Protest impotriva ban-urilor date!

Locked
cmg_george

Protest impotriva ban-urilor date!

Post by cmg_george »

Deschid acest topic in semn de protest fata de ban-urile date (degeaba dupa parerea mea) acum cateva zile, urmand ca apoi sa nu mai postez nimic o bucata de vreme.

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: Protest impotriva ban-urilor date!

Post by LeCCa »

cu tot respecul, cer adminilor sa nu stearga acest topic pentru a vedea cati nu sunt de acord cu ban-urile. si ii rog sa nu dea avertismente celor ce posteaza aici.
problema in cauza rezida atat in atitudinea userilor (au cam sarit de cur in sus, sa fiu sincer acum, cam repede)dar si a adminilor care n-ar trebui sa dea cu parul. atata vreme cat discutia ramane in zona decenta.
din punctul meu de vedere era decenta aceea discutie, nu erau injurii, erau acuze, dar asta e cu totul altceva.

salutare!
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Protest impotriva ban-urilor date!

Post by SeKAh »

Eu ma abtin, ca nu tin cu partidul. :wink:

Spun doar atat; cei banati sunt membrii adevarati si posesori de Kia, cu sute de posturi foarte utile pe acest forum. Istoria se repeta (amintiti-va ce-a patit mai demult Skyppy).

cmg_george

Re: Protest impotriva ban-urilor date!

Post by cmg_george »

Poate ar fi util si link-ul cu discutia respectiva: viewtopic.php?f=4&t=1413&start=435 cam de aici incepe povestea...

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Protest impotriva ban-urilor date!

Post by misuspita »

Repet ce am zis si in acel topic.
Ce trebuia zis s-a zis. Cred ca atata timp cat nu se aduc injurii personale, toti adultii de pe acest forum sa se comporte ca atare. Si cum zicea cineva mai de demult, puterea corupe, iar puterea absoluta corupe absolut.
In acest forum postez de placere. Si citesc de placere. Am gasit multi oameni care m-au ajutat cu o opinie, sau cateodata fara sa stie, doar citind ce au patit ei si ne-au impartasit si noua. Am si ras, am facut si caterinca pe topicurile dedicate (si nu numai). Nu imi da de mancare, nu mor daca la un moment dat nu voi mai vrea/putea sa postez aici.

Pot sa inteleg anumite comportamente, pot sa inteleg anumite frustrari pe care le au unii oameni, mai ales cand au dat mii de euro pe un obiect, pot deasemenea sa inteleg frustrarile sau sentimentele unor oameni care se implica cu tot ce pot aici pe forum, si atunci cand au initiative, lumea poate raspunde la ele sau nu, dar de aici pana la a se ajunge sa se imparta cu ban in stanga si in dreapta doar asa, pentru ca se poate, nu mi se pare un comportament civilizat. Sau pozitiv. Sau de viitor, pentru ca in stilul asta, la un moment dat oricine poate ajunge in aceeasi pozitie.

De aceea, protestez aici, si voi inceta activitatea pe acest forum, (si activ-in scris, si pasiv-ca cititor) timp de o saptamana, ca solidaritate pentru colegii de forum care, angajati intr-un discurs mai mult sau mai putin corect, mai mult sau mai putin infierbantat, au primit ban pe nedrept - parerea mea.

La revedere.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

lnvisible
Posts: 465
Joined: 09 Dec 2008, 23:20
Auto:
Location: Bucuresti ... God damn it!

Re: Protest impotriva ban-urilor date!

Post by lnvisible »

Nici eu nu sunt de parere ca ar fi trebui banati. Nu ar fi trebuit sa fie loc in discutia aia de orgolii lezate, pana la urma scopul acelor demersuri era unul comun. Propun sa faceti pace :)
A fost Pro'ceed CRDI 115 HP

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Protest impotriva ban-urilor date!

Post by shpid3r »

Baieti ... am lipsit de pe forum 2 saptamani, si cand ma intorc vad razboi :(

Nu am prins prea multe luni aici, sunt de jumatate de an printre voi. M-a atras in primul rand comunitatea noastra (si toti cei care stiu de clubkia - de la mine - aprecieaza apropierea (cea initiala) dintre noi).

Am sa incerc sa fiu cat mai la obiect si cat mai impartial posibil, desi imi e greu sa nu iau o parte.

La prima intalnire lunara din bucuresti, prima persoana cu care m-am intalnit a fost crispisu. In scurt timp a venit tiptip. Toti aveau o nota de respect la adresa lor, ca fiind "seniorii". S-a inteles ca practic de la ei pleaca eforturile.

La intalnirea nationala am avut ocazia sa vad ca se ocupa din suflet (alaturi de altii, gen bamboocha care isi rupe spinarea 2 luni sa faca intalnirea posibila, onix aplinad si miki care impart stegulete si pun umarul la crearea atmosferei).

E drept, raspunsul IMG (si nu numai) fata de intalnirea noastra - tot concursul dat si nivelul de comunicare cu tiptip - m-au facut si pe mine la un moment dat sa ma intreb cat e implicare neconditionata si cat e publicitate reciproca. Dar atata timp cat n-a intervenit in interesele noastre, nu m-a privit si nu am fost in masura sa judec.

INSA. Pe la inceputuri, era un anume Arnold12 (rascolesc trecutul, stiu, dar are relevanta) pe care eu il percepeam tot asa ca un "tatal nostru" dupa numarul de posturi si atitudinea saritoare. Pana intr-o zi cand a sarit calul si comunitatea s-a revoltat, dupa care.. a disparut. N-am avut nicio problema cu asta, pentru ca si eu am considerat c-a gresit.

Ida si Joco sunt urmatoarele personaje in perceptia mea care merita respectul si consideratia comunitatii. Am sa va rog sa treceti peste orgoliile personale (si sa nu incepeti sa va ganditi voi de ce n-ati fi). Cand ei spuneau ceva, era la obiect, oferind solutie, imbarbatare si idei. Poate nu erau nucleul comunitatii (pentru ca e nevoie si de implicare voluntara in organizari), insa erau in mod cert o parte FOARTE importanta a comunitatii noastre. "Greseala" lor a fost sa spuna lucrurilor pe nume, iar adevarul pe care ei il simteau nu "dadea bine" pentru oficialii forumului.

Daca lucrurile treceau amical, gen mutam offtopicul intr-un topic separat, si discutam acolo, cu o invitatie la moderatie si calm, ar fi fost de aplaudat. Asa, s-a actionat dupa politica "las ca te fac eu pe tine, shmechere". Asta aratam cu degetul si la cei care ne conduc, si opusul ei il admiram la civilizatiile mai tari ca noi.

Am inteles ca s-a incercat justificarea dupa litera legii forumului, ca la offopic repetat se da ban. Sa ne amintim insa de topicul "Cel mai tare offtopic din istoria clubkia". Acolo de ce nu s-au dat 20-30 banuri? Scrach, desi mascota noastra (si crede-ma amice, nu am nimic cu tine, esti doar un bun exemplu) incalca (la trecut) regulile in acelasi mod. Doar ca nu deranja pe "sefi", ci pe un altul, outsider.

In perceptia mea, banurile pentru ida21ro si Joco au fost o greseala teribila, o posibila dovada ca exista pe undeva un sambure de adevar in acuzele lor (au fost pe mai multe planuri, deci cam pe unde, nu se poate spune) si ca tiptip desi trebuia sa incerce sa fie impartial, s-a lasat prada impulsului de moment.

Problema de fond nu este ca urmareau sau nu acelasi lucru (rezolvarea blestematei probleme cu amortizoarele), ci ca la o polemica aparuta intre noi, s-au scos sabiile si nu s-a intins mana in semn de pace! Asta e adevarata problema, nu o mai dati ca de fapt nu se stie ce se vrea.

Imi pare rau ca s-a ajuns aici, si e clar ca lucrurile nu vor mai fi la fel. Chiar daca se sterg banurile, cei 2 nu se vor mai simti de-ai nostri, si asta este chiar pacat! Daca nu se sterg, multi vor fi in asentiment cu mine (si implicit cu ei) si iar se va face o scindare. Daca se sterg, iarasi, va exista antecedent si multi vor cere acelasi tratament (in viitor).

As fi vrut sa nu vad asa ceva aici. Folositi-va "puterea" constructiv, toti ne pricepem sa dam cu piciorul.
Aveti grija de voi!

(si am scris asta asteptand avionul ... in loc sa va scriu ce planuri am ... vedeti schimbarea in cum percepem comunitatea acum?)

Daca merit sau nu avertisment nu mai conteaza. Daca se continua linia banurilor, se va face o schimbare in membrii comunitatii, ca o triere de primavara (vor ramane cei noi).
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Re: Protest impotriva ban-urilor date!

Post by arka »

total de acord cu @misuspita

acelasi protest si eu
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

lnvisible
Posts: 465
Joined: 09 Dec 2008, 23:20
Auto:
Location: Bucuresti ... God damn it!

Re: Protest impotriva ban-urilor date!

Post by lnvisible »

Vi se pare ca se rezolva problema daca va luati jucariile si plecati? Ideea protestului e sa se gaseasca o solutie amiabila de convietuire pe forum ...
A fost Pro'ceed CRDI 115 HP

Dony
Posts: 39
Joined: 03 Sep 2008, 09:44
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Protest impotriva ban-urilor date!

Post by Dony »

Salutare! JOCO este un om remarcabil, care ne-a ajutat de fiecare data cand i-am cerut ajutorul asa cum a putut si a stiut mai bine.Asa ca eu NU SUNT DE ACORD CU BANAREA unor membri de onoare ai acestui forum doar pentru simplul motiv ca au dojenit putin ADMINII.

Aviz domnilor ADMINI: consider ca a reduce pe cineva la tacere(prin BAN) atat de simplu(pentru un motiv pueril) nu este altceva decat lipsa de obiectivitate si mai ales de curajul de a raspunde provocarii.
Este adevarat ca vorbele au fost cam aspre in ambele parti, dar totusi suntem niste oameni maturi si cred ca se putea ajunge la o intelegere.

Rog ca domnii ADMINI sa fie intelegatori in acest caz si sa indrepte situatia, pentru ca este pacat ca niste membri ABSOLUT REMARCABILI sa dispara de pe acest forum.
Poate ca daca ambele tabere isi vor cere scuze reciproc apele s-ar calma si am reveni la normal.
Eu nu pot sa zic ca tin doar cu membrii clubului KIA, pentru ca datorita ADMINILOR si a celor care au postat in acest forum adevarul despre calitatile si defectele C'EED-ULUI au iesit la iveala pana acuma.

Propun rezolvarea problemei pe cale amiabila si respect reciproc.
Cu respect,
DONY
kia Cee'd 1.4 GSL MT Best , Kompass Blue , 109 caluti, ODO=19000 km, folie geamuri pe spate

Razor
007
Posts: 122
Joined: 08 May 2008, 14:17
Auto:
Location: Bucharest
Contact:

Re: Protest impotriva ban-urilor date!

Post by Razor »

-Domnu' politist, m-am turmentat, m-am turmentat!
Stiu ca e pacat.. dar mi s-antamplat!
Vreau sa am carnet si pe viitor, si pe viitor,
asa ca va implor, va rog eu, va implor!
Nu ne mai trageti pe dreapta!!!
Nu ne mai trageti pe dreapta!!!
Kia Cee'd Best, 1.4 109cp, Piston Grey B-01-UPD
Galerie poze cu masina
Galerie poze cu alte masini Kia Ceed

Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: Protest impotriva ban-urilor date!

Post by Cristi H »

lnvisible wrote:Nici eu nu sunt de parere ca ar fi trebui banati. Nu ar fi trebuit sa fie loc in discutia aia de orgolii lezate, pana la urma scopul acelor demersuri era unul comun. Propun sa faceti pace :)
Subscriu !
Hai sa dam vina pe 1 aprilie, sa consideram ca . . . a fost o gluma (nesarata :? ). Sau o neintelegere. Nu dramatizati, nu e razboi.
Ar fi frumos ca adminii, @ida si @joco sa-si dea mana, simbolic, pe un topic.
Chiar ar fi pacat ca adminii, pe care ii respect, si @Ida si @Joco, unii dintre ci mai informati, sufletisti, saritori si obiectivi useri, sa fie suparati unii pe altii.

Respect @Ida si @Joco. :)

Ca sa nu fiu COMPLET off-topic, e primul "ban" la care asist in calitate de utilizator.
Undercover Kia Dealer
procee'd 1.6 DSL HP

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Protest impotriva ban-urilor date!

Post by tipitip »

Văd că singurul care a înţeles motivul real al banurilor este shpid3r: offtopicul! Aştept nişte atitudini pe care le-ar fi fiecare dacă încercînd să păstreze un topic curat pentru a strînge nişte nenorocite de VIN-uri i s-ar fi răspuns în continuu cu polemici.
Citiţi vă rog ultimele pagini în care RUGAM să se înceteze discuţiile aiurea şi mi se răspundea în duşmănie parcă, fără legătură cu topicul, cu posturi interminabile. Atît vă rog, citiţi încă o dată povestea! Citiţi cum eu solicit VIN-urile şi Domnul ida01ro anunţă că nu se mai strîng!
Nu vreau să insist pe jignirile aduse conform cărora am interes PERSONAL în rezolvarea problemelor prea mult, mi se par nimicnicii şi gata!

Mă întind şi nu am timpul necesar, oricum cred că nu vor citi mulţi postul meu cap-coadă, topicul problemă nici atît, şi se vor rezuma la analize pe text şi elogierea celor doi banaţi. FÄ‚RÄ‚ A CITI MÄ‚CAR TOPICUL PROBLEMÄ‚.

Am rugămintea ca fiecare membru care-şi dă cu părerea să citească (nu să recitească, mulţi nici nu l-au citit!) şi să spună ce ar fi dăcut el ca să păstreze un topic de interes general curat, pentru a da posibilitatea celor cu probleme să vadă ce au de făcut, nu să vadă pagini întregi de pledoarii!
Mulţumesc
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Protest impotriva ban-urilor date!

Post by tipitip »

Dony wrote:BANAREA unor membri de onoare ai acestui forum doar pentru simplul motiv ca au dojenit putin ADMINII.
Citeşte te rog topicul ca lumea să vezi adevăratul motiv!
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: Protest impotriva ban-urilor date!

Post by LeCCa »

fara doar si poate ai dreptate, dar atitudinea lor , sa zicem, era de blamat, nu de banat. :wink:
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

Locked

Return to “Anunţuri, sugestii şi reclamaţii”