scut metalic!

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
merion
Posts: 14
Joined: 28 Dec 2008, 09:36
Auto:

scut metalic!

Post by merion »

salutare din galati!
mergand pe drumurile patriei, mai precis, cand mergeam spre aeroport, pe centura Ploiestiului, am prins din plin o cale ferata NESEMNALIZATA si am zis ca am facut masina praf!
spre norocul meu am scapat, zic eu, fiindca nu vad deocamdata nimic nasol in comportamentul masini!

doresc sa-i montez urgent SCUT METALIC OMOLOGAT DE KIA PT MOTOR!


deoarece am inteles ca masina are scut de plastic sau ceva de genul, stie cineva unde, cat costa si daca imi pastrez garantia dupa ce pun un scut metalic la motor si mai ales daca am aceasta posibilitate dpv tehnic, ?

multumesc pentru sprijin!

Babanu
fiul lui Bachus
Posts: 81
Joined: 23 Mar 2008, 23:16
Auto:
Location: GIURGIU

Re: scut metalic!

Post by Babanu »

La service KIA gasesti scut din plastic destul de rezistent ( e un material compozit) e cam 100 E cu tot cu montaj. Despre scut metalic s-a mai discutat si nu a gasit nimeni inca.
IN VINO VERITAS
Consumul excesiv de alcool dauneaza grav sanatatii !

florandrei
Posts: 75
Joined: 17 Jan 2009, 14:10
Auto:

Re: scut metalic!

Post by florandrei »

@merion

Cand am fost la revizia de 1 an (la service-ul Neoserv din Ploiesti), mi-au propus montarea unui scut metalic pentru motor. Pretul era de vreo 550 ron (nu mai tin minte daca cu tot cu manopera).
Asadar exista chiar la dealerii autorizati Kia.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 7DCT GTLine Ploiesti

ionutz
Posts: 446
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: scut metalic!

Post by ionutz »

Eu nu inteleg ce legatura are scutul cu garantia? :?:
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

saib
Posts: 77
Joined: 26 Aug 2008, 13:58
Auto:

Re: scut metalic!

Post by saib »

Gasesti la OZ Maraton Craiova.
Kia Ceed Best 1,4 So Reed VL-06-EOE xxxx VDO
Kia Ceed Style 1,6 Pewter Beige +geamuri fumurii+cheie pliabila+scaune incalzite Vl - 27 - BEK



Image

Bog54
Posts: 42
Joined: 10 Apr 2009, 00:22
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: scut metalic!

Post by Bog54 »

Intru si eu in discutie. La i30 masina a venit tot fara scut metalic, erau un fel de scut din plastic. La DAB Autoservice din Bucuresti, am gasit si mi-a montat acest scut (original, oare de ce nu l-au pus din fabricatie). Scutul cu tot cu manopera a fost in jur de 400 RON. Ideea este ca atat i30 cat si Kia impart aceeasi platforma, este posibil sa se potriveasca, ati putea incerca.
Hyundai i30, 1,6 DOCH, Comfort, Mocha Brown
Make your Dream come True!

fsgmarius
Posts: 106
Joined: 09 Sep 2008, 20:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: scut metalic!

Post by fsgmarius »

Era un topic cu scut la IMG la oferta...da un search pe forum
1.4 Best, Black Pearl + cheie briceag si piele aftermarket

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: scut metalic!

Post by tipitip »

Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

nicolesco
membru geamgiu
Posts: 32
Joined: 29 Apr 2009, 23:53
Auto:

Re: scut metalic!

Post by nicolesco »

link-ul este spre scutul de plastic oferit de IMG... colegii doreau metalic.
ionik's husband

MikkiDuda
Posts: 5
Joined: 12 May 2008, 13:03
Auto:
Location: Brasov

Re: scut metalic!

Post by MikkiDuda »

Bog54 wrote:Scutul cu tot cu manopera a fost in jur de 400 RON. Ideea este ca atat i30 cat si Kia impart aceeasi platforma, este posibil sa se potriveasca, ati putea incerca.
Am montat si eu scut de metal. Eu l-am comandat la dealer la cumpararea masinii. A costat 120 de euro cu TVA. Pe eticheta scrie Kia/Hyundai asa ca ar trebui sa se potriveasca fara probleme. Montajul nu cred ca trebuie efectuat intr-un service autorizat - pe mine m-a trimis dealerul la un service de cartier (am crezut initial ca este autorizat Hyundai fiind recomandat de dealer) - iar pana acum dupa ce am fost la 2 revizii nu m-a intrebat nimeni nimic de scut la reprezentanta. Scutul se prinde in 4 suruburi cu distantiere gaurile fiind deja date pe masina. Cred ca poate fi montat de oricine care are acces la o groapa sau tunel dinala si o cheie fixa.

PS: A fost primul accesoriiu montat pe masina si care si-a scos de zeci de ori banii. Faptul ca si-a facut datoria se vede pe el din plin. Recomand. Bafta.
Hyundai i30 - 1.6 benzina

Player7
Posts: 65
Joined: 24 Oct 2007, 12:20
Auto:
Location: Baia Mare
Contact:

Re: scut metalic!

Post by Player7 »

Au si monteaza si la Autodox Baia Mare. Din pacate nu stiu sa va zic un pret
Kia cee'd SW LX BEST 1.4 GSL Kompass Blue
Plecat din Zilina:26 Oct 2007
Platit integral: 01 Nov 2007
Livrat: 14 Nov 2007

Alexboss87
Posts: 122
Joined: 27 Mar 2008, 14:30
Auto:
Location: Bucuresti

Re: scut metalic!

Post by Alexboss87 »

Eu sunt de parere ca inaintea montarii scutului metalic ar fi indicata aplicarea unui izolator din acela cu strat metalic...cred ca ar izola mult mai bine compartimentul motor ca ar acoperi si gaura aceea pentru scurgerea uleiului parca :mrgreen: ..si in plus infrasunetele + vibratiile motorului reflectate direct in scutul metatic ar amplifica printr-o rezonanta destul de puternica zgomotele rezultate prin cresterea turatiei...la cel de plastic e alta poveste(adica nu e nevoie :) )...drept urmare un bun izolator fonic/termic/hidroizolator (cand sare apa direct pe baia de ulei nu e bine) ar face borsul sa fie mult mai dulce....parerea mea Cap_PDT_01_22

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”