Scut motor

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
sakoter
Posts: 49
Joined: 23 May 2007, 14:48
Auto:
Location: Constanta

Post by sakoter »

ala jumatate?
1,4 EX Classic+clima

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Ala intreg! de fapt sunt doua unul in fata si unul in spate.
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

ionut75
Posts: 377
Joined: 08 Jun 2007, 14:21
Auto: Ceed
Location: PITESTI

Post by ionut75 »

Se poate pune ulterior scut de metal pe Cee'd ?

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Cei de la reprezentanta din Ct mi'au zis ca da, ca va fi disponibil in reteaua de service. Insa nu cred ca e garantata chestia asta. Ideea e sa fie posibilitatea de a il prinde, ca asa scut se poate face si "artizanal"

alexsm
Posts: 63
Joined: 16 May 2007, 12:06
Auto:
Location: Piata Muncii, Bucuresti
Contact:

Post by alexsm »

La 1.6 crdi 90cp arata asa sub motor ;) ->

Image

Image
Kia Cee'd 1.6 CRDI LP BASE Machine Silver
Kia Cee'd 1.6 CRDI HP Base Black Pearl ( ESP, jante aliaj, reglare pe inaltime a scaunului, tetiere active, suport lombar, Proiectoare ceata, cheie pliabila, volan si schimbator in piele )
Image

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

ieri la caravana au fost doua masini, ambele ale dealerului din craiova. vechea varianta classic de 1.4 benzina care are doar barele de prindere, si noul base 1.6 crdi abia ajuns de la bucuresti care are scut de plastic. tot saptamana asta am vazut in bulgaria in miezul sofiei un ceed pus pe-un piedestal. avea si asta un scut de plastic. se prinde cu piulite pe marginile barelor care exista deja sub motor. la noi n-am intrebat pe cine trebuie daca varianta pe benzina vine si ea cu scut si desigur ca baiatul a dat din umeri.

Bobby
Posts: 4
Joined: 15 Jun 2007, 17:20
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Bobby »

dealerul din Dimitrie Cantemir a zis ca dieselul are scut, pe cand benzina, nu !

mihai_is
Posts: 146
Joined: 09 Jul 2007, 00:42
Auto:
Location: iasi

Post by mihai_is »

sal!
cat a costat scutul motor?
cee'd are pachet drumuri grele? daca da, pret ?
mersi

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Scut exista la toate motorizarile, numai ca la 1.4 gsl este doar doar pe jumatate, in timp ce la crdi acopera tot sub motor. Insa asta ajuta cel mai mult la a nu intra mizerie la motor, in rest nu prea are rol, fiind dintr'un plastic moale.
Pentru Cee'd nu este disponibil vreun pachet de drumuri grele
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

mihai_is
Posts: 146
Joined: 09 Jul 2007, 00:42
Auto:
Location: iasi

Post by mihai_is »

in primu' rand mersi pentru raspuns.
nu vreau sa fiu gica contra dar am impresia ca esti dealer kia daca ar fi sa ma iau dupa raspuns
acelasi lucru mi l-a spus si dealeru'de la iasi chestia e ca sincer nici nu m-am uitat sub un cee'd suit pe rampa si deci nu stiu daca jumatea aia de scut acopera ''matzaraia'' din partea inferioara a motorului; ma gandeam ca na mai circula omu si pe drumuri neamenajate; la noi ''slava Domnului'' sunt destule

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Nu sunt dealer, doar ca am "inghitit" despre Cee'd cam orice informatie am gasit pe net (uite si cate post'uri am deja pe forumul asta). "Matzaraie" sub motor nu exista, cel mult sunt cateva fire, insa nici p'alea nu as conta sa existe.
Ca rol de protectie exista dedesubt, inainte de compartimentul motor, o bara rigida, de care este atasata si "urechea" pentru remorcare. In continuare exista si scutul, care, repet, este dintr'un plastic moale si oricum nu are rol de protejare impotriva loviturilor. Eu sper sa fie, ulterior, disponibil in service'urile autorizate macar, scut metalic. Insa uitandu'ma ce preturi sunt vehiculate pentru o cotiera montat dupa ce masina soseste, mi'e ca si un asemenea scut ar depasi lejer 100 euro
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

gogu
Moderator General
Posts: 439
Joined: 02 Jun 2007, 01:47
Auto:
Location: New York

Post by gogu »

:) hai ca esti simpatic.
e o poza, pe topicul cu masina lui marco, in care este infatisat maretul jumate-de-scut de pe 1.4 GSL. nu acopera el prea multe, dar este in fata baii de ulei, deci daca e vorba de vreo bordura ceva, nu se infige direct in baia de ulei, ci in acest scut.

pe de alta parte, de unde crezi ca se informeaza dealerii? :D
LX 1.4 GSL OilBlue/Rainbow Blue cu varii optiuni
>>Poze cu masina mea<<
Image

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

mihai_is wrote:nu vreau sa fiu gica contra dar am impresia ca esti dealer kia daca ar fi sa ma iau dupa raspuns
din pacate nu suntem dealeri, ci doar am ajuns sa stim pe dinafara discursurile lor si sa avem mai multe informatii despre masina decat ei :).
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

:wink: Andrei , nea dealer sub acoperire, nu-mi aduci si mie masina mai devreme???? Cap_PDT_01_02 Hai te rog eu .. Uite pentru deranj te duc pe banii mei sa vezi marea !!!! Cap_PDT_01_07

mama daca am ajuns ca unii din uitlizatorii mai noi sa aiba impresia ca forumistii mai vechi sunt dealeri .... suntem buni. Sa traiasca DOMNUL ANDREI0241 moderator de CEED (si dealer sub acoperire)!!!!
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Si ce domne n-are voie omul sa aibe impresii?

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”