Teoria Conspiratiei

Post Reply
micosus
Posts: 125
Joined: 27 Oct 2017, 12:24
Auto: Sportage 1.6 TGDI AWD 7DCT
Location: Bucuresti

Teoria Conspiratiei

Post by micosus »

Fiindca intrebarea mea despre luna de inmatriculare a trezit interes mai degraba asupra motivatiei si fiindca as vrea sa tin topicul acela nepoluat pun urmatorul scenariu fictiv aici :

Ai comandat o masina cu anumite specificatii care ti s-a prezentat ca va fi fabricata, dar sa pesupunem ca o fabrica avea pe stoc o masina roz de un an care nu s-a vandut sau o masina care a fost tinuta in est-ul Ucrainei timp de un an.
Cum poti face sa te asiguri ca acea masina nu va fi reconditionata pentru tine?.

Si aici intervin mai multe fork-uri.
Daca ai fi stiut, ai fi negociat altfel?
Cum a fost masina pastrata in parcul rece? Ce proceduri chimice i s-au aplicat pentru a preveni degradarea.
Sunt acele proceduri conforme cu standardele UE?
Are masina toate bug fixurile ulterioare? Daca in anul respectiv au fost rechemate altele si cele noi fabricate au deja problemele rezolvate?
Este masina conform standardului Euro6C, are piesele noi comandate de producator in decursul anului?
Are toate update-urile de soft si tot asa.
De ce un consumabil refurbished este prezentat ca atare, dar o masina este vanduta ca de ocazie?
De ce orice produs poate fi inapoiat mai putin o masina dezamagitoare sau o casa prost construita.

Tratati subiectul as it is
1.6 TGDI 7DCT AWD Sportage 2017

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Teoria Conspiratiei

Post by surfer »

Nu e cel mai inspirat titlu pentru a gasi raspunsuri pertinente, dar e alegerea ta. :)

Dupa discutia din celalalt topic, ma asteptam sa ai ceva mai multe detalii despre teoria asta, nu doar intrebari si cateva notiuni vagi despre proces si intorsaturi ale sale nascocite din prea multa curiozitate.

Imi cer scuze daca par ironic, Gica Contra si de niciun ajutor, dar pentru mine cel putin, teoria conspiratiei nu exista. Si daca ar exista, nu mi-as folosi timpul si resursele sa o deconspir.
Life is too short and too beautiful to do this. :)
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Teoria Conspiratiei

Post by Nesta3 »

Poate sunt cazuri,nu zic, dar vorba lui Surfer, nu mai bine te relaxezi si te bucuri de masina?
Hai sa nu mai incercam sa gasim nod in papura.Acest topic se va inchide din motive evidente.
Multumesc
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Teoria Conspiratiei

Post by surfer »

Circula pe net poze si articole cu parcuri auto intregi de masini nevandute, care vezi Doamne sunt reconditionate dupa ani de zile.
Dar vorbim de acum 15-20 de ani, si de producatori mari in piete mari: GM, Toyota, Ford.
Europa, VW macar, nu au asa ceva, dar Kia.

Multumim Nesta!
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Teoria Conspiratiei

Post by Ogy »

Mi-am permis sa mut topicul si sa-l redeschid. Eu sunt fascinat de asemenea ipoteze. :D

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Teoria Conspiratiei

Post by surfer »

Pai bine, bine, Imparate Ogy, dar macar vino si cu o opinie, ca sa nu ma repet si sa cer inca o data ceva concret. Ne rezumam la discutat vorbe.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Teoria Conspiratiei

Post by Ogy »

Pai nu sunt pe subiect (nu m-am documentat).... :lol:

micosus
Posts: 125
Joined: 27 Oct 2017, 12:24
Auto: Sportage 1.6 TGDI AWD 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Teoria Conspiratiei

Post by micosus »

Nu am zis ca stiu eu ceva. Si da puneam niste intrebari sa vad cum ati reactiona in diverse scenarii.
Nu e ca si cum in Romania nu s-au vandut pui expirati de ani de zile sau ce alte example vreti.

Credeti ca era cineva pe Terra care ar fi zis ca VW e un mare mancator de rahat cu dieselgate ? si apoi ce sa vezi cam toti au mintit.

Cat timp nu te protejezi si nu esti dispus sa faci tot ce poti pentru a te proteja ce drept ai sa ceri altuia sa faca asta pentru tine.

Clar ca nu am informatiile pe care le asteapta surfer, dar daca nimanui nu ii pasa atunci de ce refurbisharea nu ar deveni o practica daca este economic plauzibila si in cazul asta inapoi la intrebarile mele sau multe altele la care va ganditi si voi.

Hope for the best prepare for the worst ar zice intelepciunea americana sau l'occasion fait des voleurs ar zice francezii, noi putem sa ne multumim cu capul plecat sabia nu-l taie....

PS nu am zis ca Kia ar face asa ceva si din exp cu masina mea sunt multumit pana acum, am ridicat niste ipoteze generale.

Daca degenereaza discutia pe aici ii suntem datori mai multe beri lui Nesta :)
1.6 TGDI 7DCT AWD Sportage 2017

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Teoria Conspiratiei

Post by quelloo »

pui expirati? wtf? si cine te pune sa cumperi?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

micosus
Posts: 125
Joined: 27 Oct 2017, 12:24
Auto: Sportage 1.6 TGDI AWD 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Teoria Conspiratiei

Post by micosus »

Pai tocmai asta era ipoteza, tu nu stia ca masina (sau puii) sunt vechi si cumparai de buna credinta si asteptand ca totul sa fie roz in jurul tau :)

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitat ... dibil.html
1.6 TGDI 7DCT AWD Sportage 2017

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Teoria Conspiratiei

Post by quelloo »

e antica stirea, si cata carne sa fie din rezervele alea ale statului sa faca asta tuturor.

pe principiu, poti sa iesi din casa si sa-ti cada un pom in cap...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Offtopic”