Stergatoare cee'd

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
scdvv
Posts: 250
Joined: 17 Aug 2009, 21:58
Auto:
Location: Brasov

Re: Stergatoare cee'd

Post by scdvv »

catalin wrote:Nu sunt speciale pentru ceed se mai taie din ele.Dar iei cu tine un stergator si faci comparatie la fata locului,ca ei au multe modele.Magazinul se afla pe partea dreapta cum mergi din,directia cartier nufarul spre gara asta ca sa-ti dai seama despre ce bulevard vorbesc.Si magazinul este cu 500 m pana in magazinul Crisul,este o caldire inalta acoperita toata cu geamuri fumurii si scrie cu albastru CRIDEM.Ai grija unde parchezi in zona ca se ridica la greu masini,asta o spun nu din auzite ci din experianta care am avuto cu ei.
Mersi, cred ca stiu pe unde este, incerc sa ajung maine pe acolo.
Kia cee`d Best SW 1,4 -109 CP - So Red 2009
&
Ford Focus HB 1,6 - 115 CP - Black 2008
&
Skoda Octavia 1,6 TDI - 105 CP - Bej cappuccino 2010

Jurnal de bord
Poze
Avatar marit

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Stergatoare cee'd

Post by edddie_m »

Nu va luati lame sa le schimbati voi pentru ca dati banii aiurea pe ele. (chit ca is 6 lei)

Pur si simplu ies de pe canal. Canalul unde se baga e mai mare decat ce se baga.

Ohh my god ce descrieri fac si eu. :lol:

User avatar
catalin
Posts: 495
Joined: 06 Aug 2007, 17:22
Auto:
Location: Oradea

Re: Stergatoare cee'd

Post by catalin »

Eu am luat si nu ies.Repet am luat cu mine un stergator si am comparat la fata locului.Sunt si lamele care intradevar au un pic mai mic acel cauciuc care intra pe canal dar nu iei din ale,sunt si mai late.Sal.
Golf 7 1.5 Tsi

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Stergatoare cee'd

Post by cmihai »

pai vreau si eu din acelea care ai luat tu daca zici ca sunt bune......ma poti ajuta.....
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Stergatoare cee'd

Post by Skyppy »

eu luat lamele, ba le-am si schimbat ... la bratul mare de 2 ori, dar pana la urma o sa ma scobesc dupa bani sa iau ceva mai ok. nu sterg deloc bine, indiferent daca le intind sau le las mai "moi". Am inteles ca la sellgros ar avea unele, cam la 20 si ceva de lei, care au sistem dual de prindere - adica merge si modelul vechi si cel nou. trebuie sa ajung pana acolo.

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Stergatoare cee'd

Post by iulian2007 »

referitor la lamele, si eu vreau un set

daca imi aduc bine aminte, pe undeva pe la Augsburg se gaseau lamele pt peugeot, de fff buna calitate, la cca 35 de lei
daca un coleg din capitala are drum pe acolo, il rog sa verifice aceasta informatie
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

mihai_is
Posts: 146
Joined: 09 Jul 2007, 00:42
Auto:
Location: iasi

Re: Stergatoare cee'd

Post by mihai_is »

sa va impartasesc experienta mea in ceea ce priveste achizitionarea de stergatoare:
acu doua luni din lipsa de bani am cumparat niste gume ieftine si le-am "schimbat" pe cele originale si evident ca stergeau mai prost motiv pentru care am inceput sa caut solutii pe net rezultatele sunt urmatoarele:
1. pret Rodav 160 lei pret Klado Iasi 180 lei / lamela. rezulta un pret final mult prea mare
2.cautat alternative mai ieftine si am gasit bosch-uri la augsburg 135 lei setul
3. cod 1ko955429 kit original de gume ( pret aprox. 50 lei ) conform post-urilor de mai jos ce contin si un tutorial gen "mura-n gura"

http://forum.softpedia.com/lofiversion/ ... 63391.html sau

http://vwforum.vwforum.ro/index.php?showtopic=52898

eu am dat comanda la augsburg fiindca stricasem ambele capacele ale lamelelor


sper sa va fie de folos
21-PUI

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Stergatoare cee'd

Post by Bonzai2 »

mihai_is wrote:2.cautat alternative mai ieftine si am gasit bosch-uri la augsburg 135 lei setul
Eu am luat de la Augsburg militari (Bucuresti) cu 98 lei perechea de Bosch aerotwin pentru ceed (~ acum 1 luna).
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Stergatoare cee'd

Post by Skyppy »

xp wrote:Incercati la service-urile de Hyundai, pentru capacelele de pe plafoniera , sunt mult mai eftine .Si se potrivesc de la i30.
am fost azi la hyundai, la iesire din cta spre mangalia, langa metro, real, etc la tiriac auto si acolo am dat peste o nesimtire... crunta. intrat la hyundai, mi s-a zis sa merg la cei de la ford de alaturi, ca ei au si piesele de schimb. Tipul de la receptie de la piese nu era. L-a sunat un coleg, a venit i-am supus ce caut. Mi-a cerut talon, serie de sasiu :shock: pt a gasi stergatoarele.. i-am explicat ca de fapt eu am un kia cee'd dar stergatoarele mele sunt identice cu cele de pa I30 si sa imi zica un pret pt stergatoare, eventual si pentru un capacel deala buclucas de pe plafon. Da, ok, luati loc, ma duc in spate sa ma uit in calculator dupa cod etc. ok, m-am uitat cam 15 min la mythbuster, vazut cum se omoara gandacii cu emisiile nucleare, cum se lanseaza un avion de pe o bandatip alergare, cum s-a incerca sa se umple o masina cu spuma de ras dintr-un tub bagat la congelator.....si tipu nu mai aparea. Ieseau si intrau alti 20 de colegi de-ai lui, numa el nu. M-am gandit ca l-o fi rapit omul de zapada asa ca mi-am bagat picioarele si am plecat injurandu-mi stergatoarele de cacat care le am. In concluzie, unde gasesc in cta stergatoare cu totul,nu numai lama, ieftine bineinteles?

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Stergatoare cee'd

Post by iulian2007 »

eu qm luat asta toamna de la Ena Galati, originale KIA cu 120 de lei

acum nu stiu daca mai au si nici la ce pret
poate ne lamuresc colegii galateni
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Re: Stergatoare cee'd

Post by Malte »

Skyppy wrote:
xp wrote:Incercati la service-urile de Hyundai, pentru capacelele de pe plafoniera , sunt mult mai eftine .Si se potrivesc de la i30.
. In concluzie, unde gasesc in cta stergatoare cu totul,nu numai lama, ieftine bineinteles?
Eu cred ca o sa incerc la un service de cartier, un coleg si-a comandat acolo pt un hyundai mai vechi si pe baza talonului i-au gasit mai multe variante, cu diverse preturi si si-a ales ce a vrut; cred ca si pe Poporului se pot comanda. Ale mele haraie rau cand se ridica, la coborare nu mai haraie, oricum dupa 2 ani si-o litra le-a cam venit vremea.
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

mitzux
Posts: 149
Joined: 14 Jun 2008, 17:47
Auto: Ceed SW CRDi /VW Golf VI TDI
Location: Germany

Re: Stergatoare cee'd

Post by mitzux »

Pt ca tot suntem la tips&tricks, exista o posbilitate dea prelungi viata stergatoarelor: anul trecut cand incepusara sa haraie si la mine prima data am cumparat un baton cu grasime de cerb :))(cel putin asa scrie pe el). cu asta am uns bine lamela pe partea de uzura dupa ce in prealabil le am curatat. O perioada buna de vreme nu am mai auzit de ele si au sters si bine. Apoi am repetat operatiunea de fiecare data cand au mai "harait"-in felul asta au reusit sa tine cei 2 ani si 70000km. Evident la un moment dat uzura a fost atat de mare ca au trebuit schimbate. In germania "rujul" din grasime de cerb se gaseste la mai toate benzinariile.
Mihai
Cee'd SW (2007),LX+W+S, 115 CRDI, albastru baltic-Vandut 04.03.2016 la 196000km
Golf VI (2012), Style, 1.6 TDI, Tornadorot
ODO >63000 km

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Stergatoare cee'd

Post by Nesta3 »

si la noi unde se poate ucide un cerb pentru stergatoarele mele? :lol: :lol: :lol: :lol:
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
radoy
green piranha
Posts: 187
Joined: 23 Nov 2008, 23:24
Auto:
Location: Oradea
Contact:

Re: Stergatoare cee'd

Post by radoy »

O intrebare chiar daca nu e in sectiunea potrivita. Exista ceva ca un fel de "ruj" cu care se poate da pe chederul de la usa sa nu inghete iarna?? Ca de cand a venit frigul stau si trag de usi pana imi sar capacele
VW Golf IV variant 1.9 dizăl din 2004. Tot verde :D BH 62 RBY
poze > http://picasaweb.google.com/robert1987.10/Golf4#

1) Esti pe net
2) Esti pe clubkia.ro
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi :D

sabin_i
Posts: 3
Joined: 07 Jan 2009, 13:02
Auto:

Re: Stergatoare cee'd

Post by sabin_i »

salut
sambata am fost in vitan , in targ si am luat stergatoare valeo (cod vm441) cu 135 de la magazinele din centru targului.pretul variaza intre 140-135 .
sterg impecabil.nu le mai suportam pe cele vechi
multa bafta

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”