siguranta pentru priza de langa mufa aux ?

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
mandr
Posts: 54
Joined: 12 Mar 2008, 00:16
Auto:
Location: Dambovita

siguranta pentru priza de langa mufa aux ?

Post by mandr »

Salutare,

Stie cineva care este siguranta pentru priza de sub bricheta , de langa mufa aux ? Este a doua oara cand se arde. Prima data au remediat-o la service si nu am intrebat care este .

User avatar
bogdan.citescu
Posts: 463
Joined: 11 Nov 2010, 15:37
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++
Location: Sibiu

Re: siguranta pentru priza de langa mufa aux ?

Post by bogdan.citescu »

Eu am inlocuit aceea siguranta dupa ce sa ars cand mi sa rupt incatorul la GPS in ea.
Desfaci capacul de la sigurante si pe spatele lui ai o lista cu asezarea sigurantelor si o denumirea fiecareia. Pentru a sti care este siguranta de la priza te uiti in cartea masini si vezi cum e prescurtata denumirea acelei sigurante pe panou.

E foarte foarte simplu, nu trebuie sa te duci la service pentru asta.
P.S. Ai grija cand cumperi sigurante sa fie de tip mini, eu am cumparat de 2 ori 2 seturi, ca nu am stiut acest aspect. Siguranta aia e de 10 sau 15A, nu imi mai aduc aminte.
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

mandr
Posts: 54
Joined: 12 Mar 2008, 00:16
Auto:
Location: Dambovita

Re: siguranta pentru priza de langa mufa aux ?

Post by mandr »

bogdan.citescu wrote:Eu am inlocuit aceea siguranta dupa ce sa ars cand mi sa rupt incatorul la GPS in ea.
Desfaci capacul de la sigurante si pe spatele lui ai o lista cu asezarea sigurantelor si o denumirea fiecareia. Pentru a sti care este siguranta de la priza te uiti in cartea masini si vezi cum e prescurtata denumirea acelei sigurante pe panou.

E foarte foarte simplu, nu trebuie sa te duci la service pentru asta.
P.S. Ai grija cand cumperi sigurante sa fie de tip mini, eu am cumparat de 2 ori 2 seturi, ca nu am stiut acest aspect. Siguranta aia e de 10 sau 15A, nu imi mai aduc aminte.

Tocmai aici nu este simplu pentru ca am citit pe capac si nu gasesc siguranta respectiva . Ar trebui sa le scot pe toate pana o gasesc pe cea arsa ! Credeam ca stie cineva exact care este siguranta pentru priza . Nu este aceiasi siguranta ca pentru bricheta !

User avatar
bogdan.citescu
Posts: 463
Joined: 11 Nov 2010, 15:37
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++
Location: Sibiu

Re: siguranta pentru priza de langa mufa aux ?

Post by bogdan.citescu »

Normal ca nu e aceeasi siguranta ca pentru bricheta.
Nu trebuie sa scoti toate sigurantele ca sa o gasesti si inlocuiesti pe cea defecta.
Degeaba desfaci capacul , daca nu ai cartea masini in fata , pentru a citi denumirea.
Eu am cartea prin masina ca ma uitam eu cum e prescurtata pe capacul ala. Pozitia sigurantelor in compartiment cred ca este diferita fata de cea de la masina mea.
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Re: siguranta pentru priza de langa mufa aux ?

Post by arka »

cum te uiti la panoul de sigurante ( din compartimentul masinii) este pe randul de sus in dreapta. Sper sa tin bine minte.
Oricum, vezi in compartimentul sigurante de la motor gasesti o scula cu care poti scoate sigurantele din soclu. Cu scula respectiva in 5 min le verifici pe toate. Se vede care e arsa cu ochiul liber.
Succes.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

mandr
Posts: 54
Joined: 12 Mar 2008, 00:16
Auto:
Location: Dambovita

Re: siguranta pentru priza de langa mufa aux ?

Post by mandr »

arka wrote:cum te uiti la panoul de sigurante ( din compartimentul masinii) este pe randul de sus in dreapta. Sper sa tin bine minte.
Oricum, vezi in compartimentul sigurante de la motor gasesti o scula cu care poti scoate sigurantele din soclu. Cu scula respectiva in 5 min le verifici pe toate. Se vede care e arsa cu ochiul liber.
Succes.

Am rezolvat-o inca de atunci am gasit-o , este una de 15 A bleu. Merci mult oricum !
Drumuri bune sa aveti !

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: siguranta pentru priza de langa mufa aux ?

Post by Dannyboy »

Pentru lamurire generala, ambele prize sunt pe acelasi circuit, deci au siguranta comuna.
Imi cer scuze de intarziere dar acum am vazut topicul.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
bogdan.citescu
Posts: 463
Joined: 11 Nov 2010, 15:37
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++
Location: Sibiu

Re: siguranta pentru priza de langa mufa aux ?

Post by bogdan.citescu »

Dannyboy wrote:Pentru lamurire generala, ambele prize sunt pe acelasi circuit, deci au siguranta comuna.
Imi cer scuze de intarziere dar acum am vazut topicul.

La mine sunt complet separate, 2 sigurante
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: siguranta pentru priza de langa mufa aux ?

Post by aeon »

salut,
imi puteti spune va rog care este siguranta pentru bricheta?

multumesc.
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: siguranta pentru priza de langa mufa aux ?

Post by Nesta3 »

Pe panoul din interiorul masinii, coloana 2, randul 2.Se numeste " C/LIGHTER" si e de 15A
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”