Kia Cee'D vs Citroen C4

Locked
.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

Ei, tocmai aici e smecheria, un versus in seamna
La capitolul X masina 1 sta mai bine decat masina 2.
La capitolul Y masina 2 sta mai bine
La capitolul Z amandoua sunt la fel.
etc

Problema apare cand unii nu concep ca masina pe care o conduc ei nu e perfecta la toate capitolele si vin si iti dau in cap (la posesorii de Passat Tedeiiiiiii probabil ca se manifesta cel mai rau, dar nu vreau sa jignesc pe nimeni:D)

Oricum, eu consider ca in ziua de azi masinile dintr-o clasa sunt oarecum asemanatoare, nu mai exista masina EXTRAORDINAR DE PROASTA si nici UNA GROZAV DE BUNA.

Traiasca consumismul si globalizarea :)

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

.indie. wrote:Mersi pt urare!
Masina nu o iau pentru mine ci pentru unchiul meu.
Consider ca Cee`d e o masina chiar ok. Probabil ca designul mai conservator i se potriveste mai bine.
Vad ca la sectiunea `probleme` exista probleme deci nu e perfecta, e cat se poate de pamanteasca :)

Sa isi ia si el C4 e ca si cum ai imparti iubita ta cu cel mai bun prieten :D


O sa astept sa vad evolutia Cee`d ului.
In gama de pret 14.000 euro Cee`d si Citroen C4 Champion sunt cam cele mai bune oferte.
De partea Cee`dului sta spatiul interior mai mare, motoarele mai economice, designul mai clasic (pt cine vrea clasic), pretul mai bun (versiunea aia de 12k e chiar foarte buna la banii ei).
De partea Citroenului avem designul mai exclusivist (pentru cine isi doreste asa ceva), motoarele ceva mai performante,dotarile bune, istoria si imaginea unei marci celebre si inovative in industria auto (vezi Traction Avant, DS,SM,2CV,etc)

In final va recomand unora de pe aici mai multa flexibilitate si prudenta in afirmatii.
Cee`d nu e masina SUPREMA la fel cum nici eu nu am sa neg vreodata ca Toyota sta mai bine decat Citroen la fiabilitate, Golf are o calitate mai buna decat C4, etc
De aici rezulta 2 variante :

1. Iti iubesti unchiul si nu vrei sa ii cumperi o masina ca C4 (sti tu DC)
2. Sau vrei sa intri in gratiile lui cu o masina mai buna ca C4


:twisted:
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

Tu iti recomanzi iubita si altor prieteni ? :D

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Nu, dar nici nu imi regulez masina ca tine :P Pt asta am prietena.
Asta se numeste C4filie?
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

Ma tem ca nu ti-ai ales bine partenerul de glumite stupide :)

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

.indie. wrote: Cee`d nu e masina SUPREMA la fel cum nici eu nu am sa neg vreodata ca Toyota sta mai bine decat Citroen la fiabilitate, Golf are o calitate mai buna decat C4, etc
Iti dai seama, daca negai tu cadea Toyota din topuri. Esti Clarkson undercover cumva? Iar referitor la Citroen, design exclusivist nu inseamna neaparat si placut pt toata lumea. Iar daca la Citroen gasesti la tot pasul pareri cum ca arata ca dracu, la Ceed n-am intalnit asa ceva. Cel mult nu-i da pe toti pe spate. Si pastreaza-ti recomandarile pt tine caci din 4 posturi cate ai nu te recomanda nimic a fi vreun doxat in domeniu.

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

Daca n-ai intalnit tu nu inseamna ca poate nu exista.
Iar daca exista nu inseamna ca si trebuie sa te simti ofensat.
Poate unora pur si simplu li se pare oribila Cee`d, care-i problema ? (nu e vorba de mine, mie mi se pare ok)
Cumva cunosti tu atatea persoane incat faptul ca nu ai intalnit pe nimeni caruia sa nu ii placa masina X sa fie relevant ?

Nici nu am zis ca designul exclusivist e pe placul tuturor.
La fel cum nici designul mai conventional poate unora nu le place.


Faza cu posturile, no comment, sa inteleg ca `multe posturi` = automat doxa.

Data viitoare incearca sa citesti mai atent.

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

Vorba proverbului: <De gustibus et coloribus non disputandum>
E adevarat ca C4 are un design pe care ori il adori ori nu-ti place. Din cauza asta posesorii de C4 sunt incantati de masinile lor, unice ca design interior/exterior.

indie, daca iei Ceed poate ca unchiului tau ii va placea mai tare coreeana decat C4!!

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

Sincer el cam stramba din nas cand mi-am luat C4 si ma tot batea la cap sa imi iau Toyota. Eu bineinteles nici nu vroiam sa aud :D
Insa dupa ce a studiat pe strada Toyotele m-a felicitat pentru alegere.
Deci e inclinat catre chestii mai ciudate :)

Dar tot ce se poate cu cee`d.
Oricum, il intereseaza mai intai chestii gen siguranta,confort,dotari decat design.

Mie imi place asta, dar e fotoshop
http://evenements.caradisiac.com/salon- ... ceed_1.jpg

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Am citit suficient de atent. tu insa interpretezi cum iti convine.

1. Multe posturi nu inseamna automat doxa. Dar 2 sau 3 nu-ti dau dreptul sa ne tragi de maneca. Tine cont ca totusi esti pe un forum Ceed. Daca aduceai vorba de C4 pe un forum BMW ai fi vazut cum nici nu-l considerau a fi masina (la fel si cu Ceed). Apoi, n-am azut nici un argument valabil in favoarea lui C4. Astea cu stabilitatea, prestigiul marcii etc. sunt motive de bagare in seama. Nu stiu cati au tras de volan la 100 la ora, atat cu Ceed-ul cat si cu C4 ca sa emita verdicte. Veniti frate cu cifre cu valori, cu distributia maselor pe punti ai apoi mai discutam. Iar cu prestigiul sa ma scuzi, dar spuneai ca astepti sa vezi cum e cu service-ul la Kia. Pai crezi ca poate fi mai rau la prestigioasa marca Citroen?

2. N-am zis nicaieri ca nu exista oripilati de aspectul Ceed-ului. am zis doar ca n-am auzit eu asa ceva. Si nu trebuie sa cunosc mii de persoane. E suficient sa citesc review-uri in reviste, pe net si sa vad 1-2 emisiuni ca sa ma lamuresc. Adu-ti aminte de discutiile ce au precedat aparitia C4-ul coupe.

3. N-o mai da in vrajeli ca x sau y considera Ceed a fi perfect. Pur si simplu sunt niste reactii de raspuns la aberatiile unora cu C4.

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

1. Mi-ai cerut un argument unde C4 bate Cee`d. Poftim unul. Performantele dinamice. Retine, e doar un aspect n-am zis ca C4 e masina mai buna doar prin prisma acestui detaliu. Dar mi-ai cerut ceva si ti-am dat.

Sincer, da, cred ca poate fi mai rau serviceul la Kia decat la Citroen. Insa sper sa nu fie mai prost decat Porsche Romania.

2. Te lamuresti pentru tine din reviste, reviewuri,etc. Insa te asigur ca sigur exista in lumea asta oameni carora nu le place Cee`d. Ei, si ce?
Important e sa iti placa tie.

3. Mai omule, eu sustin ca o disputa `care e mai buna overall` e inutila, ci doar una pe `puncte` poate fi cat de cat (nici aia in totalitate) relevanta si tu ma acuzi ca va impun nustiuce si va trag de maneca?

Nu cred ca sunt eu cel necivilizat care da in cap altuia ca a indraznit sa spuna ceva.

Eu mi-am luat masina care imi place in banii pe care i-am avut si tu ai facut la fel.
Dar asta, pentru mine cel putin nu inseamna sa nu pot sa zic `Da domne`, la aspectul X masina ta sta mai bine decat a mea` cand e cazul.
Observ ca la tine acest lucru nu e posibil.

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Nu ti-am cerut tie nici un argument. Spuneam doar ca n-am vazut in posturile de pana acum nici un argument. Cu alte cuvinte leaga-te si de posesorii de C4 nu numai de cei cu Ceed.

Si unde ai observat tu ca am luat eu foc cand a zis cineva ca C4 sta mai bine la capitolul X? Iau foc doar cand aud ca e mai buna pentru ca asa vrea nu stiu cine.

Dar stii ce? fa-ne tu mai bine o analiza cum trebuie a masinilor in discutie ci vedem cine s-a hazardat in afirmatii. Caci altfel nu mai terminam niciodata.

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

Pentru initiatorul topicului: primele informatii despre rivalul de drept al C4 Coupe, a carui productie a inceput azi:

http://www.informatiiauto.ro/productia- ... d1800.html

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

Mersi, dar nu ma intereseaza coupeurile. Oricum, e interesanta.

MihaiM, afirmatii neargumentate au facut si posesorii de Ceed, asta daca totul la tine se reduce la un razboi posesori de Cee`d vs posesori de C4.

Uite un exemplu
mie nu mi se pare corecta orice comparatie cu cee'd. am luat-o am platit-o, cum poate sa vina cineva sa zica ca o masina din aceeasi clasa e mai buna?! mai ales cand este o generatie mai inainte - si nu ma refer direct la c4, ci la orice masina care nu este conceptie 2006, lansare 2007.
Nu vreau sa ma leg de nimeni, dar vad ca totul degenereaza intr-o disputa `ba a mea e mai mare`
Nu am vrut decat sa fac o mica corectie la mesajul din postul #2, referitor la niste minusuri ale lui C4 care nu sunt in totalitate adevarate and that`s all.

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Pt. .indie. --- Proasta masina daca se da 7 ani sau 150.000 ca la Ceed ( daca imparti la 7 = 21.428 Km/an)


"Fiecare unitate produs? la Zilina va primi o garan?ie de 7 ani sau 150000 de kilometri"


Afirmatia asta o gasesti in link-ul pus de SeKAh
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

Locked

Return to “Versus”