kia c'eed sw1.6 d 122cp vs fiat linea t-jet120cp -cuplu....

Locked
nimbus777
Posts: 1
Joined: 11 Sep 2008, 21:53
Auto:

kia c'eed sw1.6 d 122cp vs fiat linea t-jet120cp -cuplu....

Post by nimbus777 »

salut!am si eu o nelamurire..c inseamna cuplu maxim?...mai exact am obs la kia c'eed sw1.6 d 122cp ca are cuplul maxim d 154Nm...iar un fiat linea t-jet120cp are 206Nm.Inseamna k motorul fiatului dezvolta mai multa putere?Compar aceste 2 masini pt k as dori sa imi cumpar una dintre ele.Multumesc pt ajutor.

ciprian75

Re: Cuplu maxim..

Post by ciprian75 »

cuplu=putere
La Linea insa se obtine cu ajutorul unei turbine(motrul de 120cp t-jet)
La Ceed e motor normal aspirat.
Am inteles totusi ca T-jetul de la fiat de 120 "papa" multicel, verifica si forumul Fiat.

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Re: Cuplu maxim..

Post by mr_wizard »

Cuplu NU inseamna putere.
Reprezinta forta de tractiune a unui motor. Cuplul motor se masoara in newton-metri si reprezinta forta pe care o exercita pistonul pe arborele cotit. La motoarele diesel, cuplul este mai mare datorita pistoanelor mai lungi, ca sa zic asa. De aici si turatii mai joase.
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

RazvanO
Posts: 67
Joined: 01 Sep 2008, 15:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cuplu maxim..

Post by RazvanO »

E valabil la orice turbinar, chit ca e diesel sau benzina. La benzina turbo plaja de cuplu maxim este chiar mai mare ca la disel din cauza ca benzinarele au o plaja totala de turatii mai mare.
Una peste alta un turbo benzina este mai gurmand decat un benzinar aspirat. Si in acest caz fiatul este gurmand bine.
Masinuta sorei aici -> ProCeed 1.4 City so so SO_RED still to be pimped :)
DE VANZARE (Super Oferta) GTC pimped by IRMSCHER - detalii aici: viewtopic.php?f=50&t=5925
Respecta partenerii de trafic!

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cuplu maxim..

Post by SeKAh »

nimbus777, sunt multe de spus (pagini intregi).

Deschide linkul de mai jos, pentru niste notiuni de baza:
http://tuning.3x.ro/calculator.htm

ciprianeagu
Posts: 394
Joined: 31 May 2008, 23:28
Auto:
Location: Pitesti

Re: Cuplu maxim..

Post by ciprianeagu »

Mai simplu explicat: cuplu inseamna cat de rau te baga-n scaun la demaraj, sau in mers cand ii dai talpa...
Pro_Cee'd 1,4 Dakar Yellow

radu1006
Posts: 22
Joined: 18 Jul 2008, 09:21
Auto:

Re: Cuplu maxim..

Post by radu1006 »

O sa dau un copy/paste de pe alt forum :D

Cuplul reprezinta capacitatea unui motor de a trece de la un regim mai jos la altul mai inalt, capacitatea de a depasi anumite inertii in maxim de randament, sau chiar posibilitatea de a-si pastra regimul constant la sarcini variate.

-cuplu, forta aplicata unei parghii
-calul putere, lucru mecanic efectuat intr-o durata de timp

...sau, mai plastic (pe intelesul tuturor, lasand la o parte orice teorie din inginerie): dak motorul ar fi un elastic, cuplul ar insemna cat de repede se intinde, iar puterea ar insemna cat de lung e intins la maximum.
Pro_Cee'd 1.4 GSL So Red

Locked

Return to “Versus”