Kia Ceed versus compacte europene

Locked
Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Kia Ceed versus compacte europene

Post by Sfinxul »

In urma modificarilor de pret aparute, am incercat sa vad daca Ceed mai merita luata in calcul. In link-ul atasat gasiti un fisier in excel unde am pus cele 4 variante Ceed de 1,4 si o comparatie intre Ceed LX (+ optiunile care ma interesau pe mine) si Renault Megane. Concluzia, inca mai e o masina care poate fi luata in calcul chiar daca nu mai e la fel de atractiva ca pret. Ramane in continuare avantajul garantiei care nu o mai gasesti la nici un competitor.
http://www.wikiupload.com/download_page.php?id=152770

Pentru a ne face o imagine de ansamblu asupra competitorilor, rog pe cei care cunosc alte marci (Golf V, Opel Astra, Citroen C4, etc.) sa completeze in acelasi fisier si ulterior sa-l posteze.

bMe
Posts: 24
Joined: 22 May 2007, 18:43
Auto:
Location: TM/AR

Post by bMe »

foarte bun fisierul.
am incercat si eu o comparatie asemanatoare, dar nu atit de detaliata, pentru a-mi sustine decizia de a lua o masina noua. Am comparat doar elemetele ce stiam ca le vreau la o masina: AC/clima, geamuri electrice (ce-am mai muscat-o la asta), etc. Eu am avut in calcul si masini second, oferte concrete valabile la momentul respectiv.
In plus am "masurat" si reputatia si eventualul pret de revinzare la 3 ani. la asta am dat cu presupusul pt cee'd 1.4 Base GSL.
Megan Sedan a fost prima mea optiune pt o masina noua. Problemele masinii, despre care doar am auzit ca le are si nu am gasit pe nimeni sa ma convinga ca e altfel, m-au facut sa renunt la acest model. Dar eu tot cred Megan Sedan arata minunat.
din pacate nu am cu ce sa imbunatatesc fisierul :cry:

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

bMe, ar fi interesant de vazut cum ai "masurat" si reputatia si eventualul pret de revinzare la 3 ani atat pentru Ceed cat si pentru Megane.

Pentru revizii la Ceed, vezi ca e postat pe aici pe forum un fisier in care sunt unele estimari cu privire la costurile de intretinere (preturile nu sunt finale din cate am inteles).

Interesant se anunta Chevrolet Laceti HB diesel . Am vazut o reclama la TV in care anuntau 5 ani garantie. Nu am vazut inca oferta de pret si ce dotari are.

bMe
Posts: 24
Joined: 22 May 2007, 18:43
Auto:
Location: TM/AR

Post by bMe »

"masuratul" a fost mai mult o incercare de a ordona in fisier impresii despre masina, deci total subiectiva miscarea. cu pretul de revinzare parca a fost mai usor. La autovit.ro au statistica de pret.
Totul a fost un pic fuzzy si alegerea finala stiu acum sigur ca am facut-o cu inima, nu cu mintea. Trebuia sa extind comparatia si la alte modele si marci daca faceam alegerea cu mintea.
Pe alta linie de idei eu am fost placut impresionat de interiorul din Chev Aveo, Full option.

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Si are un pret acceptabil pentru o masina cu climatizare automata, jante aliaj, etc.

Pacat de renumele de masina nesigura.

PS: ca o observatie, rotile mi se par incredibil de mici pentru a masina destul de maricica.

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

psystem wrote:Si are un pret acceptabil pentru o masina cu climatizare automata, jante aliaj, etc.
Pacat de renumele de masina nesigura.
PS: ca o observatie, rotile mi se par incredibil de mici pentru a masina destul de maricica.
Pretul mic se datoreaza imaginii pe care o are, de masina nesigura. Am vazut filmul de la testele euroncap si pot spune ca e rau de tot pentru ocupantii locurilor din fata. Plafonul se deformeaza spre interior exact in dreptul soferului. Sanse mici sa scape fara lovituri la cap in cazul unui impact mai puternic.

In schimb, interiorul mi se pare reusit. Roti, cred ca poti comanda si cu diametru mai mare.

Ar mai fi si fiabilitatea motoarelor (din auzite) care se pare ca lasa de dorit.

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Post by tipitip »

Despre ce film vorbe?ti, mai exact despre ce teste euroncap :shock: ? S-a testat cee'd-ul?
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Citeste si tu toata discutia. Era vorba de Aveo, nu de Cee'd ;)

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Post by tipitip »

A?a da!
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

gcitron
Posts: 40
Joined: 05 Jun 2007, 14:05
Auto: Ceed HB 2008
Location: Suceava
Contact:

Post by gcitron »

Bun fisier, m-a scutit de multa munca. De la Cee'd imi cam luasem gandul si de-acum nu ma mai gandesc nici la Megane.
Ramane sa evaluez C4, chiar daca ies ceva mai scump. Am facut un drive-test si mi-a placut foarte mult cum se misca. Interiorul e clar mai inghesuit, dar "miroase" a masina de calitate.

P.S. De retinut ca la Megane Sedan mi-au dat discount 2000 Euro DDP la prima strigare. Cei de la Citroen au fost mai "modesti", 1100... dar probabil ca se mai negociaza. La Ford (ca ma gandeam si la un Focus) m-au luat de la intrare cu "evaluati piata sau vreti sa achizitioniati?" si mi s-a pus pata, i-am ras de pe lista.
Last edited by gcitron on 05 Jun 2007, 14:26, edited 1 time in total.
Cee'd 1.6 GSL AT+ESP+etc - Pewter Beige

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

tipitip wrote:Despre ce film vorbe?ti, mai exact despre ce teste euroncap :shock: ? S-a testat cee'd-ul?
Era in discutie Chevy Aveo. Despre el spuneam ca in urma testelor a iesit varza. Ceed-ul nu stiu sa fi fost testat.
Sorry pentru confuzia creata.

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

In link-ul de mai jos gasiti un clasament cu o serie de masini care se incadreaza destul de bine pentru un versus cu Ceed.
http://www.stiriauto.ro/articol/2119/Ce ... u-Romania/
Desi titlul articolului este "Cele mai bune masini de pana in 15.000 euro pentru Romania" am vazut ca au mai depasit pragul de 15K.
Eu, am oarecare retineri in a le declara cele mai bune (cel putin pe o parte din ele).
Din clasament in primul rand as scoate Accentul. Am citit suficient de multe despre el si nu-l pot accepta pe pozitia pe care l-au clasat cei de la www.StiriAuto.ro. Din punctul meu de vedere, nu ar trebui sa fie in clasament datorita problemelor tehnice majore pe care le are dar, se pare ca acest aspect nu i-a interesat cand au scris articolul. In locul lui l-as fi pus pe RIO.
Nu stiu cat de bine se pozitioneaza Chevrolet Lacetti. Nu am reusit sa citesc prea multe despre el. Preturile insa, din ce am vazut pe site-ul lor, par sa fie ceva mai bune decat cele de la Kia Ceed.

Astept comentariile si parerile voastre.

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

Citroen C4 Champion la 13599 euro DDP pentru varianta cu 3 usi. Detalii despre echipare gasiti pe site-ul oficial. http://www.citroen.ro/promotionC4Champion.php

Dar as zice ca acest topic se potriveste mai bine la versus unde gasesti deja o comparatie intre Ceed si Megane. In curand o s-o completez si cu Chevy Lacetti.

Sylver
Posts: 127
Joined: 20 May 2007, 01:43
Auto:

Post by Sylver »

Un post de al meu de acum cateva zile:

KIA Ceed: plecand de la LX + punand optionalele care le avea Base ajungi la o suma de ~850 euro in plus, cu TVA. Asta inseamna ~12.8k. Dar nu ai jante, proiectoare, consola etc. Nu mai merita, e o marca destul de anonima in Europa, modelul e nou, nu e testat, nu se stie fiabilitatea, nu se stiu preturile la revizii, adevarate, nu se stiu exact nici cum se fac acestea....mai pe scurt un risc de 12.800 euro. Hai sa fim seriosi...ok Base venea dotata bine, si optionale multe. Ok puteam LIMITA din optiuni, mentinand doar vreo 5 care erau cele importante. Si sincer.. masina in 2007 fara Ac standard? Tare nu? Plus ca pe LX nu poti pune Clima nici daca vrei (?!?!).


VW Golf -> 1.4: 13.7k + vopsea metalizata (de obicei se cam acorda discount cam de 375-500 Euro la masina de la dealer: stiu 3 persoane care si-au luat, toate au primit discount). Masina e echipata trend, are clima nu Ac manual, are ASR, bare de protectie. Luminile pt citit, cheia cu imob electronic, scaun sofer cu reglare pe inaltime, torpedou cu racire, si geamuri electrice spate si fata...toate astea sunt in standard. La Ceed sunt ca optionale. Faceti un calcul mic sa vedeti ca Ceed 1.4 cu aceleasi dotari e mai scumpa decat Golful (?!?!) (presupunand un discount). Si Golful are in spate 31 ani de istorie si mergi la sigur. Nu, nu e vorba ca e masina nemteasca, dar in ciuda unor probleme izolate, masina e fiabila.
A si uitasem are fi filtrul polen in standard, Ceed parca nu are (nu sunt sigur si nu mai dau search acum:D)


Opel Astra enjoy 1.4: 13,6k Euro, dotari de serie: climatizare electronic?, ABS, airbag-uri ?ofer ?i pasager, airbag-uri laterale, radio CD30 cu CD player, comenzi sistem audio pe volan, geamuri electrice fa??, ?nchidere centralizat? cu telecomand?, cheie de contact pliabil?, oglinzi electrice ?i ?nc?lzite ?n culoarea caroseriei, volan ?mbr?cat ?n piele, volan reglabil pe ?n?l?ime ?i ad?ncime, pachet lumini, scaun ?ofer reglabil pe ?n?l?ime, cotiera central? fa?? (cu excep?ia GTC), l?mpi duale de citire fa?? ?i spate (cu excep?ia GTC) ?i bandouri de protec?ie lateral? ?n culoarea caroseriei. Pre?ul include reducerea de 1.250 Euro ?i valoarea pachetului promo?ional Enjoy. Ofert? valabil? p?n? la 30 iunie 2007.



Peugeot 307: 1.4 Este la Oferta: 13,3k + vopsea metalizata. Are Ac manual, mai putine airbag-uri decat Ceed. Insa ar oglinzi incalzite in standard. Si normal posibilitatea de a-ti pune jante de pilda.



Fiat Bravo 1.4: apare in iunie in RO, am avut o convorbire cu auto italia si au zis ca vor incerca sa ii faca o configuratie buna pt tara noastra, undeva pe la 12500 Euro, cu AC si altele..si normal cu optionale. Ramane de vazut daca se vor tine de cuvant.


Renault Megane 1.4: 12100 Euro, m-am interesat. Dotarile cred ca le stiu cam toti.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Sfinxul, ai dreptate. Stiam de topicul deschis de tine ... dar il cautam in aria Cee'd, nu m'am gandit sa caut si mai jos. De aceea am si deschis topcicul asta :D
Cred totusi ca o sa fac in asa fel incat sa ramana unul singur, dar asta maine

Locked

Return to “Versus”