Kia Cee'D vs Citroen C4

Locked
MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Si daca iti arat testul tiparit il mananci la viitoarea intalnire clubkia.ro?

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

Nu ma intereseaza ce scrie pe foaie, incearca sa te gandesti si sa iti dai seama ca e imposibil dpdv fizic.

DragosKIA

Post by DragosKIA »

Inainte sa cumpar Ceed, era sa cumpar un 307 HDI s.h.
La testul de la Autovit, in loc de 110CP, iesea 80CP
Dupa verificari s-a gasit turbosuflanta defecta
S-a reparat turbo si scotea 107CP
Eroarea vitezometrului admisa este de 4%, valorile mai mari indicand eventuale defectiuni sau modificari ale trenului de rulare sau a indicatorului de la bord

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Ce e imposibil indie? Sa iasa pe dyno valoarea din talon? Uite si la DragosKia, diferenta de 3cp, dar probabil ca Peugeotul avea ceva km la bord.

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

Pe dyno se testeaza puterea la roata.
E imposibil fizic ca toata puterea motorului sa fie transmisa rotii.
Inseamna ca e un mecanism perfect dpdv fizic, unde nu exista pierdere prin frecare cu randament 100%, ceea ce evident nu se poate.
Fie au aproximat fie aveau sculele cu erori.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Nu e chiar asa ... inseamna doar ca unii producatori dau puterea la volanta si nu cea la roata. Cel putin, asa banuiesc ca ar putea fi situatia. Sincer sa fiu, insa, nu am idee daca ce legi sunt in sensul asta si ce standarde exista ...
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Post by asdfgh »

Stiu ca e putin probabil, dar v-ati gandit ca poate 80 aia indicati erau kW...ca daca e asa 80kW=110CP :twisted:
si tare imi e ca povestea a inceput de la un habarnist care nu a citit cum trebuie un indicator...
Motorul HDI de la pejo-citroen este prezent si pe focus, mazda3, mini, volvo.... este un motor excelent (excelent de condus, consum mic, iar functia overboost in face f competitiv in clasa lui)

topicul asta a scapat rauuu de sub control. :arrow:
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Decit sa faci afirmatii aiurea mai bine ai citi ce au scris ei pe forumul lor ca de acolo sint luate toate informatiile.
Iar de corectat daca era ceva de corectat ar fi corectat ei si nu te angajau pe tine ca avocat. :twisted:
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

alice13 wrote:
.indie. wrote: In fine, n-am renuntat la varianta Cee`d, dar mai astept sa vad cum se comporta serviceurile. Totusi nu cred ca a trecut nimeni de 10.000 km cu ea.
Eu am facut 12.500 km si n-are nici o problema, merge perfect.

@dre_andrei - 17.800 km
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

Neros
Posts: 15
Joined: 24 Oct 2007, 14:59
Auto:

Post by Neros »

Arnold12 wrote:Decit sa faci afirmatii aiurea mai bine ai citi ce au scris ei pe forumul lor ca de acolo sint luate toate informatiile.
Iar de corectat daca era ceva de corectat ar fi corectat ei si nu te angajau pe tine ca avocat. :twisted:
Asta ce te face pe tine? Procuror? :D

Mai bine ai face un calcul cate masini s-au dat si cati au probleme cu ele. Daca intrii pe clubc4.ro normal ca o sa gasesti si probleme, in cele mai multe cazuri probleme minore la care oamenii vor totusi rezolvare pentru ca vor ca masinile lor sa mearga perfect.
Si cand iei ca si reper pe cineva care in 40000km a schimbat 3 seturi de discuri de frana nu te gandesti ca poate respectivul are o problema cu condusul? Eu am trecut de 45000 si n-am schimbat nici macar placutele (nu ca ar fi vreo performanta dar asa e normal).

Singura problema reala care a aparut in mai multe cazuri a fost cea cu ambreiajul, problema care s-a rezolvat pana la urma in service, cu sau fara scandal ca deh, suntem romani.
Daca te intereseaza probleme reale, poti vedea de exemplu la Mercedes E-Classe - au fost serii intregi la care aleator se bloca pedala de frana sus, sau BMW 5er la care bubuie airbag-urile in mers (tot asa, anumite serii). Exemplele pot continua, dar iata ca la C4 nu exista probleme de genul asta.

Daca vrei sa vorbim de fiabilitate, salveaza forumul C4 acum si comparal cu forumul Cee'd peste 3 ani. Probabil o sa fie o masina fiabila, sper sa fie asa, cu cat e concurenta mai mare si mai sanatoasa, cu atat o sa luam noi masini mai ieftine si mai bune (sunt si eu satul de mitul masinii germane cu care in afara de 3000 de euro in plus la pret nu ofera niciun avantaj). Pana atunci, C4 ofera anumite avantaje, Cee'd ofera alte avantaje, ramane sa hotarasca fiecare ce i se potriveste mai bine, de preferat dupa ce testeaza toate variantele.

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Da, ma face procuror al unei cauze pierdute la voi pe forum deoarece pe noi nu ne intereseaza fantasticul, extraordinarul, perfectul mult rivnitul C4.

Pt toti cei interesati de Cee'd am sa postez parerea unanima a celor de pe forumul C4 pt ca cel care a scris despre Cee'd nu a fost combatut de nimeni.

@.indie. - Trimis: Mie Oct 24, 2007 2:38 pm


"Daca e cineva inregistrat pe clubkia (Bogdan?)
viewtopic.php?t=726
poate sa raspunda ca sunt niste mici dezinformari pe acolo la `Contre` la C4 si anume

Citat:
Contra C4:
- motor de genaratie veche cu un consum mare, performante mai slabe
- vopsea metalizata 205E (244E DDP)
- garantie muuuult mai mica
- radio CD fara mp3 si care se aude de kko
- tinuta de drum mai slaba(setare suspensie si directie)
- suspensie spate semi-independenta
- 3 usi -> ca ala cu 4 e urat in draci Smile


-Motorul poate o fi mai vechi, dar la performante e mai bun (ma refer la cel de 110 cai de pe C4 vs cel de 109 de pe Kia ca astea sunt echivalente)
La consum nu stiu, o fi posibil ca cel de pe C4 sa fie mai gurmand, are 1.6 totusi.
- Eu am primit gratis vopseaua metalizata
- Garantia intr-adevar e mai mica, insa acum depinde si de seriozitatea serviceurilor Kia ca momentan au probleme mari cu piesele si nici ei nu prea stiu preturile. Cu alta cuvinte degeaba ai 5 ani garantie daca esti constrans sa faci reparatiile intr-un service in bataie de joc. Deci e cu dus-intors treaba.
- Eu consider ca se aude decent sistemul audio de pe c4. Oricum maniacii il vor schimba instant, atat de pe ceed cat si de pe c4.
- Tinuta drum slaba ? HOHOHO. Nici nu stiti ce vorbiti!
-Suspensie spate - asa e, la C4 nu e independenta dar am vazut ca si cei de pe forumul kia se plang de aceleasi chestii: troncaneli peste denivelari so it`s the same thing.
- No comment la faza cu designul, e chestie de gust dar mai degraba cee`d e urat, nu c4 (chiar si cu 4 usi)

Deci din contrele lui c4 nu prea ramane nici una.

Acum nu uitati, nu am de ce sa arunc cu kko in cee`d, inca sunt interesat de una pt unchiul meu dar deocamdata seriozitatea (inexistenta aproape) a dealerilor ma tine departe de ei.
Si astept sa vad primele confruntari cu serviceul.

Niciodata insa pt mine nu as lua un ceed in fata unui c4.


PS: m-am uitat acum si nici macar motorul de 1.6 de pe KIA de 122 cai nu e mai bun la capitolul performante decat cel de 1.6 de la Citroen C4."


La aceste afirmatii am raspuns cu teste facute de reviste de specialitate in care C4 a iesit mereu in urma Cee'd-ului.

Pt mine acest topic e inchis.
:P :P :P
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

Neros
Posts: 15
Joined: 24 Oct 2007, 14:59
Auto:

Post by Neros »

Au postat si pe clubc4.ro posesori de Cee'd cu pareri destul de pertinente si nu au fost luati la misto sau trimisi la plimbare. Chiar si eu am postat acolo in favoarea Cee'd-ului la o anumita categorie de pret.

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

Dude, eu doar am combatut minusurile de care cineva zicea referitor la C4.

Pe viitor evita sa consideri revista autoexpress prea profesionista.
Parca ei erau cu testul intre o kia cee`d de 109 cai parca, un fiat bravo de 150 cai si un c4 de nu stiu cat automat si tot laudau performantele dinamice ale Fiat-ului, care avea un motor cu vreo 30 de cai mai mult ca restul si apoi notau cu 5 stele motorul asta.

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Post by asdfgh »

Plusurile si minusurile pe care le-am scris acolo sunt pe cat se poate de clare din punctul meu de vedere. Ideea era daca voi mai aveti si altele, nu sa iasa o discutie care face pipi mai departe, vorba cuiva...

Acum ca voi v-ati apucat sa combateti minusurile si sa ziceti ca C4 e mai bun hai sa aduc si eu argumente pt ce am scris:
- motor de 1.6 benzina - este indubitabil un motor vechi(cred ca este pe 206 de cand a aparut, deci 1998, dar e un motor cu 16v totusi). Motorul este ca si performante si consum in media clasei dar din punctul meu de vedere consuma mai mult decat cel de 1,4 de pe ceed, iar ca performante nu este suficient de departe(de apreciat cuplul mai mare si la turatie mai mica) - deci nu se justifica
- tinuta de drum - le-am condus pe ambele, spre deosebire de apostolii C4 care se dau zmeii pe aici, si pot sa fac o diferenta. C4 are o suspensie mai moale=confortabila si are jante de 16. Ceed are o suspensie mai tare=neconfortabila, intr-un fel si suspensia e ca si design-ul, dar in cazuti la limita, as prefera sa merg cu un ceed.
- radio cd + mp3 - pai aici e o diferenta notabila. Sistemul de sunet de pe C4 fara mp3 si partial cu comenzi pe volan :)) nu pot sa inteleg de ce exista comanda de next pt cd dar nu si comanda de previous. pe langa asta, cand prietenul meu cu C4 a fost la service si a zis ca nu se aud bine posturile de radio, raspunsul pe care l-a primit a fost...asa e la toate. =)) De auzit se aude ok, dar daca aveti curiozitatea sa mergeti cu un ceed, o sa vedeti si de ce zic eu ca e mai bun...
- vopseaua...poate unii au primit-o gratis, dar majoritatea o platesc...destul de scump chiar.
- despre fiabilitate, nu se poate vorbi inca mare lucru la ceed, dar la c4 se poate vorbi mult si bine....si se vorbeste pe forumul clubc4 destul si nu cred ca are rost sa continuam si aici...
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Despre receptia posturilor radio la Cee'd ... frati'miu ar avea destule reclamatii de facut in privinta asta. Si pe buna dreptate, am observat si eu (asta in oras, in afara am mers doar cu stick'ul)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Locked

Return to “Versus”