Placute frane

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by panzer »

Am eu 67.000 km deja cu randul 2 de placute originale.

Zice meserie de la service ca ar mai tine placutele da nu mai tine discu! Asa ca in 5-7000 urmeaza sa schimbam si eu disc+placute. Eu unul parca tot originale le-as lua desi nu cred sa tin masina inca 130 -140.000 km.

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Placute frane

Post by Vincze Szilard »

eu pe la 90 de mii am schimbat atat placutele cat si discurile, teoretic discurile mai mergeau dar practic erau ovalizate, cel putin pe fata ca imi vibra volanu cand puneam frana, abia dupa vreo 5-7000 de km nu mai scartaie, daca si astea ma tin inca pe atat atunci e ok.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

lolzob
Posts: 10
Joined: 08 Apr 2012, 19:27
Auto:

Re: Placute frane

Post by lolzob »

M-am interesat ma ajungeau placutele de frana originale la reprezentanta kia Galati 800 lei (manopera inclusa) + 600 schimb de filtre si ulei ... wow in total 1400 lei ... credeti ca ma dau bani afara din casa ... :x
Asa ca m-am facut o poza la talonul masini de 8.5 ani (cu numai 52.600 km) si m-am dus la un mic magazin de piese auto din Buzau ... dau baiatului poza cu pricina si ma intreaba cum le vreau originale sau alte marci ... il intreb cum adica originale ... adica cele care vin pe echiparea standard din fabrica ... hai sa vedem cele originale zic eu, stiind ca ma constau ~ 700 lei ... cand imi spune pretu sa cad din picioare ... ma asez si il intreb ce marca sunt ... imi spune ca sunt japan parts si ca vin pe echipare standard din fabrica ... imi arata si programul care se uita el, oricum ma uitam ca broasca la bariera ...
Pret placutelor fata 65 lei cele din spate 60 lei (cu tva inclus) ... total 125 lei
M-a intrebat de filtre cum sa fie bune sau mai asa si asa ... zic bune ...
Pret total placute, filtre si ulei mobil (6litri) = 390 lei (tva inclus) ... fa comanda si cand vin sa le i-au ... imi spune sa vin adua zi dupa 11 ...
Vin a doua zi ma uit la ele toate sigilate, desfac ma uit, dau banu si vb pt cu un service ...
Ma duc la service (nu gresie si televizoare peste tot) imi da jos placutele ... stupare placutele la jumate ... mi-a zis mecanicul ca nu am purtat masina si de aproape 9 ani s-a intarit pasta si imi lua din discuri ... oricum le-am pastrat placutele cele vechi ... baietii au schimbat si filtrele si uleiul ... :)
Toata afacerea m-a costat 500 lei ... am ramas cu 900 lei in buzunar ... deci?
Am uitat sa mentionez am cee`d din decembrie 2007 1.6 crdi 115cp!

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by Ogy »

De-abia placutele ATE se aseamana cu cele originale in eficienta la franare si baiatul de la magazinul din Galati, stie ce nu stim noi restu': placutele din fabrica sunt japanparts... =D>

User avatar
Billy
Posts: 403
Joined: 25 Apr 2008, 23:25
Auto: Kia Cee'd
Location: Constanta

Re: Placute frane

Post by Billy »

Eu am schimbat placutele fata/spate la 72000 km.
Ogy mi-a recomadat ATE.
Am gasit ATE la oferta pe http://www.autokarma.ro.
360 lei ambele set-uri.
Schimbat la un service "de cartier" 80 lei.

Am un an de cand le-am schimbat, se comporta la fel ca cele originale, nu am "vazut" nimic diferit in eficienta sau zgomot.

Recomand ATE.
Kia Cee'd HB - 1.4 Best - Machine Silver - 2008 ~ 195000 km
Ford Ecosport - 1.5 Titanium - Blazer Blue - 2019 ~ 62000 km

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Post by colin »

Eu am pus placute ferodo pe fata cu disc original. Aveam 38.000 km acum am 85.000 km. Discurile sunt lacrima de curate. Si nu au fost uzate de placute. Placutele mai au inca 4 mm carne

Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Placute frane

Post by quelloo »

lolzob wrote: Asa ca m-am facut o poza la talonul masini de 8.5 ani (cu numai 52.600 km) si m-am dus la un mic magazin de piese auto din Buzau ... dau baiatului poza cu pricina si ma intreaba cum le vreau originale sau alte marci ... il intreb cum adica originale ... adica cele care vin pe echiparea standard din fabrica ... hai sa vedem cele originale zic eu, stiind ca ma constau ~ 700 lei ... cand imi spune pretu sa cad din picioare ... ma asez si il intreb ce marca sunt ... imi spune ca sunt japan parts si ca vin pe echipare standard din fabrica ...
nu sunt japan parts. baiatu ori are cota de profit mai mare la astea ori erau singurele pe stoc si a vrut vanzarea.
dar, daca tu in 50K+ km n-ai consumat nici setul original in intregime, cred ca poti sa mergi pe orice aftermarket
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

zombi
Posts: 153
Joined: 07 Nov 2007, 18:57
Auto: KIA CEED 2008
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by zombi »

Eu am schimbat placutele originale fata/spate cu Textar pe la 76k km. Acum am in jur de 135k km si inca mai au putina carne.
Am cumparat din nou acelasi tip de placute si astept un semn. In legatura cu franarea, nu am observat nicio schimbare, iar discurile erau "in parametri" la ultima verificare.
Bafta si spor!
KIA CEED 1,4 Best-2008, kompass blue. ODO +170.000 Km
GPL Tomasetto

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by mdr_mirel »

Cum se comporta placutele? Multi colegi pe forum se plang ca scartaie cand franezi la viteza mica.
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Placute frane

Post by Vincze Szilard »

la mine cam 5000 de km au scartait, si nu doar cand franai ci si asa cand mergeai.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Placute frane

Post by quelloo »

daca scartaiau si-n mers inseamna ca erau mai multe probleme acolo.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Placute frane

Post by Vincze Szilard »

cand eru ude nu scartaiau sa cand piscam un pic frana de mana
eu am dat vina pe murdaria de pe placute si sabotii franei de mana, acuma dupa ce s-au mai uzat un pic nu mai scoate nici un sunet.
erau noi si placutele si si discurile.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

alexc20
Posts: 6
Joined: 30 Jul 2015, 19:11
Auto: Ceed

Fluierat (scartait) placute frana noi

Post by alexc20 »

Salut. Sunt Alex, din Constanta, nou posesor de Kia C'eed 1.4, 2008. Am facut ieri o revizie + schimbat placute frana fata. Dupa ce am facut cam 100 km au inceput sa fluiere sau sau sa scartaie, foarte tare la franare si din cand in cand si mai usor chiar si in mers. Placutele sunt marca JapanParts. Intrebarea mea este daca ma duc inapoi la service sa le expun problema si sa o rezolve sau e normal si trebuie sa astept sa treaca (sau sa nu treaca dupa caz)? Totusi parca nu mi se pare normal sa ai impresia ca mergi cu trenul de fiecare data cand pui frana.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by eugenflorinmanea »

Daca citeai inainte pe aici ai fi vazut ca dupa foarte multe incercari s -a ajuns la o concluzie: placute originale sau ATE; restul sunt cam loterie si nu prea merita pentru 100 lei in plus sau minus sa te joci cu un lucru asa important cum sunt franele.
SAAB 9-5

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Placute frane

Post by Vincze Szilard »

nu au ce sa le faca, asa fac toate, dar cu timpu dupa ce se mai uzeaza o sa taca din gura, la mine cam dupa 3-5000km au tacut, acum e liniste, si eu am pus brambo si textar, deci cam toate fac asa.
eu am mai dat cu un pic de wd40 pe ele dar ATENTIE ca pe urma nu o sa iti mai prinda frana asa de bine pana nu se usuca sau se evapora solutia.
o alta solutie ar mai fi sa stropesti cu apa, sa nu ocolesti baltile si atunci cand sunt ude nu mai suna.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”