Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by SeKAh »

Mai baietas; esti sigur ca detii un Kia Ceed? :lol:
Am atasat devizul de revizie si factura de achizitie a masinii personale. Daca in seara asta nu atasezi cele doua documente ale Ceed-ului pe care chipurile il detii, maine te voi acuza ca esti un mare mincinos. :wink:
Devizul masinii personale (am eliminat nume si adresa din poze)
Image
Image
Factura de achizitie a masinii personale
Image
Image

Iti garantez ca dureaza maxim 10 minute, elimini niste suspiciuni + ca acest sit este unul cu oameni seriosi, adevarati posesori de KIA, si nu mincinosi notorii! :wink:

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by Ogy »

Avand in vedere "probabil merge sora mai incet cu el .. oricum eu am un consum mai mare" el nici macar nu o detine ...ci poate doar sora...
Omule du-te pe clubul aveo si lasa-ne. Daca chiar vroiai sa raspunzi la ceva, puteai sa raspunzi la posturile mele (alea cu plusuri si minusuri ca asta inseamna un versus sa le compari)
La liniute stai linistit, daca ai aveo sau cee'd, nu ai luat-o pentru treaba asta, desi cee'd se descurca destul de bine si la acest aspect.
Iar daca ti cont doar de liniute, pei sallen inseamna ca e jucarie pe langa veyron.

seby
Posts: 199
Joined: 21 Nov 2008, 22:23
Auto:
Location: Brasov - Lugoj
Contact:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by seby »

Nolf wrote:Eu nu am Aveo de 100 cp ... am Aveo 1.4 16v 94cp 4 usi 1200kg. Cu motorul asta iti bat la fundul gol cee'd/procee'd de 1.4 109cp.

De'acord cu EuroNcap.
l-am facut cu solenza , la 180 nu stia cum sa treaca mai repede pe banda 1 , il orbeau flash-urile mele. Pe bune fara nici o smecherie.
centura siguranta = 80% , airbag = 20%
PURTATI CENTURA
ceed sporty wagon
NEW SPORTAGE 1.6 GDI
AUDI A4

seby
Posts: 199
Joined: 21 Nov 2008, 22:23
Auto:
Location: Brasov - Lugoj
Contact:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by seby »

seby wrote:
Nolf wrote:Eu nu am Aveo de 100 cp ... am Aveo 1.4 16v 94cp 4 usi 1200kg. Cu motorul asta iti bat la fundul gol cee'd/procee'd de 1.4 109cp.

De'acord cu EuroNcap.
l-am facut cu solenza , la 180 nu stia cum sa treaca mai repede pe banda 1 , il orbeau flash-urile mele. Pe bune fara nici o smecherie.
si asta la o cursa pe distanta a 7 km pe dn 1 c un baietas care credea ca are masina :D
centura siguranta = 80% , airbag = 20%
PURTATI CENTURA
ceed sporty wagon
NEW SPORTAGE 1.6 GDI
AUDI A4

cmg_george

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by cmg_george »

Sa nu fim rai. Pentru cine dimensiunile nu sunt importante si 500 euro conteaza Aveo se poate sa fie o alegere buna (mai ales in conditiile in care climatronic pe Logan nu se poate de exemplu).
Pe langa Ceed-ulica inca nu prea are ce face si asta in primul rand datorita motorului, sigurantei si calitatii materialelor de interior. Este drept ca ultima versiune de Aveo are cateva dotari ce lipsesc versiunii Best (climatronic (asta este cumva valabil doar la cutie automata?) de exemplu si jante de aliaj cred)... lumea este rea de... si Loganul era peste Ceed ca la 11.000E aveai jante de aliaj si proiectoare de ceata(apropo, cand NU este ceata NU se folosesc).

Referitor la liniute... si plecat de la semafor: Aveo(Greutate fara încarcatura: 1052~1130) are 100-150kg mai putin ca Ceed-ul deci ar fi si normal sa plece ceva mai tare insa (ca tot am ajuns sa aberam) viteza maxima data la Aveo este 175 la Ceed 187 ha ha motor mai bun nu? Sa fim seriosi acum... de cate ori mergeti cu 180? de cate ori scartaiti la plecat de la semafor?Nu sunt mai importante cele 100kg care se gasesc in siguranta?

Puntea spate independenta lipsete la Aveo, ca si EBD-ul.
Servodirectia este asista electronic, parca nu?
Consumul de carburant dat de producator este mai mare la Aveo de 1.4 (dar sa zicem ca tine f mult si de sofer);
Emisia de CO2 mai mare la Aveo :)
daca mai gasesc revin :)
Orice ai alege sa ai parte de masina si sa te bucuri de ea :)

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by eugenflorinmanea »

EBD ul cred ca vine cu ABS ul.

Nu stiu cum e 1.4 la demaraj cu toate ca am facut test cu ea si mi se parea super OK... chiar nu am vazut diferente cu 2 persoane in masina fata de 1.6 cu 4 persoane in masina. Dar pot sa va zic ca la 1.6 toti prietenii mei care au mers cu mine si am si ridicat-o un pic in ture (pe la 5,000 asa ca acolo ii place ei) au zis ca are un demaraj super tare!!! Eu cu a doua am ajuns la 80... (in ultimul timp merg la consum ca m-au facut de rusine colegii de la intalnire care ziceau ca ei schimba la 2500 si scot 8 in oras...in speta Constanta).
SAAB 9-5

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by Ogy »

Ca sa nu cauti prea mult :
http://www.chevrolet.ro/aveo-5usi/aveo- ... eturi.html
Descarci pdf-ul (click dreapta, save as...) si acolo vezi si tu ce aberez eu pe aici.
Daca vrei clima pe aveo ...treci de la best la start cu optionale.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by eugenflorinmanea »

A...si sa iti mai zic o chestie...poate Aveo bate la fund Ceedul de 1.4 cum zici tu....(nu intru in polemica). Dar... il bate la fund odata...de doua ori... de trei ori...si la a patra oara iti iese fum din motor!! Motorul de pe kia e motor de turatie nu are nici pe naiba la 6,000 de ture... pe cand cu un Aveo sau cu un Logan nu prea m-as incumeta...
SAAB 9-5

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by Ogy »

Eugen lasa-l... :)
Acceleratii de la 0 la 100km/h (una din ele ajunge la cei reali):
Aveo 1.4 - 11,9s
Cee'd 1.4 - 11,6s

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by eugenflorinmanea »

A...si sa iti mai zic o chestie...poate Aveo bate la fund Ceedul de 1.4 cum zici tu....(nu intru in polemica). Dar... il bate la fund odata...de doua ori... de trei ori...si la a patra oara iti iese fum din motor!! Motorul de pe kia e motor de turatie nu are nici pe naiba la 6,000 de ture... pe cand cu un Aveo sau cu un Logan nu prea m-as incumeta...
SAAB 9-5

Nolf
Posts: 15
Joined: 28 Feb 2009, 21:23
Auto:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by Nolf »

@SeKAh masina nu e a mea( am precizat ). Dar pentru tine o sa fac o poza la certificat...

@eugenflorinmanea :)) ... In 17.000 km a vazut in fiecare noapte 6500 rpm .. deci las'o balta ca nu o nimerisi... ps: cu a 2'a iau 100km/h. Ambele sunt 1.4 16v motoare de turatie...

@ Ogy : la 10.500 euro am mp3 cu 6 boxe ( din cate am citit prin topgear si alta revista auto este cel mai bun la masini low cost - se pune pe Captiva, Epica, Opel GT ), comenzi pe volan.

Ambele masini .... se vreau "masini". Nu am zis ca Aveo este peste Cee'd... dimpotriva.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by eugenflorinmanea »

hai ca deja iei si 1.6...ce sa mai ... sa o stapanesti sanatos... mie imi place bordul la Aveo!! Bravo tie ti-ai luat super masinutza.
A...stai asa... esti sigur ca i-ai dat 6500 ??? :^o :^o
Uau super motor!!!! Eu unu nu m-am incumetat sa ii dau atat

PS Scuze pentru post dublu, rog adminii sa stearga unul.
SAAB 9-5

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by bumblebee »

De ce nu te-ai incumeta?
Motoarele pe benzina sunt toate motoare de turatie.
Eu cred ca la Cee'd daca puneau cuplul maxim ceva mai jos ca turatie era mai bine.
Kia Cee'd 1.4 best

Nolf
Posts: 15
Joined: 28 Feb 2009, 21:23
Auto:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by Nolf »

Daca era Cee'd cand am luat Aveo ... imi luam Cee'd :). Chiar daca are o lipsa clara de putere...

@eugen : la 6500 platfoneaza... ajunge des acolo :).

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by eugenflorinmanea »

[quote="Nolf"]@SeKAh masina nu e a mea( am precizat ). Dar pentru tine o sa fac o poza la certificat...

@eugenflorinmanea :)) ... In 17.000 km a vazut in fiecare noapte 6500 rpm .. deci las'o balta ca nu o nimerisi... ps: cu a 2'a iau 100km/h. Ambele sunt 1.4 16v motoare de turatie...

Stapanu stie? :):)
Vezi ca nu crapa la 20,000 doh...nici Dacia 1310 nu crapa la 20,000 ...dar mai vorbim pe la 60,000 cand o incepe sa iti pape ulei (scuze am uitat ca nu e a ta) :):).

Sincer nu i-am dat 6500 ture pentru ca nu a fost nevoie... Cred ca maxim i-am dat 5500 si deja eram prea departe cu vitezometru!!
Ba nu... mint...cand am mers cu 200 cred ca avea cam 6,000 ture...dar asta s-a intamplat o singura data si nu se va mai repeta (nu ca nu ar sta masina bine pe drum...dar imi e mila de ea)
SAAB 9-5

Locked

Return to “Versus”