Tutorial - adaugare imagini si avatar

Post Reply
tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Tutorial: uploadarea fotografiilor

Post by tipitip »

www.imageshack.us
www.picoodle.com
www.tinypics.com

Se uplodeaz? fotografia, apoi se posez? linkul dat, recomand thumbnail for forum, a?a fotografia va avea o dimensiune normal? pe pagina forumului (f?r? a ocupa juma' de pagin?) ?i pot fi vizualizate la dimensiune real? de cei care vor acest lucru (pe principiul clickului :) )

Alte sugestii...?
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Tutorial - adaugare imagini si avatar

Post by andrei0241 »

In cele ce urmeaza mai jos o sa incerc sa explic cum se pot atasa poze pe site si cum se pune un avatar

Pentru a adauga o imagine pe site, eu recomand sa va folositi de Imageshack. Deschideti site'ul si de la butonul Browse alegeti poza care vreti sa o uploadati. Aveti grija sa nu fie bifata optiunea de resize

Dupa aceea, click pe Upload.

Image

Cand poza va fi uploadata, veti fi automat redirectionati care o pagina ca si cea de mai jos
De aici, pentru a introduce poza in post'ul de pe forum, copiati tot textul care apare indreptul coloanei "Thumbnails for forums (1)" ... am incercuit si in poza de mai jos

Image

Pentru avatar, e indicat ca poza care o doriti sa aiba dimensiuni direct proportionale cu 4/3 (de ex: 640x480, 1024x768), pentru a putea fi redimensionate direct pe de Imageshack.
Ideea este ca avaratul trebuie sa se incadreze in dimensiuni de maxim 150x150 pixeli. La proportionalitate de 4/3 ar insemna 150x112. Daca aveti deja o poza in calculator care se incadreaza in cerinte, o puteti uploada direct, cum am descris mai sus.
Cei care au poza mai mare, o pot redimensiona ori cu ajutorul unui program de editare poze (AcdSee, InfarnView ... toate au Resize Picture), ori direct pe de Imageshack, bifand "resize image" (incercuit in prima poza din acest post) si selectand categoria 150x112 (thumbnail)

O data uploadata poza, pe forum se merge in Profil
Image

si mai departe in josul paginii, la "Panoul de control al imaginilor asociate". Aici veti copia de pe site'ul Imageshack link'ul din dreptul rubricii "Direct link to image" (ce'a de'a doua incercuire in poza 2 de la upload poze) in casuta din dreptul "Leg?tura spre un alt site ce con?ine imagini asociate"
Click pe "Trimite" si treaba e gata

Image

Sper sa va fie de ajutor mini'tutorialul asta. Daca aveti alte neclaritati ... just ask

Later edit: aveti grija ca pe Imageshack dimensiunea maxima a fisierului care poate fi atasat este de 1.5 Mb. De aceea, pentru cei care au poze cu multi Megapixeli, recomand un resize la 1024x764 sau cel mult 1280x1024 (oricum dimensiuni suficiente pentru o poza in care nu e nevoie sa vezi si cel mai mic detaliu, zic eu )
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Post by Malte »

Andrei,explica-mi si mie mai clar ,dupa ce copiez chestia aia din dreptul thumbnail for forums,ce fac ?Hai,ca dupa vreo 3 luni de forum,vreau sa invat sa pun si eu poze,poate mi-o folosi cand o veni masina :lol:Gata,m-am prins mai trebuia paste in mesaj.
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

sa nu uiti pana iti vine masina.... :P
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

bogdan isac
doctoru'
Posts: 11
Joined: 14 Oct 2007, 23:28
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Post by bogdan isac »

:((
numi iasa nici cum faza cu poza

bogdan isac
doctoru'
Posts: 11
Joined: 14 Oct 2007, 23:28
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Post by bogdan isac »

poate o sa incerc alta data ca acuma ma plictisit :)

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

Multumesc pentru sfaturi,am reusit cu avatarul cand vine masina sper sa nu uit etapele...
Tot respectu`ptr. ce faceti :)>-
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

stef2008
Posts: 113
Joined: 05 Feb 2008, 14:46
Auto:

Post by stef2008 »

Andrei , dupa ce copiez textul ala din dreptul coloanei ... cum procedez mai departe ?

justevil
Posts: 309
Joined: 27 Apr 2008, 20:36
Auto:
Location: CT
Contact:

Post by justevil »

dupa ce ai urmat pasii de mai sus (upload, resize etc ), copiezi linkul si te duci la forum, in partea de sus, la rubrica Profil. Jos, pentru avatare, ai varianta :

Leg?tura spre un alt site ce con?ine imagini asociate:
Introduce?i URL-ul locului unde este imaginea asociat? pentru a face o leg?tur? la ea.

unde introduci linkul si apesi Trimitere.
It should work :)
CT 11 ESN - revin dupa pauza :D

stef2008
Posts: 113
Joined: 05 Feb 2008, 14:46
Auto:

Post by stef2008 »

@justevil

Imi spune ca UR-ul nu este valid :(

stef2008
Posts: 113
Joined: 05 Feb 2008, 14:46
Auto:

Post by stef2008 »

E posibil ca poza sa fie prea mare de imi spune ca UR-ul este invalid?
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Grey

justevil
Posts: 309
Joined: 27 Apr 2008, 20:36
Auto:
Location: CT
Contact:

Post by justevil »

FA OCHII MARI AICI !!!! :lol:

- Mai intai accesezi siteul http://www.imageshack.us/

- Dupa care, browse si alegi imaginea dorita din calculator.

- Dupa care selectezi optiunea "avatar" si bifezi casuta resize.

Image

- Apesi butonul "Host it! " si astepti pana se upload-eaza.

- Copiezi linkul de la rubrica "direct link to image"

Image

- Intri la rubrica "Profil" din cadrul forumului si copiezi acel link in casuta dedicata

Image

- Apesi butonul "Trimitere"

- And you are done ! :)


p.s. In cazul in care doresti sa mai urci poze prin acelasi site, ai grija ca optiunea "resize" sa fie deselectata iar casuta sa indice mesajul "320x240 (for websites and email) " deoarece este posibil ca optiunea resize sa ramana selectata by default de data trecuta ( asa mi s-a intamplat mie cand am facut acest tutorial)

Succes!
CT 11 ESN - revin dupa pauza :D

User avatar
SpaceZerg
Posts: 3
Joined: 15 Jun 2009, 12:40
Auto: Kia Cee'D
Location: Bucuresti

Re: Tutorial - adaugare imagini si avatar

Post by SpaceZerg »

Sugestie pentru cautare:



cum schimb poza? cum schimb avatar? schimbarea pozei , schimb poza, upload poza , upload avatar.

Am incercat cateva dintre ele, dar nu am gasit si m-am gandit ca poate or mai fii si altii. :)

Post Reply

Return to “Anunţuri, sugestii şi reclamaţii”