Placute frane

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by MihaiM »

Tare ciudat. Daca placutele ar tine peste 80.000 de km ar trebui ca macar discurile sa se toceasca. Treaba asta cu durata placutelor e cu dus intors. Daca schimbi placutele mai tarziu inseamna ca sunt super tari si vei schimba discurile mai devreme. Asa ca durata mare de viata a placutelor nu e neaparat un avantaj.

Eu ma pregatesc sa-mi iau niste placute si ma gandeam la TEXTAR. Cica ar fi putin mai moi deci ar fi bine pt discuri. Motiv pt care vreau sa intreb daca ce am gasit aici ar fi ok ca pret dupa parerea mai ales al celor care au schimbat placutele pana acum macar odata.

http://autokarma.ro/catalog_fisa.php?id ... filtru=020

cconiac
Posts: 135
Joined: 13 Jun 2008, 21:51
Auto:
Location: BRU
Contact:

Re: Placute frane

Post by cconiac »

MihaiM wrote:Daca schimbi placutele mai tarziu inseamna ca sunt super tari si vei schimba discurile mai devreme. Asa ca durata mare de viata a placutelor nu e neaparat un avantaj.
Cat costa un disc de frana pentru Cee'd ?
Cee'd 1.4 Best - Black Pearl - 2008 - membru al ANTI-fan clubului Siemens-VDO

mitzux
Posts: 149
Joined: 14 Jun 2008, 17:47
Auto: Ceed SW CRDi /VW Golf VI TDI
Location: Germany

Re: Placute frane

Post by mitzux »

@MihaiM
<Tare ciudat. Daca placutele ar tine peste 80.000 de km ar trebui ca macar discurile sa se toceasca. Treaba asta cu durata placutelor e cu dus intors.>
sincer pe mine cele de pe fata m-au dus 66000km si nu am urme vizibile de uzura la discuri. Nu cred ca "trebuie" sa se toceasca ci depinde de stilul de condus. Am mai avut un Megane din '97 unde placutele din fata m-au dus pe mine 60000km(habar nu am cat mai fusesera uzate inainte).
M
Cee'd SW (2007),LX+W+S, 115 CRDI, albastru baltic-Vandut 04.03.2016 la 196000km
Golf VI (2012), Style, 1.6 TDI, Tornadorot
ODO >63000 km

nelu_bass
Posts: 10
Joined: 09 May 2008, 05:49
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by nelu_bass »

Salutare.Maine dimineata trebuie sa schimb placutele de frana doar pe fata.Daca este cineva acum care ma poate sfatui pe ultima suta de metri pt a nu arunca ceva bani pe fereastra as fi recunoscator,si anume pt :
-- undeva cu reducerea de care se vorbeste pana pe 31 dec.,placutele+manopera .. cam la 700 lei la service Kia....foarte multi bani manopera..

Pot cumpara placutele eu,si sa merg cu ele la oricare alt service..autorizat nu neaparat Kia ? A mai facut cineva faza asta ?Am probleme cu cei de la service daca nu cumpar placutele de la ei cu tot cu manopera lor ?...am vazut ceva mai sus,precum ca un set placute fata..variaza undeva intre 120-250 lei.. pai pana la 700 lei cu manopera, .. sunt ceva bani ,si as prefera sa imi ramana in buzunar..
Am 37.oookm facuti,din care 30000-33000 sunt facuti in oras.Multumesc si astept un raspuns ..
1.6 CRDI 115 CP(Negru)
Unde dragoste nu e.... FACEM !!

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Placute frane

Post by Skyppy »

de banii astia ori faci o plimbare pana la cta si bani de drum+placute cu tot cu manopera iti mai raman si de o shaworma. sau le schimbi singur :D

shumilica
Posts: 63
Joined: 12 Oct 2007, 23:34
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by shumilica »

Dupa ce am facut greseala sa schimb placutele de fata la serviceul MIT MOTORS Baneasa, unde am dat 700 de lei :shock: :shock: :!: , cand a venit randul placutelor pe spate nu am mai repetat-o. Asa ca am cautat pe net, am dat de un site de piese (acum... poti sa cumperi de unde vrei tu, eu insa am ales autokarma.ro ), am luat placutele de spate cu vreo 120 de lei si le-am montat la o cunostinta. Nu are de ce sa afecteze garantia pentru ca este o consumabila care nu afecteaza altceva care nu este consumabila, si deci pe garantie.

Cand va veni iar timpul sa schimb placutele pe fata fii sigur ca nu o sa ma mai duc la service sa las acolo 160 de euro [-X Stii cum e, shame on you if you full me once, shame on me if you full me twice :shock:
Astazi daca nu esti confuz inseamna ca nu gandesti clar!

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by Dannyboy »

Pe strada Crizantemelor la nr.3 e un magazin dedicat Daewoo, insa patronul a inceput sa aduca piese si pentru Hyundai-KIA. De acolo am luat placute fata pentru I30 la 65 ron (alea le avea pe stoc) urmand sa aduca si pe spate la pretul de 55 ron. Cum placutele sunt identice cu cele de cee`d, m-am gandit ca informatia va poate interesa. Din ianuarie se pare ca vor aduce si alte piese la preturi foarte bune. Din pacate se pare ca abia acum construiesc si un site.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Placute frane

Post by Nesta3 »

in topicul asta viewtopic.php?f=3&t=7346&start=30 ,mi-am expus parerea referitoare la placute ...cum am zis, am cumparat ferodo pe fata la pretul de 150-160 roni iar pe spate textar la pretul de 95 roni...si ma apuc sa le skimb singurel...desfac rotile si constat k placutele stock ar mai putea fi folosite aproximativ 10000 km, si ma refer la cele de pe fata...la cele de pe spate nich nu cred k umblu in urmatorul an :mrgreen: ....si am hotarat sa nu le schimb...ce vreau sa spun: la revizia 2, de akum aprox. o luna, mi s-a spus k trebuiesc skimbate neaparat placutele fata-spate....iar din cauza pretului de 1200 roni FARA MANOPERA de rigoare #-o , am decis sa imi cumpar singur si sa le schimb in garajul propriu 8) ...o sa atasez o poza cu palcutele vechi pe langa cele noi
http://img684.imageshack.us/img684/9582 ... 101325.jpg
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

maverick25
Posts: 44
Joined: 02 Apr 2008, 11:28
Auto:

Re: Placute frane

Post by maverick25 »

De aici le-am luat eu si sunt originale:

http://www.piese-auto-hyundai.ro/kia.php

Aveti o lista cu mai multe piese. Pe placute am dat:

300 RON pt placutele de fata
210 RON pt placutele de spate.

Sunt piese originale si sunt muuuulllllttttt mai ieftin decat la service. ( La service mi s-a spus un pret de 1500 RON cu tot cu manopera din care manopera era 100 RON ) Faceti voi calculele cat am salvat.

Cheers.

User avatar
fadi
Posts: 13
Joined: 17 Feb 2010, 11:29
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Placute frane

Post by fadi »

sigur sunt originale? si de la ce producator sunt?

maverick25
Posts: 44
Joined: 02 Apr 2008, 11:28
Auto:

Re: Placute frane

Post by maverick25 »

De la KIA. Si pe placute scrie tot Hyundai Kia.

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by djniki4 »

La urmatoarea revizie o sa trebuiasca sa schimb si eu placutele( la cea de 45k)., o sa iau TEXTAR deoarece sunt Made in Germany, parca imi inspira mai multa incredere decat cele Jakoparts sau JapanParts. Bafta

bebelro
Posts: 21
Joined: 10 Nov 2007, 22:40
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Re: Placute frane

Post by bebelro »

Eu am 76000 Km si pana in momentul de fata nu am schimbat placutele de frana. La service in Craiova mi-au zis ca mai rezista pana la urmatoarea revizie...
In cautarea semintei

DjFuN
Posts: 322
Joined: 26 Jul 2008, 11:04
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Placute frane

Post by DjFuN »

Am si eu o intrebare referitoare la placutele de frana fata...am fost azi pt revizia de 30.000 km si m-au sunat de service sa imi spuna ca placutele fata trebuiesc schimbate...motiv sunt foarte uzate...este posibil sa se uzeze asa repede? La Raver Service Constanta mi-au spus ca ma costa in jur de 500 ron...ce sa fac? sa le iau de la iei ? sau sa caut in alta parte..? cum sa procedez? eu nu am sesizat nici un sunet deranjant cand pun frana...si din cate stiu cand sunt foarte uzate scot un sunet urat.
Kia Cee'd 1.4 Best, Kompass Blue
ODO: 66000Km,

- Car Alarm
- Xenon Philips 8000K
- Auto Sheet Llumar
- Sistem Follow Me Home
- Led Lights Positions 66Smd
- Led Lights Glove Compartment 12Smd
- Led Lights Ceiling 12Smd
- Led Lights Number Plate 6Smd
- Wheels Kia Type A 16 / Tires Dunlop FastResponse
- Tires Dunlop Winter Sport M3 R16

maverick25
Posts: 44
Joined: 02 Apr 2008, 11:28
Auto:

Re: Placute frane

Post by maverick25 »

Salut,ideea este ca placutele se tocesc in functie de cat de des apesi pedala de frana. Sunt foarte multi oameni care calca frana aproape non-stop, care nu au auzit in viata lor de frana de motor, chiar daca ei cobora o vale, care calca frana la fiecare curba si desi drumul nu o cere...asa ca sunt multe persoane care schimba placutele la 15 000 de km.
Acum din punctul meu de vedere eu as cumpara placutele de la service, fiindca am siguranta ca sunt originale, dar in Bucuresti setul de placute fata spate plus manopera era la un moment dat 1500 RON, asa ca am cautat pe net si le-am gasit la 510 RON ( originale ).

Acum eu zic, ca daca stai sa cauti gasesti mult mai ieftin decat la service, dar ai grija de unde si ce cumperi fiindca franele sunt o componeneta vitala in siguranta ta si a celor din jur.

Take care.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”