Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

AlexCeed
Posts: 27
Joined: 08 Feb 2009, 16:04
Auto:

Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by AlexCeed »

Ce ma sfatuiti sa iau?
Cee'd SW 1.6 GSL City
Fiat Linea Emotion 1.4 T-Jet (cam cu aceleasi dotari ca City)
Ford Focus 1.6 100 cp, dotat mult mai slab: fara esp, 4 airbaguri, fara mp3, fara geamuri electrice spate. Este vorba de o lichidare de stoc configurata de dealeri.

Preturile sunt asemanatoare... As vrea sa nu va luati de marcile celelalte, sa-mi spuneti plusurile si minusurile la toate. Am vazut ce pareri au membrii de pe forumurile marcilor de mai sus despre Cee'd, macar voi sa nu fiti ca ei. :(

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by bumblebee »

Dar de un Dodge Avenger ce parere ai ? :D
Kia Cee'd 1.4 best

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by Ogy »

Estetic aleg cee'd si focus. Practic (ca dotari) aleg cee'd si linea. Vezi tu ce ramane.
Parerea mea, fa un drive test cu fiecare si vezi care iti place.

AlexCeed
Posts: 27
Joined: 08 Feb 2009, 16:04
Auto:

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by AlexCeed »

Am vazut topicul, mi se pare cam mare masina. In Bucuresti nu e de gluma cu strecuratul sau gasitul locurilor de parcare.
Insa ce nu am inteles e daca oferta aceea e in toata tara sau nu fiindca pe site nu apare.

Prima oara am vazut-o la SIAB 2007 si e tare impunatoare, dar totusi parca nu ma atrage...

EDIT: Din postul lui Ogy ar ramane cee'd pentru ca le impaca pe amandoua :lol:. Mai astept pareri.

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by scubli »

@AlexCeed: Daca as fi impartial, m-as gandi mult intre cee'd si linea, ambele imi plac. Tinand cont ca deja am cee'd si stiu cum e, nici nu m-as mai uita la linea.
Exact motorul de 1.6GSL il am si sunt foarte multumit de masina. Eu te sfatuiesc sa mergi cu incredere pe cee'd.

Focus-ul este o masina frumoasa de fel, dar sa-ti permiti una la nivelul de dotare al unui cee'd ai nevoie de o suma mult mai mare asa ca nici nu am bagat masina in discutie.

AlexCeed
Posts: 27
Joined: 08 Feb 2009, 16:04
Auto:

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by AlexCeed »

Mersi mult de raspuns, cred ca sunt si mai sigur acum. Tot spre Cee'd inclinam cel mai mult si eu, dar m-am gandit sa va intreb. La Linea imi place mai mult motorul, dar nu-mi place atentia la asamblare si faptul ca e facuta in Turcia.
In afara de alternativa Avenger mai exista vreuna?

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by Ogy »

Depinde in cati bani......
LE: vazand raspunsul tau de mai jos....cee'd pana la capat ! :)
Last edited by Ogy on 15 Feb 2009, 21:14, edited 1 time in total.

AlexCeed
Posts: 27
Joined: 08 Feb 2009, 16:04
Auto:

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by AlexCeed »

14000-15000 euro DDP.

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by scubli »

AlexCeed wrote:14000-15000 euro DDP.
La aceasta suma nu gasesti ceva mai serios ca si raport calitate/pret masina noua decat cee'd. Isi merita fiecare leut cu varf si indesat ;)

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by mrs »

ia vezi aici viewtopic.php?f=50&t=3926 eu zic ca este super oferta ,insa nu stiu cu garantia ca cica ar fi cumparata din spania, vb si tu cu omu.
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

mihay
Posts: 291
Joined: 04 Jul 2008, 13:24
Auto:

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by mihay »

la 15 000 iei si C4 dotat si diesel

AlexCeed
Posts: 27
Joined: 08 Feb 2009, 16:04
Auto:

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by AlexCeed »

@mrs Da stiu, dar eu vreau varianta SW...si alta culoare :)
@mihay acelasi lucru ca mai sus, iar sedanul c4 nu-mi place

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by LeCCa »

focusul arata bine si merge bine, pacat ca sunt cam scumpe dotarile ... linea e dragutza, n-am condus, dar ideea ansamblarii in turcia, nush, am tendinta sa cred ca si calitate a ansamblarii e superioara ceed, fabrica din zilina e recunoscuta ca fiind printre cele mai moderne din europa... iarasi in mod cert, ceed-ul de 1.6 merge mai bine, nush ce sa zic de linea desi e destul de clar, doar ca n-am condus, insa fata de focus e mai bine in mod CERT, e vorba totusi de 20 de cai in plus...
as alege ceed'ul fara regrete.
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by virusvex »

am facut si eu drive test cu lineea , ce-i drept cu motoru ala de 1,3 multijet sau nuj cum , diesel de 90 CP. Ce sa zic, se infingea greu, cat de raportul cutiei de viteze cam slab, cu 1-a trebuia sa faci doar parcari :))) parq e autobuz. Colac peste pupaza nu mi se pare stabila masina iar comenzile de bord sunt greu de gasit , mai mijto e bravo sau grande punto de la linea. la pro ceedu meu imi place la nebunie tot, chiar si suspensiile . Un lucru nu-mi place, ca mi-am dat comanda de motorul de 1.6 in loc de 2.0 pentru ca atunci cand ai masina plina ( 4 pasageri si o sacosa in porbagaj ) se cam chinuie sa traga pana in 3000 de ture la depasiri de ex. In fine , linea e najpa fratilor... :D Eu chiar am vrut sa imi iau , nu de alta, dar cand a esit ceedu, pff am vrut sa imi iau ceed , dar am intrat pe saituri si m-am documentat cum ca ar veni varianta in 2 usi , asa am asteptat pro ceedu sa mi-l iau
Kia Pro Ceed 1.6 GSL CITY- Machine Gray , GL 28 REF , odo 65.500 km . Chestii adaugate/modificate : filtru panel K&n,inlocuit traseu gaze carter>admisie cu 2 mini filtre conice aftermarket de un capat si de altul , magnet MFS, bujii ngk iridium ix ,becuri H7, H1 ( NightGuide= s-au ars dupa juma de an urmeaza kit bixenon cu angeleye si leduri ) si W5W ( blue vision= s-a ars unul chiar inainte sa ma duc la ITP :)) ) , sticker "clubkia.ro" pe luneta si "coastra de est" pe usa sofer ( mai am ink vre-o 3 stikere pe usa la sofer) . Urmeaza METABOND in ulei si benzina, apoi CHIPTUNING la TCM TURBO ,aprox 200euro .
http://picasaweb.google.com/virusvex
sau http://picasaweb.google.com/virusvex6 ->>INTALNIRI CLUBKIA
Filmulet cu masina http://www.youtube.com/watch?v=oRyiiwNmEic

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by Ogy »

A spus omul, fara afirmatii de genul, aia e naspa, aia e tare...
Alegi o masina cu inima, cat te tine buzunarul si cu putin noroc...
Din experienta acumulata, in citirea diverselor forumuri de profil, cel care se logheaza si cere parerea, in legatura cu o masina pe al carui forum, marca respectiva primeaza, o sa isi achizitioneze una, fara prea multe intrebari.... Corecteaza-ma daca este altfel!

Locked

Return to “Versus”