Parbriz ciobit/zgariat/crapat -reparatie

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
Ciolin
Mezinu'
Posts: 152
Joined: 18 Jul 2007, 23:11
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Ciolin »

Am considerat ca nu e necesar sa fac topic nou, dar daca am gresit va rog sa ma corectati. Problema mea a aparut astazi dupa "marele inghet" din Bucuresti la geamul de la sofer. cand il deschis apas doar o data ca sa se deschida complet dar la inchidere nu mai merge si trebuie sa tin apasat pe buton pana se inchide. Ma gandesc ca e de la vreo bucata de gheata ceva? dar mi se pare ciudat ca la deschidere merge din prima iar celalalt geam e fara cusur. Ce sfat imi dati?O sa vad ce o fi maine dimineata, dar asa de mult NU vreau sa merg la service... mi-e scarba de el :!: :cry:
Kia Cee'd 1.6 CRDi Base - Oil Blue B 89 RYO

t_florin
Posts: 57
Joined: 29 Sep 2007, 17:34
Auto:

Post by t_florin »

Reseteaza-l si poate ca o sa-si revina!!!!!

t_florin
Posts: 57
Joined: 29 Sep 2007, 17:34
Auto:

Post by t_florin »

Moale sau nemoale este prost calitativ si gata.
Nu este admis cadin cauza prafului (indiferent de proprietatile lui) sa se zgarie dupa 2-3 luni de folosire.
In ritmul asta o sa schimbam parbrizele dupa fiecare iarna :cry: :cry:

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

Ciolin wrote:...la geamul de la sofer. cand il deschis apas doar o data ca sa se deschida complet dar la inchidere nu mai merge si trebuie sa tin apasat...
si la mine s-a intamplat la fel..."reset" inseamna ca dupa ce s-a ridicat complet geamul, mai tii actionat in continuare 5-10 sec butonul de ridicare...si isi revine! :wink:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Ciolin
Mezinu'
Posts: 152
Joined: 18 Jul 2007, 23:11
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Ciolin »

M-am dus hotarat aseara sa-l resetez si pana sa o fac, a functionat normal :) merci ida01ro. Inca 2 probleme ar fi ca-mi scartaie scaunul si ma intreb ce i-as putea face? scartie partea verticala. si ar mai fi nepriceperea mea in domeniu: se trage frana de mana iarna sau nu? chiar ingheata? asa mi s-a spus, dar altcineva mi-a zis ca doar la vechile Dacii se intampla asa. am tras-o doar putin azi..si ma intreb daca sa cobor s-o scot si s-o las doar in viteza... :?: multumesc anticipat
Kia Cee'd 1.6 CRDi Base - Oil Blue B 89 RYO

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

Iarna sa nu mai lasi frana de mana trasa,cine ti-a spus nu te-a mintit,chiar ti-a dat un sfat bun.
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

MSlv
Posts: 98
Joined: 17 Jul 2007, 21:37
Auto:
Location: Constanta

Post by MSlv »

Si la a mea scartaie scaunul, dar cel din dreapta. Si da, tot spatarul e de vina. Eu suspectez mecanica de la reglajul lombar...

Ciolin
Mezinu'
Posts: 152
Joined: 18 Jul 2007, 23:11
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Ciolin »

ok, am sa evit pe cat posibil sa trag frana de mana. in ceea ce priveste scaunul-nu am reglaj lombar. e stresant si ma gandesc unde sa-i dau cu "unsoare" :) noroc ca-l acopera muzica dar si cand ma apuca nu-l mai scot din cap. toate cele bune si daca aveti vreo sugestie despre cum sa-l repar...va rog, ca la service mi-e ca mi-l scot si-mi dau vreun taburet in locul lui. :)
Kia Cee'd 1.6 CRDi Base - Oil Blue B 89 RYO

zombi
Posts: 153
Joined: 07 Nov 2007, 18:57
Auto: KIA CEED 2008
Location: Bucuresti
Contact:

Post by zombi »

Salutare!!
Sper ca nu-mi iau masina ca sa o tin in sufragerie. Am avut si eu probleme cu asa-zisele floricele da nu cred ca se zgarie geamul de la nisipul aruncat pe strazi pentru polei, asta ar fi chiar prea de tot.
Va doresc milioane de kilometri fara evenimente neplacute!!!
KIA CEED 1,4 Best-2008, kompass blue. ODO +170.000 Km
GPL Tomasetto

scosmin
Killed In Action
Posts: 371
Joined: 20 Jul 2007, 22:04
Auto:
Location: Focsani/Iasi
Contact:

Post by scosmin »

Si eu am patit-o ieri... trecusem de Roman si ajunsesem aproape de sensul giratoriu unde sa fac dreapta spre iasi. Incepusem sa reduc pentru ca venea sensul. Pe stanga, era oprit un camion din acela protocaliu care imprastie pietris pe drumuri, si pe el era cocotzat un nene care repara ceva ???. In orice caz, dobitocul nu oprise cacatoarea de pietris. Desi eram in franare, m-am trezit izbindu-ma de o perdea de pietris. Zgomotul perceput din interior a fost mult mai mare si mai ingrijorator decat rezultatul acestui incident, o mica ciobitura pe parbriz in dreptul pasagerului dar fix in mijlocul parbrizului.

Poate ca sunt si eu ghinionist, dar animalul ala trebuia sa opreasca aruncatorul ala daca masina statea pe loc, ca doar nu vroia sa planteze o gramada de pietris in mijlocul drumului... oricum parerea mea e ca ar fi fost mai eficient sa basculeze decat sa-mi ciobeasca mie parbrizul.

Pe cat de mica e ciobitura pe atat de frustranta e. nu stiu daca se poate acoperi cumva... Inca mai caut o rasina ceva pe care sa o pot aplica eu, pentru ca meseriasii care repara parbrizul se rezuma la a da o gaura in parbriz cu un burghiu si a-l umple apoi cu o rasina intarita ulterior cu UV sau la soare.

In orice caz, stie cineva prin IS vreo firma care se ocupa cu reparatii parbrize? macar sa-i consult.

PS: astia parca aruncau un amestec de nisip cu sare. De cand faza cu pietrisul? Mai mult rau fac decat bine.
Kia Cee'd 1.6 CRDi LX BEST PewterBeige(TM) C:19.07.07, S:03.10.07, L:20.10.07. T3h album
Kia Sportage 1.6 T-GDI GT-LINE MT CanyonSilver(TM) C: 30.06.2017 L:09.09.2017

Iuli__
Posts: 12
Joined: 04 Jun 2007, 14:47
Auto:
Location: Mangalia

parbriz ciobit..

Post by Iuli__ »

stie cineva daca pot sa remediez doua ciobituri mici in parbriz?
vre-un sediu in Constanta?
si aveti grija cum depasiti masinile de deszapezire.. cred ca de la asta mi se trage
Kia cee'd 1,6 CRDi 90 CP Classic + optionale

vlady_b
Posts: 211
Joined: 15 May 2007, 20:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by vlady_b »

Buna dimineata!
Mai e un topic cu exact acceasi problema, si in acceasi sectiune. Se numeste "problema parbriz". Vezi acolo!
Kia RIO 1.4
Image

alcatraz

Post by alcatraz »

pentru geamuri "defecte", vezi:

http://www.expertdetailing.ro/

Iuli__
Posts: 12
Joined: 04 Jun 2007, 14:47
Auto:
Location: Mangalia

Post by Iuli__ »

mersi
Kia cee'd 1,6 CRDi 90 CP Classic + optionale

ionel petrusca
Posts: 4
Joined: 06 Jan 2008, 14:41
Auto:

Post by ionel petrusca »

vlady_b are dreptate.e chiar o solutie pt cazul tau.dar nush dak merge.nu am incercat si sper sa nu. :D

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”