Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by bogdan-alin »

parerea mea este sa alegi intre ceed si focus....sa uiti de linea..am un prieten care are fiat linea si acum ii pare rau ca nu si'a luat kia. a mers cu proceedu meu si a zis el cu gura lui ca este peste fiat. acuma alegerea tu o faci...eu doar ti am zis ce spune un posesor de linea despre ceed.

cmg_george

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by cmg_george »

Sfatul meu este sa te documentezi putin si asupra preturilor de revizii, piese, intretinere.

Linea imi place numai pe afara... la interior nu m-a impresionat.

Focusul este fain dar datorita pretului (sau mai bine zis a lipsei dotarilor) de pe lista mea a picat (ultimul este drept dar a picat).

andreii2000
Posts: 50
Joined: 12 Jan 2009, 15:29
Auto:

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by andreii2000 »

Atentie: Linea e mica, te-ai uitat la dimensiuni ? Linea stiu ca e facuta pe platforma de Opel Corsa, deci mult mai mica in latime decat celelate 2. De fapt, am impresia ca Linea nu intra la clasa compacta, ci mai degraba la limita de sus a clasei mici. Oricum, combinatia Fiat + Turcia spune totul :).

Fordul e scump, a fost si pe lista mea, dar la dotari similare a iesit Ceed SW City cu 2000 si ceva de EURO mai ieftin. Plus garantia mare, plus 7 cai in plus (la Ford ma uitam la motorul de 115, cel de 100 e insuficient).

In plus, voi ati intrat in Focus, ati vazut ce plastice ca de logan sunt pe el ? Pe usa are plastice de 2-3 culori (nuante de gri si negru) si nici un pic de tapiterie, tot capitonajul usii e de plastic ! E jenant pt o masina care costa atata. Mai e un lucru la Focus, pe care nu-l vezi decat daca mergi cu el: consola centrala micsoreaza f. mult spatiul la picioare, practic trebuie sa stai cu picioarele apropiate cand esti la volan. Mie treaba asta mi-a creat un disconfort notabil (vin si de pe Logan unde ma labartez).

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by virusvex »

pai daca romanul nostru face test drive doar cu care ii place cum arata pe de-afara , iar apoi o cumpara pe cealalta ca i se pare mult mai accesibila ca deah, ne uitam si la bani, puteam sa imi iau si eu linea , sau bravo, dar nu mi-au placut cum se conduce. Nu vreau sa va influentez dar un test drive dureaza in jur de 30 min . Pentru ca sa vezi si u diferenta dintre o masina sau alta. nu o testezi in oras, mergi cu 40 si bafta, zici , hmmm...e ok.....ramane sa ma hotarasc intre ea si care or mai fi. Asta e romanu nostru , si asa suntem toti, vorbind la modul cel mai serios. Acu nu vreau sa ma iau de toti sa zic ca toti suntem la fel, dar stiti si voi ca majoritarii ii trec pe cei minoritari si apoi toti suntem catalogati drept majoritate. NU va lasati prada promotiilor, si asa mai departe , pt ca si fiat si kia si citroent si orice alta firma , spoun ca e promotie , discout si asa mai departe numai sa le cumperi masina.... faceti un drive test si vedeti cum se comporta masina si in cazuri extreme..
Kia Pro Ceed 1.6 GSL CITY- Machine Gray , GL 28 REF , odo 65.500 km . Chestii adaugate/modificate : filtru panel K&n,inlocuit traseu gaze carter>admisie cu 2 mini filtre conice aftermarket de un capat si de altul , magnet MFS, bujii ngk iridium ix ,becuri H7, H1 ( NightGuide= s-au ars dupa juma de an urmeaza kit bixenon cu angeleye si leduri ) si W5W ( blue vision= s-a ars unul chiar inainte sa ma duc la ITP :)) ) , sticker "clubkia.ro" pe luneta si "coastra de est" pe usa sofer ( mai am ink vre-o 3 stikere pe usa la sofer) . Urmeaza METABOND in ulei si benzina, apoi CHIPTUNING la TCM TURBO ,aprox 200euro .
http://picasaweb.google.com/virusvex
sau http://picasaweb.google.com/virusvex6 ->>INTALNIRI CLUBKIA
Filmulet cu masina http://www.youtube.com/watch?v=oRyiiwNmEic

gyany
Posts: 12
Joined: 13 Nov 2008, 17:59
Auto:
Location: bacau

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by gyany »

ceed fara discutie; Linea e clasa mica, spatiul interior mult mai mic si calitatea asamblarii si a materialelor folosite e cu 2 clase sub ceed, motorizarea 1,4 cu 120 cp nu e impresionanta din cauza cilindreei singurul atu pe care il are linea este constul de intertinere mai mic ( revizii aprox 150 ron, cea mais cumpa revizie 350 ron ).
Focus iti recomand varianta sedan ( se fabrica in spania ), varianta hatch e facuta tot in Turcia ( vezi ca si piesele difera ).
Ca si tinuta de drum, focus e superior ceed ( are ani de experienta in spate ), interiorul e anost ( un amestec de rigurozitate germana cu plastice turcesti ).
Anul trecut am facut si eu comparatie intre aproape toate compactele, test drive, impresii utilizatori , etc. Si am ales ceed. Si nu imi pare rau pana acum ( am 22. 000 si nici o problema ). :D
kia cee`d city 1,6 dsl hp 115 caluti
oil blue

AlexCeed
Posts: 27
Joined: 08 Feb 2009, 16:04
Auto:

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by AlexCeed »

Focus hatchback e facut in Germania, Doamne pazeste! :lol: Oricum, varianta sedan e pe lista. La Cee'd chiar ma bucur ca nu exista sedan, fiindca e singurul :!: break care imi place, vorbesc foarte serios!
Focusul nu are plastice de Logan, asta a fost exagerare. M-am urcat in Focus, am Logan, e totusi diferenta :roll:.

In fine, eventualele probleme, in special cele frecvente, se pot remedia pe garantie fara nervi si alte prostii? (macar sa foloseasca garantia 5+2 la ceva)
A, problemele cu directia s-au rezolvat sau nu? :?

LE: Un catalizator e 12000 ron la Cee'd? :shock: Unii spun ca reviziile si piesele sunt scumpe, dar eu am observat pe aici ca nu.

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by Razvan_G »

Ahhh... Ca sa stii: o problema comuna la Cee'd e bataia dreapta spate la denivelari. Peste 50% din forumisti o acuza. Eu am simtit-o dupa 100 de km de cand am luat masina. Problema e nerezolvata. Se mai aude si acuma, si sper sa nu se auda mai tare pe parcurs. Deci mare atentie sa nu te "superi" daca o s-o acuzi si tu. Depinde de cum stai cu "urechile". Inca nu e foarte deranjanta, dar nici placut nu e sa-ti troncane ceva acolo la masina noua.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by SeKAh »

andreii2000 wrote:In plus, voi ati intrat in Focus, ati vazut ce plastice ca de logan sunt pe el ?...
Tehnic, Focus e o masina buna, nimic de reprosat.
Am mers cu el, am pipait interiorul, plasticele cromate/nichelate din bord sunt oribile iar bordul ca aspect nu-mi place. Designerul interiorului e rrroman? :shock:
La exterior are poate cel mai anost design din clasa. Practic nu atrage cu nimic.

Evident, cui ii plac plasticele nichelate din interior si designul fad al exteriorului, va cadea in extaz la intrarea in masina.

AlexCeed
Posts: 27
Joined: 08 Feb 2009, 16:04
Auto:

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by AlexCeed »

Ma rog, gusturile nu se discuta, dar Focus Facelift chiar mi se pare una dintre cele mai frumoase masini din clasa privind designul exterior...
Nu prea am gasit pe forum informatii despre service-ul Mit Aviatorilor. Oamenii de acolo sunt seriosi?

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by shpid3r »

Eu cand am inceput sa ma interesez de linea, lumea imi sugera sa uit de fiat (c-ar avea probleme cu fiabilitatea). E drept, si de kia ziceau la fel, insa cum nu-mi permiteam sa dau mai mult de 13k euro pe o masina, si as fi vrut sa fie noua, la focus nu prea aveam cum sa tind, iar ca alternative ramanea clasa mica.
Daca as avea acum banii tai (dar si experienta ceed`ului), as alege tot ceed-ul.
Pot spune c-am ales ceed`ul cu inima, cand am vazut un pro_cee`d m-am gandit ca trebuie sa coste cam cat un A3 (dupa ce m-am urcat in al unui vecin). Cand am intrat pe internet si am vazut oferta de preturi, am hotarat ca ceed ramane - pentru 4 usi - si am uitat de competitie.

Am 3 motive pt ceed: interior de calitate superioara - plasticele, vizibilitatea de pe scaunele din fata si spatiul pe bancheta din spate: am un coleg de facultate cu focus (nou) cu care mai merg, si pe scaunul din fata din dreapta nu vad la fel ca de pe cel din dreapta de la ceedul meu, iar pe bancheta din spate imi cam tin genunchii la gura in spatele soferului (e drept, am 1.90, insa in spatele meu, in ceed, nu-mi atinge nimeni scaunul). De plastice nu se indoieste nimeni

Plusul pentru focus este manevrabilitatea superioara. Insa la banii pe care-i platesti in plus pentru focus, poate doar daca vrei sa faci raliu cu ea sa compenseze restul de plusuri.

Cat despre probleme: unora le troncane suspensia dreapta spate (cum zicea mai sus cineva), in principal iarna (de la frig). Piesele defecte se inlocuiesc pe garantie, de obicei fara prea mari batai de cap (insa durata de livrare a pieselor e de la 2 saptamani la 2 luni).

Cat despre MIT... eu pot sa-ti spun ca asa, ca nota generala a forumului, recomandarile merg spre IMG. Eu unul am fost numai la ei in service (deci nu pot spune ca stiu competitia), insa la IMG am fost tratat multumitor (in 3 experiente pana acum) cat sa revin.

PS: avand in vedere nickul tau, tind sa cred ca vei ramane cu ceedul :P Te asteptam cu un jurnal de bord! Orice alegere ai face, s-o stapanesti sanatos!
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

AlexCeed
Posts: 27
Joined: 08 Feb 2009, 16:04
Auto:

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by AlexCeed »

Cele 3 masini sunt alese cu inima, pt ca in banii astia mai gasesc Nissan Tiida si Megane Sedan, dar nu-mi plac deloc. Intamplator fac parte si din acelasi grup :lol:...
Cel mai mult imi place la Cee'd ca arata progresul acestei marci, care inca nu se bucura de atata popularitate ca altele. Ar putea fi mai fiabila daca nu am avea drumuri "asa bune" si trafic asa "lejer". Pana la urma a fost pe primul loc intr-un top al fiabilitatii in Franta parca.

Piesele de schimb cam cat costa? :)

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by shpid3r »

prima revizie 600 ron (ultimele recomandari), am inteles ca la schimbarea placutelor de frana (cele recomandate de service) cam ustura, udneva la 900 ron. (fiind 4)
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

marceli
Posts: 279
Joined: 17 Sep 2008, 12:13
Auto:
Location: Deva
Contact:

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by marceli »

Si eu am avut in vizor ford focus si fiat linea, deoarece am vrut masina noua si cele doua se incadrau in bugetul de care dispuneam, dar dealerul de la ford mi-a dat de inteles ca motoarele de 1,4 sunt cam slabute, iar un vecin care avea fiat linea si conduse-se kia cee'd a unui coleg de servici, m-a sfatuit pt. coreana.
KIA CEE'D SW BEST 1,4 GSL MT black pearl
comanda: 27.09.2008, achitata integral: 02.10.2008, intrat in posesie: 13.10.2008
HD-03-TAT
http://picasaweb.google.com/marcelikia/ ... JHOW51jjS0#

Image

titisor
Posts: 144
Joined: 02 May 2008, 00:24
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by titisor »

Salut,

Si eu am avut aceeasi nedumerire ca si tine linea sau cee`d . Fata de tine eu aveam bugetul mai jos asa ca ma incadram numai la motorizarea de 1.4 .
Linea mi-a placut foarte mult la exterior si sincer inca imi place foarte mult , e o masinuta reusita .Ce ma facut sa renunt la ea a fost primul contact cu interiorul ei . Mi s-a parut mai ingramadita ca cee`d-ul la interior iar faza care ma facut sa ies cat mai repede din masina a fost cand am deschis torpedoul si am vrut sa il inchid la loc .... nu se mai inchidea , la care dealerul mi-a recomandat sa il trantesc un pic mai tare , m-am conformat , dar fara nici un rezultat , doar din a treia incercare am reusit si printr-o lovitura de neam prost . Poate sunt subiectiv si am nimerit eu un model cu defect dar in momentul ala mi-a pierdut tot cheful de linea . Din cate stiu e o masina facuta special pentru piata estica ( emergenta :D) in turcia , deci trebuie sa fi redus costurile pe undeva .
Eu daca as avea de ales as merge pe cee`d sau focus fiecare cu avantajele si dezavantajele lui .
Pana la urma alegerea e a ta pentru ca tu e vei conduce , noi speram ca data viitoare cand scrii sa apara un cee`d la semnatura :D
KIA CEE`D 1.4 LX BEST KOMPASS BLUE
ODO 15000+ Km
BV 29 TCC

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: Cee'd vs Focus vs Linea (sfat achizitie)

Post by Teddy »

shpid3r wrote:prima revizie 600 ron (ultimele recomandari)...
Eu am platit 406 ron prima revizie...daca te informezi inainte numai tu ai de castigat :idea:
Si ca sa fiu on topic:Cee`d :smt023
Bafta !!!
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

Locked

Return to “Versus”