Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

raul
Posts: 49
Joined: 08 Nov 2008, 09:08
Auto:
Location: bucureşti
Contact:

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by raul »

La fiat ( remarcaţi topica ) după revizia de 20000 km , trebuie schimbată distribuţia ( altfel pierzi garanţia ) au păţit-o 2 colegi . ÎN REST CEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE'DDDDDDDDDDDDD
KIA CEE'D CITY 1.4 GSL PEWTER BEIGE
B- 84 - ARM
ODO 156500 KM

mstcrstn
Posts: 4
Joined: 17 Feb 2009, 00:00
Auto:

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by mstcrstn »

"motorizarea 1,4 cu 120 cp nu e impresionanta din cauza cilindreei" a zis cineva la pagina 2, de fapt cred ca asta e atuul fiatului, motorul este turbo, cuplu de 206 la turatii joase, am mers cu un asemenea motor la un grande punto si cu un motor de 2.0l aspirat la un hyundai coupe, si in mare parte motoarele sunt la fel de puternice, ba chiar cel de 1.4 pare mai vioi la turatii joase, fa un drive test cel mai bine.
Vezi ca la 15.000 euro ddp iti iei un fiat bravo 1.4 120 cp in 6 trepte emotion, spatiu mai mic ca la cee'd sw, m-am suit si in cee'd si in bravo, interiorul zic eu este clar mai frumos bravo si materialele par mai de calitate. urca-te in ambele si vezi cum ti se pare
N-am intrat pe forum sa fac reclama la alte marci, ba chiar vreau sa fiu poseseor de un pro cee'd anul asta, doar ca am vazut ca multa lume nu prea e obiectiva. faptul ca e fabricata in turcia nu inseamna ca e varza masina. am un clio III fabricat in turcia si este foarte inchegata masina, si foarte putine persoane se plang de fiabilitate la modelul acesta.

raul
Posts: 49
Joined: 08 Nov 2008, 09:08
Auto:
Location: bucureşti
Contact:

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by raul »

Grijă mare la costurile de întreţinere , mai ales în perioada de garanţie, unde n-ai ce face plăteşti.
KIA CEE'D CITY 1.4 GSL PEWTER BEIGE
B- 84 - ARM
ODO 156500 KM

cmg_george

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by cmg_george »

Legat de motorizarea de 1.4 de la linea si eu sustin ca este un plus. Motoarele pe turbo in general lasa o impresie foarte placuta la condus :D (nu degeaba au cuplu ala).
Ce nu mi-a placut mie de nici o culoare la Linea (Fiat in general) butoanele de la lampil de lectura (zici sa sunt de veioza).

AlexCeed
Posts: 27
Joined: 08 Feb 2009, 16:04
Auto:

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by AlexCeed »

Tocmai am citit ca un user si-a gasit parbrizul zgariat dupa ce a curatat gheata. Parbrizul ala se zgarie de la orice pietricica, e asa sensibil? :? Vopseaua, tabla, bordul cum sunt?

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by Ogy »

Acel user sunt eu. Parbrizul este de fabricatie saint gobain (am si trimis mail la ei ).
De la pietricele, bulgari de namol cazuti din basculanta etc culmea nu a patit nimic.....
Alte repere, nu se zgarie la fel de usor...cand imi revin serverele, iti dau link, sa vezi poze cu accidentele mele si iti povestesc pe marginea lor.

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by bogdan-alin »

@alexceed eu inteleg ca vrei sa faci alegerea cea mai buna...dar totusi..ce intrebari sunt astea? cum se zgaraie parbrizul...vopseaua..bordul???? o masina cum o intretii ..asa o ai?? crezi ca daca Ogy si a zgariat parbrizul...unu cu un BMW M5 nu poate sa isi zgaraie parbrizul..sau vopseaua..bordul....s.a.m.d.?? nu vreau sa par rautacios...dar totusi...de cate ori ai sa intrebi pe forum daca ceed merita banii..eu zic ca de fiecare data toti o sa zica DA..chiar daca unuia ii troncane pe spate de la 100 km(mie nu si am 5000km)..chiar daca cuiva i s au stins luminile...sau mai stiu eu ce probleme mai au unii. Astea sunt probleme care apar la orice masini..nu toti le au...deasta ai garantie atatia ani...se strica ceva..te duci si o faci. chiar crezi ca o masina mai scumpa nu se strica niciodata??
Fratemiu si a cumparat Jeepul de Volvo XC90 pe 24 iunie 2008 .. care il ajunge undeva pe la 80mii! Bon...smekera masina..neagra...jante 20 negre...piele alba...full...impecabila!!! undeva prin august...nu mai mergea clima...frumos afara 40 de grade cald...repet..piele in masina....iti dai seama ca deslipeam tricou dupa scaun...pentru ca dupa ce a fost la service cu ea sa zica ca e de vina radiatorul si da comanda de altu..in maxim 5 zile il are pe masina...Bon..A fost pe masina...dar dupa 3 saptamani...de stat in masina pe caldura aia! Deci.....

AlexCeed
Posts: 27
Joined: 08 Feb 2009, 16:04
Auto:

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by AlexCeed »

In final, datorita mai multor cercetari si datorita voua in mod special :) cred ca raman la Cee'd SW. Mi-ar fi placut sa vad mai putine probleme cu masina asta, dar nici celelalte doua nu-s exemple de fiabilitate.
Ah, credeti ca se poate negocia cu dealerul o reducere suplimentara? (stiu ca City-ul e un fel de model promotional, dar nu strica alte discount-uri :lol:) Daca da, cam cat sugerati?

cmg_george

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by cmg_george »

Din pret imi este greu sa cred ca o sa scoti ceva, dar poti incerca sa primesti alarma, senzori de parcare sau presuri.

adriantug
Posts: 16
Joined: 29 Jan 2009, 14:38
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by adriantug »

din pret intr-adevar nu prea poti scadea...dar asa cum a zis si cmg_..eu am primit exact alarma ,senzori de parcare si presuri la ceed 1,6 city
Kia ceed' City 1.6 DSL 115HP - Black pearl

stefan K
Posts: 49
Joined: 19 Feb 2009, 11:47
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by stefan K »

Mergi si la un dealer Mazda, in banii aia iti iei o Mazda 3.
Mazda 3 sedan ,1.6 TE.

Bogdang
Posts: 258
Joined: 27 Oct 2007, 13:02
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by Bogdang »

In ultima vreme am condus un focus HB facelift. masina e ok in senstul ca are un mers mai lin insa plasticele sunt de toata jena.

Personal as mai adauga alaturi de cele trei masini propuse de tine si un C4 1,6 benzina/diesel (dupa buget) pe care l-as si alege.
Cee'd best Pweter Beige - CJ-81-RAK

lnvisible
Posts: 465
Joined: 09 Dec 2008, 23:20
Auto:
Location: Bucuresti ... God damn it!

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by lnvisible »

Incearca sa tragi de pret 500-1000 euro la unii care au masina pe stoc la modul ... mda masina e ok, dar totusi e coreeana si uite ce oferta buna am de la X si e livrabila maine etc ... daca nu merge negociaza 2 seturi de anvelope. Daca nu au masina pe stoc nu prea ai ce sa negociezi la comanda, plus ca risti sa astepti 100 de ani o primesti.
A fost Pro'ceed CRDI 115 HP

Locked

Return to “Versus”