mai intai si apoi se pun la pastrare !

inca un avantaj al talcului este ca daca te atingi cu hainele de cheder su scutura usor si nu pateaza...

Craciun Fericit
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: a inghetat capacul de la rezervor

Post by alimos »

La farmacie sunt niste sticlute mici cu glicerina pentru dat pe limba la bebelusi si nu numai!
Se imbiba un disc de demachiat din poseta nevestii si se ung finut toate chederele.Daca nu dati mult nu pateaza,nu o otravitor,nu e scump,mentine chederul moale si pufos,vorba lui Ida01ro si are efectul scontat.Pe probate...
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

cos
Posts: 21
Joined: 17 Dec 2008, 13:24
Auto:

Re: a inghetat capacul de la rezervor

Post by cos »

Pentru dezghetarea broastelor exista de vinzare in benzinarii niste solutie pe baza de alcool. Nu stiu cum se cheama, sint vreo 50 gr intr-o recipient mic de plastic( al meu e alb). Oricum nu conteaza prea mult numele, pesemne ca exista mai multe "modele".
Cereti-o, chiar functioneaza ! Am folosit-o de citeva ori iarna pt busonul rezervorului de benzina care inghetase.
O alta metoda preventiva ar fi citeva picaturi de antigel bagate pe linga cheie...

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”