Cloncanit la decuplarea ambreiajului

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
keuken
Posts: 2
Joined: 23 Jan 2015, 09:40
Auto: Kia Ceed 1.6 crdi

Cloncanit la decuplarea ambreiajului

Post by keuken »

Buna ziua, detin de 1 an o Kia Cee'd 2008 HB 1.6 CRDI ... recent am constatat ca la decuplarea ambreiajului in mers se aude ca si un clonc.. lovitura de metal dar doar 1 singura data.. nu se aud mai multe batai.. am depistat acelasi sunet si daca sunt in loc .. apas ambreiajul, bag a1a si apoi iarasi la punctu mort.. si ridic de ambriaj.. tot acelasi clonc se aude.. am fost la un service si domnu deacolo ...a zis ca ii normal.. dar are putin joc la planetara si nu se merita ca merge bine si costa foarte mult.... "putin jocu asta" ma cam deranjeaza ca se aude.. uneori mai tare.. alteori mai incet.. mai poate sa fie de la altceva ?..bieletele sunt noi lemforder.. cam tot ce se poate schimba.. legat de bucse.. etc...nu stiu ce sa fac, sa o mai tin asa ?.. nu vreau sa devin paranoia..aaa si + ca mi-a zis ca planetara costa in jur de 3000-4000 de ron... si raspunsu meu a fost.. : FOARTE TARE .. MA BUCUR!!! :)).. Va rog totusi daca ati mai patit sa aveti simptome asemanatoate.. sau chiar la fel.. care a fost cauza ?

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cloncanit la decuplarea ambreiajului

Post by BAU »

Este greu de diagnosticat de la distanta acest fenomen dar "este posibil " ca zgomotul sa provina de la planetara .
Pretul oferit este de reprezentanta dar poti gasi mult mai ieftine din dezmembrari sau de pe internet .

SAU : un 10 % poate fi si de la un tampon de sprijin motor sau cutie .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

adispan
Posts: 95
Joined: 17 Aug 2014, 15:56
Auto: Ford Focus
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cloncanit la decuplarea ambreiajului

Post by adispan »

daca zgomotul se aude stind pe loc, nu cred ca e de la planetara, ci cel mai probabil un tampon de motor/cutie si/sau ceva in ansamblul ambreiaj (cel mai probabil rulmentul de presiune)
Diverse chestii auto.

keuken
Posts: 2
Joined: 23 Jan 2015, 09:40
Auto: Kia Ceed 1.6 crdi

Re: Cloncanit la decuplarea ambreiajului

Post by keuken »

pai se aude si stand pe loc .. ca sa nu se mai auda.. trebe sa ridic sa zic aproape deranjant de fin ambreiaju .. desi nu am mai avut asa probleme ca la decuplarea ambreiajului ajut masina si din acceleratie.. am descoperit ca si cand sunt in mers (in a4a de ex) si apas doar ambreiajul nimic mai mult.. se aude acelasi "clonc"..numa ce am bagat 1200 de ron in ea(nu la reprezentanta ci un random service auto)... cu ulei+filtre.. bucse..capteti de bara..alimentare clima.. ma cam doare sufletu sa am iarasi surprize.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cloncanit la decuplarea ambreiajului

Post by BAU »

In acest caz cred 80% ca tot planetara ar fi,
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

zombi
Posts: 153
Joined: 07 Nov 2007, 18:57
Auto: KIA CEED 2008
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cloncanit la decuplarea ambreiajului

Post by zombi »

Eu cred ca este din cutia de viteze. Se aude un pacanit ca atunci cand pleaca doua roti dintate cu un mic joc intre dinti
KIA CEED 1,4 Best-2008, kompass blue. ODO +170.000 Km
GPL Tomasetto

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Cloncanit la decuplarea ambreiajului

Post by zaboss »

Dacă sunetul este asemănător cu cel de la scoaterea unui dop, atunci este mai degrabă un tampon motor (sau cutie).
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

gixxerash
Posts: 19
Joined: 30 Apr 2012, 22:43
Auto:

Re: Cloncanit la decuplarea ambreiajului

Post by gixxerash »

Salut tuturor si La Multi Ani,

Am o problema asemanatoare cu cea descrisa mai sus, iar la constatare au spus ca e de la capul planetarei, spre interior(spre cutie). Pretul este de 1500RON pentru una noua. Eu am gasit la dezmembrari un cap de planetara+planetara la 250RON, doar ca vine de pe un Hyundai I30 din 2008. Din cate am observat eu, piesele sunt compatibile, am dreptate?

http://www.finestautoparts.com/495921H0 ... B00DM9U04C

Nu as vrea sa iau piesa degeaba si prefer sa apelez la ajutorul vostru.

Multumesc
Kia Ceed 1.4 T-GDI 7DCT GT-LINE
2020
Blue Flame
11000km

gixxerash
Posts: 19
Joined: 30 Apr 2012, 22:43
Auto:

Re: Cloncanit la decuplarea ambreiajului

Post by gixxerash »

Astazi mi-am facut in sfarsit timp sa duc masina in service si iata ca planetara(partea dreapta) de I30 s-a potrivit cu totul pe Cee'd. Sper sa fie folositoare informatia si altor persoane in caz de nevoie!
Kia Ceed 1.4 T-GDI 7DCT GT-LINE
2020
Blue Flame
11000km

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”