kia cee'd vs mazda 3 sedan

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

kia cee'd vs mazda 3 sedan

Post by mortymer »

Am de ales intre kia cee'd city 1.6 122 cp si mazda 3 sedan activ 1.6 105 cp(la roata se lauda ei).
Echiparile sunt oarecum identice cu mici diferente pe care le expun mai jos.
Diferenta de pret este de 1.600 iuro ddp in favoarea cee'd-14.207 vs. 15.812- dar mazda are si taxe vamale.
Cee'd are 4 boxe si 2 tuitere, mazda are doar 4 boxe.
Cee'd are porbagaj de 340 l(sw e scos din discutie din cauza celuilalt sofer din familie-pur si simplu nu-i place), mazda e sedan si are 410 l(sunt familist deci as merge pe mazda).
Mazda are senzori de ploaie si lumini.
Mazda are lampi spate pe led.
Cee'd are 7 ani garantie(5 din bara-n bara), mazda are 3 ani din bara-n bara / 100.000 km.
Mazda 3, actualul model, moare in aprilie, cand apare noul model.
Mazda, ca marca, am inteles ca se afla in topul fiabilitatii si al gradului de satisfactie al clientilor(nu la noi in romanica ci in tarile in care chiar curge apa calda la robinet).
Ambele au clima, jante de aliaj pe 16", geamuri electrice fata/spate, 6 erbecuri, abs, esp, volan in chele, comenzi sistem audio pe volan etc.

Trebuie sa iau o decizie pana-n craciu, mai exact pana maine la 12(am rezervata-nu am dat nici un ban- o mazda 3 sedan rosie la un pret promotional).

Ajutati-ma, va rog.
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

User avatar
thor29b
proceeds
Posts: 203
Joined: 19 Apr 2008, 21:35
Auto:
Location: Mioveni Arges

Re: kia cee'd vs mazda 3 sedan

Post by thor29b »

Si eu am vrut Mazda dar nu a fost MALAI si am ales KIA si nu regret ! Acum daca as avea MALAI as lua un 4X4 pt ca am observat ca traiesc in ROMANIA :cry:
BEST PRO Cee'd MACHINE Silver 1.4 GSL comanda 17.06.2008, 15.07.2008 primit serie, 30.07.2008 sosit acasa.

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: kia cee'd vs mazda 3 sedan

Post by spdblue »

Desigur, Mazda este o masina de traditie care a evoluat constant. Legat de fiabilitatea cee'd nu pot sa spun prea multe, deocamdata sunt foarte multumit de ea. Alegerea apartine sufletului. Eu m-am atasat mult de la bun inceput de cee'd, de forma acesteia atat in exterior cat si in interior. Modelul de la cee'd este o provocare, este nou, este masina anului 2008, are priza la oameni indiferent de varsta, este mai competitiv la pret, are o garantie mai lunga, il indragesti imediat dupa ce te-ai urcat in el.
Daca Mazda 3 nu se va mai fabrica, poate alegerea unui cee'd sa fie un lucru bun.
Nu cred ca diferenta de 70 de litri la portbagaj sa fie atat de importanta.
Cred ca un test drive cu ambele tipuri de masini ar putea constitui o baza de selectie mai buna decat parerea mea.
Indiferent de ce alegeti drum bun si numai bine. Sarbatori fericite. La multi ani!
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: kia cee'd vs mazda 3 sedan

Post by Razvan_G »

Desigur, din cate ai spus mai sus Ceed-ul are doar sistemul audio mai ok :). Raspunsul l-ai dat singur punand accent pe dotarile Mazda. :roll: Sedanul de la ei e o masina frumoasa, daca totusi diferenta de pret nu e o problema pentru tine, as merge pe Mazda. Mie unul imi place mai mult decat Cee'd HB. (dar nu rosie) :mrgreen:
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: kia cee'd vs mazda 3 sedan

Post by patton »

Grea alegere. Mazda a iesit pe primul loc la fiabilitate in ultimii 3 ani in Germania, kia inca nu se poate lauda cu asta. Indiferent ce vei alege nu vei fi dezamagit, ambele masini sunt bune.
Eu as alege functie de cat inseamna diferenta de 1600 euro la momentul alegerii. Spre exemplu 1600 ~ 32000km.
In orice caz fa un drive test cu amandoua.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: kia cee'd vs mazda 3 sedan

Post by spdblue »

Fara suparare: exista si o diferenta sensibila la "cai" in favoarea cee'd, care te ajuta la nevoie.
In rest, Mazda la caroserie seamana cu Megane, cee'd seamana cu cee'd :lol:
Gata nu mai scriu nimic. Numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: kia cee'd vs mazda 3 sedan

Post by mortymer »

Am facut testdraiv cu cee'd de 1.4, a fost ok.Cei 70 l sunt super folositori cand e nevoie sa iei carut, patut, etc.Apare modelul nou de mazda 3, nu dispare de pe piata.Si io consider ca raportul calitae+dotari/pret la cee'd city si la best sunt brici.Am avut ghinionul sa merg la mazda seara si sa fiu nevoit sa vad bordul noaptea, luminat. E foarte tare. Nu e un criteriu, dar sincer a fost clicul care m-a pus sa caut informatii despre mazda 3. Pana acum o saptamana nu vedeam decat cee,d city.desi plasticele din mazda sunt tari, arata ff bine si dau senzatia de solid-inchegat-japonez, nu de ieftin ca la corola, desi masina asta nu are legatura cu subiectul.
Desi are ampatamentul de 2,64, mazda 3 pare mai mica la interior ca cee'd, dar mai inchegata, mai adunata, mai solida.
Este doar "parere" optica.

Hai ma dati-va cu parerea, dar nu fiti partizanii proprii masini-ff greu.
Va multumesc anticipat.
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: kia cee'd vs mazda 3 sedan

Post by mortymer »

Mazda 3 sedan seamana cu megan? Interior / exterior? Inseamna ca ce stiu io ca mazda 3 si ca megan (de 2 banuiesc ca e vorba), sunt alte masini.
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: kia cee'd vs mazda 3 sedan

Post by spdblue »

PAi cam acest lucru am dorit sa-l subliniez. Am vazut multe masini pana m-am hotarat ce sa-mi iau. In momentul in care sufletul meu si al membrilor de familie s-a "lipit" de o masina, am cumparat-o. Decizia este legata de ceea ce ne place, ne atrage, ne creeaza confort psihic.
Daca a-si avea resurse financiare a-si prefera de la Mazda RX8.
Pacat ca nu agreati SW-ul, la spatiu este fantastic.
PAi voi posta un link unde m-am uitat:
http://www.123auto.ro/Masini-Noi/Mazda/ ... 110-CP-TE/
ma refeream la exterior, asa mi se pare.
Daca ne referim la acest model:
http://www.promotor.ro/noutati-auto-mas ... le-3552195 atunci merita fiecare banut.
Last edited by spdblue on 24 Dec 2008, 00:12, edited 1 time in total.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: kia cee'd vs mazda 3 sedan

Post by mortymer »

Mie imi place sw, sincer mai mult ca hb, dar daca celalalt sofer nu si nu, betmen-betmen... ce sa-i fac, ati uitat poezia de la cununia civila cu "egali"?
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

User avatar
thor29b
proceeds
Posts: 203
Joined: 19 Apr 2008, 21:35
Auto:
Location: Mioveni Arges

Re: kia cee'd vs mazda 3 sedan

Post by thor29b »

SW-ul e mai LUNG ....poate merge?
BEST PRO Cee'd MACHINE Silver 1.4 GSL comanda 17.06.2008, 15.07.2008 primit serie, 30.07.2008 sosit acasa.

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: kia cee'd vs mazda 3 sedan

Post by spdblue »

In postul anterior am postat 2 adrese pe care m-am uitat. Daca doriti modelul de pe link-ul al 2-lea atunci merita cu varf si indesat.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: kia cee'd vs mazda 3 sedan

Post by Bonzai2 »

mortymer wrote:Mazda 3 sedan seamana cu megan? Interior / exterior?
No,nu seamana,Mazda da clasa meganului la materiale interioare,dar intre ceed si mazda 3 (am mers cu amandoua) mi-as lua ceed din nou cu ochii inchisi.Am condus modelul hatchbach de 1.6 105 CP.Motorul e ok,se misca bine,dar materialele din interior nu prea mi-au placut, mai ales acea parte lucioasa care e pe partea centrala din bord.Oglinzile sunt foarte mici in comparatie cu cele ale ceed-ului,volanul e mai placut la atingere la ceed iar spatiul interior e mai mare la ceed,atat in fata cat si in spate.Servodirectia merge mai greu la mazda,de altfel si schimbatorul de viteze.Dar Mazda se lauda cu fiabilitatea :D .122 caluti se misca mai bine ca 105 si asta conteaza.
Concluzia e sa iti cumperi ce iti place tie mai mult.
Last edited by Bonzai2 on 24 Dec 2008, 00:20, edited 1 time in total.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: kia cee'd vs mazda 3 sedan

Post by SeKAh »

mortymer wrote:...ati uitat poezia de la cununia civila cu "egali"?
N-am uitat, dar vad ca nu sunteti egali si tu sigur esti sub "celalalt sofer" in decizia finala :lol:

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: kia cee'd vs mazda 3 sedan

Post by patton »

Alte aspecte pe care le consider importante:
1. pretul reviziilor. La mazda nu stiu, dar la ceed consider ca sunt mici, cel putin prin comparatie cu vag si frantuzesti.
2. cat crezi ca vei tine masina. Desi ceed inca nu are un pret de revanzare bun, e posibil ca situatia sa se schimbe in timp daca se va dovedi fiabila. Motive: garantia de 7 ani este transmisibila. Practic daca peste 5 ani vei dori sa o vinzi, vei vinde o masina inca in garantie si deasemenea important fiind inca in garantie nr de kilometri si problemele avute vor fi "vizibile".
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

Locked

Return to “Versus”