Kia Cee'D vs Citroen C4

Locked
Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Alte informatii interesante despre C4 extrase de pe forum.

dyno la c4 coupe 1.6i 110cp (zic ei)

@pesteimputit - a scris:

"Trimis: Vin Apr 27, 2007 2:28 am Titlul subiectului: dyno la c4 coupe 1.6i 110cp (zic ei)

--------------------------------------------------------------------------------

http://img407.imageshack.us/my.php?imag ... ditrq8.jpg

mai pe larg:
masina scoate de fabrica cu filtru 98 cp , fara filtru (sau cu admisia sport) 100cp.
Tras de motor atat de mult cat se poate (fara risc de detonatii) si cu benzina de 95 => 108 cp. AFRul era in pom, benzina ca la prosti (am si graficul de AFR pe undeva daca intereseaza pe careva). "

@PsH -
"Rado, am citit cam tot ce ai postat azi si mane chill ca aici nu suntem sa ne aprindem....Asta este 1 la mana.
2 la mana daca totusi ti-ai face timp sa citesti si tu forumul, stiu ca timpul este pretios, dar....ai gasi ca C4 are fix 98 CP (motor 1.6 16V).
Cauta si ai sa intelegi exact ce si cum.....nu mai stau acum sa explic! Timpul asta pretios...."

------------------------------------------------------------------------------------

@Doc -
"Cum comentezi tu un test facut la MT la 1.6HDi cu valori de 81CP stock???

Pe cine dam in judecata : dyno sau fabrica?"

"Eu cred ca tu nu ai inteles: testare pe dyno la MT 1.6HDi 110CP a dat fix 81CP."

@murphy -
"pai haideti sa facem toti teste si sa mergem la opc cu rezultatele"


===============================================

Aceste extrase ne arata cum C4 este vindut ca avind 110Cp dar el nu are decit 98Cp la benzina. La motorina pare a fi aceeasi situatie anormal.
Diferenta este enorma (dupa parerea mea).
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Nu te mai obosi Arnold. Am citit si eu acum de curiozitate pe forumul lor si in afara de "se pare" "mi se pare" "am impresia" "da senzatia" n-am gasinit nimic interesant.

Mi-a placut ce zicea un user acolo:

C4 vs Ceed = pasiune vs necesitate. Probabil daca a dat 2 mii de euro in plus ca sa aibe aceleasi probleme, vorba semnaturii cuiva de pe aici, crede ca a facut-o din pasiune. Eu cred ca nu era alta mai ieftina la vremea aia. Daca isi lua BMW atunci il credeam.

Sper sa nu se considere flame doar pt ca suntem "administrati" de un posesor C4 care nu si-ar lua Ceed in viata lui. :D

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Oricum nu stiu daca e normal sa te duci sa cumperi o masina (indiferent de marca ) cu motor de 1.6 HDi 110 CP si sa te trezesti ca ai defapt 81CP.
Sper sa nu fie o reugula general valabila la toti producatorii.

Dupa rodaj cred ca o sa ii fac un dyno sa ma linistesc. :P
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

N-am dat atentie acestui aspect dar ma gandesc ca daca ar avea 81Cp la aproape 1200 kile, n-ar mai avea valorile dinamice declarate: 194 si 10.4 pacra.

evilknievil
Posts: 89
Joined: 14 Aug 2007, 21:42
Auto:
Location: craiova

Post by evilknievil »

am intrat si eu pe clubul lor sa citesc sectiunea versus...ce am remarcat a fost limbajul de mahala in special al lisei daca imi aduc aminte bine si al altui user-ceva cu m(mituc).In afara de tot felul de apelative la adresa masinii(bondoaca,amalgam ordinar de piese si design europeano-asiatico-americano bullshit!!!!,precum si alte timpenii)nu am citit nimic care sa ma convinga de ''superioritatea''c4 fata de ceed!sper ca nu toti posesorii de c4 sa aiba acelasi limbaj si aceeasi ''educatie'' ca cei mentionati mai sus!sper ca ei sa nu fie etalonul celorlalti caci atunci sint dezgustat...le dai un link comparativ,ei zic sus si tare ca aia care au scris articolul sint dobitoci si asa o tin la nesfirsit...e ceva de genul ''lumina e aprinsa dar acolo sus nu e nimeni acasa''!nu stiu istoria automobilismului asa ca va pun o intrebare(pentru cei care stiu):citroen c4 a fost propusa sau a intrat in categoria masinilor ce au fost alese pentru a participa la ''the best car''ca si ceed?Caci sincer nu stiu...Sau toti astia de au votat ceed nu vad in ea decit o bondoaca,amalgam ordinar de piese si design europeano-asiatico-americano bullshit?Iar inainte sa ne atentzioneze pe noi ar fi bine ca ''adminul'' sa-i baneze pe ai lui caci mie mi se rupe...Eu tot intru :lol:

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Post by asdfgh »

Ufffff....am deschis cutia pandorei se pare:(
Rolul topicului era sa mai gasim ceva argumente, dar s-a transformat in altceva.

Intre timp unul din amicii mei a mai amanat momentul cand o sa achizitioneze o alta
masina, iar celalalt s-a convins dupa ce a browse-uit forumul de la citroen...

Eu unul am vorbit in cunostinta de cauza pt ca am condus c4 si evident ceed. C4-ul pe care l-am condus era unul hdi, iar cu unul pe benzina am mers doar in conditiile in care "stapanul" incerca sa ne arate ce poate masina. In mare Ok masina ce sa zic. Acum 1 an Citroenul C4 era best-buy, dar in conditiile de acum, un ceed 1.4 Lx base + optiunile de best + esp, jante, scaun reglabil lombar & pe inaltime, proiectoare si alte vreo cateva chestii...la aprox 13.300 DDP e de departe o optiune mai buna.
Optiunea s-a schimbat intre timp de la 1.6 la 1.4 cu mai multe optiuni pentru ca diferentele de performanta nu sunt relevante.

So, daca vreti sa va mai certati...spor la treaba! :twisted:
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Ete bre si Autobild Danemarca zice ca masina e buna in comparetie cu Peugeot 308 1.6L, Fiat Bravo 1.4L, VW Golf 1.6L, Toyota Auris 1.6L.

http://www.drive-test.ro/?a=det&art_id=687

:P :P :P
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

tcapote
Membru de Onoare
Posts: 259
Joined: 11 Jun 2007, 00:49
Auto:
Location: Bukarest

aria versus...

Post by tcapote »

@evilknievil:
mda... sa ne pastram in limite rezonabile... ca doar nu comparam decat masini... nu si calitatea user-ilor/comentariilor de pe un forum sau altul, nu? parca asta era titlul topicului... cee'd versus C4...

gogu
Moderator General
Posts: 439
Joined: 02 Jun 2007, 01:47
Auto:
Location: New York

Post by gogu »

Arnold12 wrote:Oricum nu stiu daca e normal sa te duci sa cumperi o masina (indiferent de marca ) cu motor de 1.6 HDi 110 CP si sa te trezesti ca ai defapt 81CP.
Sper sa nu fie o reugula general valabila la toti producatorii.

Dupa rodaj cred ca o sa ii fac un dyno sa ma linistesc. :P
asta cu diferenta de putere e oarecum normala - ca de fapt, datele furnizate de producatori reprezinta puterea motorului la volanta.

se mai pierd din cai putere datorita transmisiei si a echipamenteleor conexe (AC, turbo, etc) - si in total se poate ajunge la o pierdere de putere la roata fata de volanta de aproximativ 20%. nu mai stiu unde am citit asta - probabil pe carbibles.
LX 1.4 GSL OilBlue/Rainbow Blue cu varii optiuni
>>Poze cu masina mea<<
Image

Neros
Posts: 15
Joined: 24 Oct 2007, 14:59
Auto:

Post by Neros »

Eu n-am avut curiozitatea sa pun masina pe dyno, dar sincer nu cred ca puteam ajunge la 200km/h (197 pe bord, 200 pe gps) cu sub 100cp. Asta se intampla pe autostrada in Grecia cu 4 oameni in masina.

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Si loganu 90 CP merge cu 190.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

gogu
Moderator General
Posts: 439
Joined: 02 Jun 2007, 01:47
Auto:
Location: New York

Post by gogu »

in cadere libera :)

suntem offtopic, dar vreau neaparat sa verific cu un GPS eroarea vitezometrului.
LX 1.4 GSL OilBlue/Rainbow Blue cu varii optiuni
>>Poze cu masina mea<<
Image

Neros
Posts: 15
Joined: 24 Oct 2007, 14:59
Auto:

Post by Neros »

Corect, masoara eroarea vitezometrului, majoritatea arata cu 5-10% mai mult. Bineinteles, conteaza diametrul rotii.

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Si eu am fost la dyno la AutoVit si mi-a aratat 80Cp adica exact cat avea masina respectiva.

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

Imposibil.
Asta inseamna ca s-a inventat mecanismul cu randament 100%, motorul care nu se incalzeste in urma frecarilor si noi nu stim :)

Locked

Return to “Versus”