Kia Ceed versus compacte europene

Locked
geodad
Posts: 53
Joined: 15 May 2007, 14:25
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by geodad »

andrei0241 wrote:La banii aia puteai merge pe Cee'd Classic, caruia ii adaugai climatronic si cheia pliabila si aveai dotari similare cu Astra, mai putin volan imbracat in piele si bandouri laterale si tempomat. In plus ar fi EBD'ul, discurile pe spate, airbag'uri cortina, dispozitivul USB si pretul optionalelor mai mic. Si, pentru cine conteaza, garantia ...

La Astra este termen de asteptare? Sau au pe stoc?
In afara de tempomat, mai sunt cateva optionale pe care nu le-ar avea Ceed si in plus, Ceed nu a fost testata de nimeni plus ca este realiat de o firma cu un trecut nu prea stralucit. USB-ul nu ma intereseaza chiar deloc, iar ebd-ul se poate pune, dar cred ca are deja, nu stiu sigur. Oricum amandoua fiind la acelasi pret, as alege fara probleme brand-ul Opel. Daca Kia vroia sa intre pe piata trebuia sa scoata un pret mult mai mic la aceleasi dotari. Din pacate a dato in bara de cand a interzis adaugarea optionalelor la versiunea BASE. Just my 2 cents
Ai un site ? Promoveaza-l gratuit: http://www.promovare-site.ro

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Si cum e pana la urma ... ai vb la dealer si ai obtinut pretul asta sau mai poti scadea cumva? Exista perioada de asteptare sau configuratia asta o au pe stoc?

Mie motorul de 1.4 90CP mi se pare slab totusi pentru caroseria aia. Ai facut drive'test cu acea motorizare?
Last edited by andrei0241 on 21 Jun 2007, 12:36, edited 1 time in total.
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

Geodad;
Am mai spus lucrurile astea si cer scuze ca ma repet:
Vad ca nu-ti place marca KIA...daca iti place mai mult cumpara Opel Astra si gata! sunt banii tai pana la urma...si treci pe forumul marcii respective.
eu mi-am luat kia ceed cu 12000E fiindca nu aveam 16800E pentru Golf cu dotarile pe care le vroiam. Oricum opel nu mi-as lua fiindca nu-mi place marca (opinie personala). Mai ales daca se apropie de Golf ca pret.

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

SeKAh, atata timp cat mesajele lui Geodad nu reprezinta un atac la adresa membrilor clubului sau nu posteaza in topicuri doar pentru a face atmosfera si a induce in eroare, nu vad de ce nu ar putea ramane si pe acest forum. In plus, consider ca sunt bine venite informatiile pe care le-ar putea furniza pe topicul de versus, pentru comparatii cu Ceedu'.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

geodad
Posts: 53
Joined: 15 May 2007, 14:25
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by geodad »

SeKAh wrote:Geodad;
Am mai spus lucrurile astea si cer scuze ca ma repet:
Vad ca nu-ti place marca KIA...daca iti place mai mult cumpara Opel Astra si gata! sunt banii tai pana la urma...si treci pe forumul marcii respective.
eu mi-am luat kia ceed cu 12000E fiindca nu aveam 16800E pentru Golf cu dotarile pe care le vroiam. Oricum opel nu mi-as lua fiindca nu-mi place marca (opinie personala). Mai ales daca se apropie de Golf ca pret.
Hei. Nu am spus ca nu imi place KIA asa cum faci tu cu brandul Opel. Ideea este ca aceasta masina (Kia Ceed) nu a fost testata si deci nu se poate pune problema unei fiabilitati garantate. In plus, nu sunt de acord ca tu ti-ai luat Kia Ceed la 12000 E cu aceleasi dotari ale unui Golf de 16800E. Cred ca ar fi bine sa recalculezi ofertele si ai sa vezi ca diferenta nu e asa de mare la bani, iar marcile Opel sau Volkswagen sunt consacrate ca fiind marci care scot masini serioase, a se vedea fiabile. Nu am nimic impotriva masinii Kia Ceed doar ca expuneam variantele alternative fiind ON TOPIC. Nu te obliga nimeni sa citesti acest topic sa stii ...
Ai un site ? Promoveaza-l gratuit: http://www.promovare-site.ro

geodad
Posts: 53
Joined: 15 May 2007, 14:25
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by geodad »

andrei0241 wrote:Si cum e pana la urma ... ai vb la dealer si ai obtinut pretul asta sau mai poti scadea cumva? Exista perioada de asteptare sau configuratia asta o au pe stoc?

Mie motorul de 1.4 90CP mi se pare slab totusi pentru caroseria aia. Ai facut drive'test cu acea motorizare?
Pretul este cel discutat la dealer si nu se mai poate negocia. Perioada de asteptare este de maxim 8 saptamani. Dar in general vin mult mai repede din cate a zis dealerul.
Ai un site ? Promoveaza-l gratuit: http://www.promovare-site.ro

geodad
Posts: 53
Joined: 15 May 2007, 14:25
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by geodad »

andrei0241 wrote: Mie motorul de 1.4 90CP mi se pare slab totusi pentru caroseria aia. Ai facut drive'test cu acea motorizare?
Greutatea este aceeasi, chiar un pic mai mica la Opel Astra in comparatie cu Kia Ceed.
Ai un site ? Promoveaza-l gratuit: http://www.promovare-site.ro

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

Sfinxul; am spus sa treaca pe celalat forum in sensul ca acolo afla mult mai multe informatii despre Astra chiar de la posesori. Daca impresia ta este ca l-am atacat imi cer scuze-nu mai intru in discutie.
Geodad: 1. <<trecutul nu prea fericit>> al Kia. Si Opel are istoria fiabilitatii de alta data.
2. Nici eu nu am spus nimic negativ de Astra, ma repet, faci ce vrei cu banii tai si poti sa-ti iei orice vrei indiferent de ce spune X sau Y.
3. Am calculat f. bine preturile inainte sa dau comanda.
4. Da, recunosc, nu-mi place Opel din motive pe care nu are rost sa le spun, dar nu am spus sa NU cumperi aceasta masina.
5. Incearca si comparatia dinamica Ceed-Astra (daca evident le-ai condus pe amandoua)

Succes si hotarare usoara!

geodad
Posts: 53
Joined: 15 May 2007, 14:25
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by geodad »

SeKAh wrote: 3. Am calculat f. bine preturile inainte sa dau comanda.
Golful se poate lua in jurul a 14.500 Euro cu clima bi-zona si alte optionale. Vezi celelalte posturi.
4. Da, recunosc, nu-mi place Opel din motive pe care nu are rost sa le spun
Asta este problema ta si nu cred ca are vreo relevanta
5. Incearca si comparatia dinamica Ceed-Astra (daca evident le-ai condus pe amandoua)
Am incercat amandoua masinile si lasand la o parte tinuta de drum a Opelului, chiar se infige mai bine. Sunt motoare diferite sa stii ...

Succes si hotarare usoara!
Multumesc.
Ai un site ? Promoveaza-l gratuit: http://www.promovare-site.ro

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Chiar sunt curios cum se va comporta Cee'd cu motorizarea de 1.4. Ma repet, la Astra mi s'a parut ca motorizarea de 1.6 105CP ar fi minim pentru a totusi niste reprize satisfacatoare ...
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

geodad
Posts: 53
Joined: 15 May 2007, 14:25
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by geodad »

andrei0241 wrote:Chiar sunt curios cum se va comporta Cee'd cu motorizarea de 1.4. Ma repet, la Astra mi s'a parut ca motorizarea de 1.6 105CP ar fi minim pentru a totusi niste reprize satisfacatoare ...
Eu am testat motorizarea de 1.4 la Ceed si pot sa spun ca daca nu o duci in 4 mii de ture in oras, nu vei fi multumit de modul cum "se infige". Asta e normal pentru motoarele de 1.4 pe masini de 1.2 tone. Daca mai dai drumul si la AC ... atunci e alta poveste ... merge si mai greu.
Ai un site ? Promoveaza-l gratuit: http://www.promovare-site.ro

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Si eu am testat opelul astra si cu parere de rau pt o marca asa renumita versiunea de 1.4 e o MARE rusine. Pt mersul in oras e de tot rasul, ca sa pleci de pe loc si sa nu incurci circulatia trebuie sa ajungi in viteza 1 la 2800~3000 ture.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Da, da faza e ca eu la Astra H 1.6 105CP schimbat in jur de 4000rpm urmatoarea treapta ... si tot nu parea sa aiba cati CP erau dati in fisa tehnica :)
Din cate vad, puterea si cuplul sunt la cam aceleasi valori si aceleasi turatii si la Cee'd la o diferenta mica de greutate, deci teoretic ar trebui sa aiba cam acelasi comportament dinamic
Eh ... inca vreo luna si o sa pot face comparatia :)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Pt senzatii recomand un ceed 1.6 HP 115 resoftat .

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

eu unul am un oltcit special cu 34 de cai din doi cilindri la 835 de kile de masina. orice va face motorul de 1.4 cu 109 cai si 137 Nm de cuplu cu o masina de 1300 de kile mi se va parea ca se infige :).
cam tot ce-a contat pentru mine a fost confort si pret. pretul e absolut, confortul relativ. pozitia la volan si vizibilitatea nu mi-au placut la astra si renault. m-am suit in mod repetat in ele si cu scaun reglabil si fara. asa ca iata ca-mi iau cee'd.

Locked

Return to “Versus”