ceed vs Astra H - sfat achizitie

liviua12
Posts: 11
Joined: 28 May 2009, 15:09
Auto:

ceed vs Astra H - sfat achizitie

Post by liviua12 »

salut
am indraznit sa mi fac cont chiar dc n am kia:) dar as vrea niste pareri referitor la acest versus:

astra H 5usi 1,6 115 cai 13500 eur cu TVA - au niste promotii tocmai am trecut pe la dibas echipare NJOY


ceed 5 usi 122 cai - presupun ca stiti preturile

De la bun inceput n as vrea sa se puna accent pe gadgeturi gen usb, comenzi audio pe volan(nu ma deranjeaza sa apas pe un buton din bord:))... ci mai ales pe motorizare, consum, fiabilitate....(am de gand sa pastreaz 4-5 ani masina).

ca design..imi plac amandoua...nu cred ca va fi un factor decisiv in alegere

nu sunt la prima masina, ultima a fost un focus cu care am avut un ghinion monstru - mi a cazut pompa de injenctie pt motorina la 1 an dupa garantie - nu mai vreau sa aud de ford sau motorina:)

multumesc anticipat

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: ceed vs Astra H - sfat achizitie

Post by quelloo »

salut si bine ai venit in club. Avnd in vedere ca zici ca ai vrea sa tii masina 4-5 ani , cu kia daca ai probleme cu pompe si alte chestii stii ca sunt pe garantie si n-o sa ai de platit in plus :D. Nu stiu ce sa-ti spun de astra dar lumea e foarte multumita de ceed. Nu o sa ai probleme mari( doar un greiere doi acolo) , in rest daca este sa se intample ceva se rezolva pe garantie . bafta
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
marius01
Posts: 232
Joined: 02 Aug 2008, 22:10
Auto:
Location: craiova

Re: ceed vs Astra H - sfat achizitie

Post by marius01 »

Eu a si merge pe ceed :D
KIA Cee`d 1.4 BEST

Anka_83
Posts: 305
Joined: 17 Feb 2009, 12:03
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: ceed vs Astra H - sfat achizitie

Post by Anka_83 »

Eu zic sa postezi si pe forum la Opel ..(daca o fi asa ceva) sa vezi pareri :lol:
Cat despre sfat .. trebuie sa faci o comparatie stricta intre dotari , pret, garantie, costuri after sale etc ... lasand la o parte vechimea marcii si reputatia Opel .. ca nu are relevanta ..


Succes si sa o alegi pe cea mai buna :)

Aaa.. si cei care au postat pentru o varianta ..va rog sa aduceti si argumentele necesare ..ca sa se inteleaga clar ..de ce nu una ..si de ce cealalta .. pentru ca se poate lua in considerare ca o parere subiectiva dat fiind faptul ca suntem posesori de Cee'd .. :D
Pro_cee'dutz 1.4 GSL MT Best - Cassa White.. B 69 APP

Un zambet este o modalitate necostisitoare de a-ti schimba înfatisarea!Charles Gordy

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: ceed vs Astra H - sfat achizitie

Post by LeCCa »

e bine ca au scazut si ei preturile, desi pe site nu se vede :lol: dar sa zicem ca e 13500.
pai la 13500 e ceed 1.6 style, si ai in plus fata de enjoy cam asa, enumerand doar chestiile importante sa zicem:
ESP (ca sa nu mai zic de suspensii independente multilink pe spate), airbaguri cortina + 2 pt locuri spate, climatronic +refrigerare torpedou + senzor de calitate al aerului, tapiterie mixta piele, cheie pliabila cu telecomanda, computer de bord! (...), proiectoare ceata, jante aliaj pe 16.... si alte nimicuri gen usb, volan piele bla bla :lol:

am la fima astre 1.6 si pot spune din experienta ca nu se compara la stabilitate, opelul fugind de cur mult mai repede decat kia, desi la tinuta de drum nu este o mare diferenta. macar de ar fii avut ESP sa compenseze in rest, ca motorizari, sunt cam la fel, 1.6 de pe astra are cuplu mai jos dar cvvt-ul 1.6 de kia are si 7 cai in plus deci compenseaza. ca si confort sunt cam la fel, la ceed ai spatiu mai mare la picioare. in rest, succes la alegere, dar sincer, dc ai renunta la atatea dotari, aspect interior mult mai frumos la ceed, stabilitate si siguranta in schimbul unei astre care nu-ti ofera nici o performanta in plus? ca sa nu mai spun de siguranta garantiei la ceed...

http://www.kia-bucuresti.ro/ro/showroom ... dModel=188 13679
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

Bogdan
Posts: 414
Joined: 04 May 2007, 16:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ceed vs Astra H - sfat achizitie

Post by Bogdan »

Opel are o politica destul de misto de discounturi..
Eu stii ce as lua..un 1.6 Enjoy, easytronic, cu siguranta il scoti la 13500-14000.

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: ceed vs Astra H - sfat achizitie

Post by djniki4 »

Astra e o masina la sfarsit de cariera(apare noul asta in curand), la exterior arata binisor, interiorul e invechit, e o masina destul de veche. Am mers cu asta h si pot spune ca la spatiu interior sta mai prost ca ceed-ul, iarasi portbagajul e mai mic. Nu ai suspensie independenta spate(ca la ceed), sistemul audio e jalnic(nu ai nici USB). Plus ca garantia de la ceed e imensa, 5 ani din bara in bara , 7 ani cutie si motor si 10 la caroserie . Eu unul nu as lua astra, bafta

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: ceed vs Astra H - sfat achizitie

Post by LeCCa »

Bogdan wrote:Opel are o politica destul de misto de discounturi..
Eu stii ce as lua..un 1.6 Enjoy, easytronic, cu siguranta il scoti la 13500-14000.
si sa se bucure in liniste de aerul conditionat manual si cd playerul antic, oricum nu ii mai trebuie nimic nu? :lol: si sa se faca matematician calculand consumul din plin in plin ca doar stim ca un computer de bord e o fitza... :lol:
nu ma injurati, doar stiti ca vreau sa imi dau proceedul ca sa iau GTC'ul lui razvan oltu, dar sa iei un astra njoy in locul unui ceed style e o ... [-X :P
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

liviua12
Posts: 11
Joined: 28 May 2009, 15:09
Auto:

Re: ceed vs Astra H - sfat achizitie

Post by liviua12 »

pls relax
n am vrut sa declansez reactii atat de puternice

acu n am timp dar diseara am sa revin cu un post privind preturile si dotarile comparative

am sa le scriu in clar si pe alea ca sa fie scrise - sa vb pe ceva concret multam

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: ceed vs Astra H - sfat achizitie

Post by LeCCa »

well pe site pretul oficial pt njoy (dotarile se stiu) e de 15.500 cu tva inclus, daca au redus la 13.500 e bine, data fiind criza. dar tot sunt in minus de vreo 1500 de euro ca dotari....
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

liviua12
Posts: 11
Joined: 28 May 2009, 15:09
Auto:

Re: ceed vs Astra H - sfat achizitie

Post by liviua12 »

preturile la astra

scrie si sus de discounturi, sper sa nu fi vorbit dealerul prostii

http://opeldibas.ro/pdf/astra5usi.pdf


repet, am sa revin cu 2 configuratii pentru versus ca sa vb de un sfat concret

multam

Bogdan
Posts: 414
Joined: 04 May 2007, 16:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ceed vs Astra H - sfat achizitie

Post by Bogdan »

LeCCa wrote:
Bogdan wrote:Opel are o politica destul de misto de discounturi..
Eu stii ce as lua..un 1.6 Enjoy, easytronic, cu siguranta il scoti la 13500-14000.
si sa se bucure in liniste de aerul conditionat manual si cd playerul antic, oricum nu ii mai trebuie nimic nu? :lol: si sa se faca matematician calculand consumul din plin in plin ca doar stim ca un computer de bord e o fitza... :lol:
nu ma injurati, doar stiti ca vreau sa imi dau proceedul ca sa iau GTC'ul lui razvan oltu, dar sa iei un astra njoy in locul unui ceed style e o ... [-X :P
Pai nu stiu ce tot zici tu acolo dar, in 13200 EUR, in iarna am luat asa:
Opel Astra GTC cu motorul de 90CP ce-i drept, easytronic(misto cutia), ESP, MP3, Computer de bord, pilot automat, 6 airbag, deci cam tot ce trebuie pe ea, atat ca are AC Manual.

La fel era in discutie si un ProCeed, insa cu pretul asta clar Astra a fost alegerea, pentru ca acei cai in plus la Ceed nu ar fi facut diferenta la ce se vrea de la masina asta...

PS: Am ramas foarte uimit de consumul acestei masini, datorat in mare parte cutiei. 8.5l/100km la o viteza medie de 28km/h mers 90% in oras(Constanta ce-i drept insa dimineata si seara e cam ca la Bucuresti de aglomerat datorita semafoarelor minune)
PS2: acu o luna jumate si-a mai luat cineva o configuratie asemanatoare in cu motorul de 1.6 si a dat 13600 sau ceva de genul, si are si clima. Nu stiu insa daca are ESP!

@liviua12..masina a fost luata de la GTT si s-a negociat destul de mult..

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: ceed vs Astra H - sfat achizitie

Post by LeCCa »

pai ce zic, e vorba de motoare de 1.6, probabil pentru ca omul nu vrea o masina pe care sa o claxoneze din spate matizurile.... :-"
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

liviua12
Posts: 11
Joined: 28 May 2009, 15:09
Auto:

Re: ceed vs Astra H - sfat achizitie

Post by liviua12 »

M am intors cu preturile pentru versus dupa un telefon la dealer:
Deci am de ales intre aceste 2 masini(regret ca nu am inceput asa postul...):

1)ceed 1,6 gsl STYLE(stiti dotarile)

TOTAL 13700 ...sau 13689 parca



2)astra 1,6 njoy
13450
cu urmatoarete dotari optionale:

Enjoy Plus pack (pachet lumini interioare, volan in piele, comenzile sistemului audio cd30mp3 -7 incinte acustice pe volan, climatizare electronica, scaunul soferului reglabil in 6 moduri si cu suport lombar, bandouri in culoarea caroseriei, cotiera centrala pt saunul soferului) - 590 eur

Nu mai pun ESP - cam scump depasesc bugetul

TOTAL 14040


Concret, diferenta de aprox 350 eur ; astra n are ESP in rest dotarile sunt aproximativ similare cu plusuri si minusuri nesemnificative din punctul meu de vedere

dox
Posts: 286
Joined: 23 Jul 2008, 10:37
Auto: Kia Cee'd 1.4 gsl
Location: Bucuresti

Re: ceed vs Astra H - sfat achizitie

Post by dox »

Nu stiu cum e la Opel, insa la Kia te mananca astia cu preturile lor in service. Ca idee, citeam pe aici ca o antena la cee'd ajunge pe la 130 lei.
ODO: 100000km din 06.2008

Locked

Return to “Versus”